Leszek Kalinowski

Gimnazja do poprawki, ale nie do likwidacji!

Polonistka z Gimnazjum nr 1, Agnieszka Żyznowska, uważa, że to zły pomysł, by siedmiolatkowie uczyli się razem z 15-latkami. Fot. Mariusz Kapała Polonistka z Gimnazjum nr 1, Agnieszka Żyznowska, uważa, że to zły pomysł, by siedmiolatkowie uczyli się razem z 15-latkami.
Leszek Kalinowski

Nauczyciele z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze piszą list do minister edukacji. Nie zgadzają się z planami rządu. Liczą na merytoryczną debatę.

Rząd zapowiada likwidację gimnazjów. Czy to jest dobry pomysł? - pytają retorycznie nauczyciele z Gimnazjum nr 1.
- Kiedy 16 lat temu tworzyliśmy gimnazjum, miałam wiele wątpliwości, czy to dobry pomysł - przyznaje nauczycielka matematyki Anna Przybylak. - Były różne problemy, z którymi nie wiedzieliśmy, jak sobie poradzić. Ale przez te lata wiele się zmieniło. Przeszliśmy szkolenia, tworzymy ciągle nowe programy profilaktyczne. Uważam, że dziś pracujemy bardzo dobrze i wiemy, jak radzić sobie z problemami wieku dorastania.

Dyrektor G-1 Roman Łuczkiewicz też przyznaje, że trzeba było wiele wysiłku, by sprostać nowemu, gimnazjalnemu zadaniu. Ale dziś jest przekonany, iż udało się stworzyć dobrą szkołę.
- Gimnazjum przyprawiono jednak gębę. Że tu się pali. Pije. Używa dopalaczy... Słowem, wszystko co złe - to w gimnazjum - podkreśla dyrektor. - Owszem, zdarzają się takie rzeczy, ale nie masowo.
Zdaniem R. Łuczkiewicza poprzednie rządy popełniały błędy, a ten chce je naprawić, likwidując gimnazja. Nie tędy jednak droga.
Nie tylko ten typ szkoły nadaje się do poprawki. I od dawna o tym się mówi. Zmian się nikt nie boi, są oczekiwane przez pedagogów.

Polonistka z Gimnazjum nr 1, Agnieszka Żyznowska, uważa, że to zły pomysł, by siedmiolatkowie uczyli się razem z 15-latkami.
Mariusz Kapała Polonistka z Gimnazjum nr 1, Agnieszka Żyznowska, uważa, że to zły pomysł, by siedmiolatkowie uczyli się razem z 15-latkami.

- Dobrze wiemy, gdzie są te błędy i jak je naprawić. W gimnazjum uczeń zdaje sześć egzaminów w ciągu trzech dni. Nigdzie tego nie ma. Ani na maturze, ani na studiach - wylicza dyrektor G-1. - Zatrudnienie psychologa pokazało, jak bardzo jest potrzebny. Należałoby więc iść w tym kierunku i sprawić, by pedagogów, psychologów było więcej. Inną sprawą jest bezpieczeństwo. U nas są zatrudnieni ochroniarze. Płaci za to rada rodziców. A to państwo powinno zadbać o bezpieczeństwo młodzieży.
Inną sprawą do poprawki jest ta, dotycząca dyscyplinowania uczniów, którzy przeszkadzają innym na lekcjach i mają zapędy chuligańskie.
- Np. wiem, że uczeń ma papierosy, ale nie mogę zajrzeć mu do teczki, szafki czy kieszeni kurtki. Bo to narusza jego godność osobistą - podkreśla dyrektor. - Pozostaje mi tylko pogrozić palcem. Marzy mi się, by tak jak w szkole amerykańskiej, móc ucznia pozostawić za karę na godzinę po lekcjach.

Zamiast likwidować gimnazja, lepiej zmienić podstawy programowe

W „Jedynce” funkcjonuje 50 kół zainteresowań. Część nauczycieli prowadzi je za dramo.
- Gdyby było więcej pieniędzy, można by prowadzić jeszcze więcej warsztatów psychologicznych, kółek, zajęć sportowych - wylicza R. Łuczkiewicz.
Do poprawki są programy nauczania np. z historii. Bo np. więcej miejsca się w nich poświęca powstaniu Spartakusa niż powstaniu warszawskiemu.
- Zamiast likwidować gimnazja, lepiej zmienić podstawy programowe, by ułatwić uczniom przejście do liceów ogólnokształcących - podkreślają A. Przybylak i polonistka Agnieszka Żyznowska.

Zdaniem nauczycieli, pieniądze, które trzeba będzie wydać na kolejne zmiany w sieci szkół, można by lepiej zagospodarować (np. mniej liczne klasy, dodatkowe zajęcia). Pedagodzy piszą list do pani premier, prezydenta, minister edukacji. Przeprowadzają sondę wśród uczniów. Na szkole pojawią się banery. Przygotowane są już ulotki.
- Chcemy przekazać je rodzicom przedszkolaków, uczniów. I zachęcić także inne szkoły, by głośno powiedziały z nami: Stop likwidacji gimnazjów - dodaje nauczycielka muzyki Violetta Janecka.
A dyrektor podkreśla: - Nie chcielibyśmy tylko, by sprawa została upolityczniona. Bo wtedy nie będą się liczyć żadne argumenty. My chcemy merytorycznej dyskusji!

Powiedz: STOP likwidacji gimnazjów!

Gimnazjum nr 1 przygotowało ulotki, które trafią do rodziców przedszkolaków i uczniów. Czytamy na nich: Likwidacja gimnazjów dla Twojego dziecka to:

W poniedziałek 7 grudnia debatę w sprawie likwidacji gimnazjów organizuje Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.