Arkadiusz Biernat

Gimnazjaliści skonstruowali drukarkę 3D! [ZDJĘCIA]

Gimnazjaliści skonstruowali drukarkę 3D! [ZDJĘCIA]
Arkadiusz Biernat

Uczniowie z Gimnazjum nr 2 pracują na drukarce 3D, którą sami skonstruowali na zajęciach A Drukarka 3D, drony, roboty... Wodzisławska szkoła stawia na innowacyjność i nowe technologie

W Wodzisławiu Śląskim nie brakuje utalentowanych uczniów. Skąd to wiemy? Wystarczy odwiedzić Gimnazjum nr 2 żeby się o tym przekonać. Uczniowie skonstruowali tam drukarkę 3D. Teraz mogą drukować, co tylko im się spodoba.

- Nad drukarką gimnazjaliści spędzili trzy miesiące. Spotykali się po zajęciach raz lub dwa razy w tygodniu przynajmniej na 3 godziny. Wszystkie zajęcia odbywały się po lekcjach, nawet w sobotę - mówi Artur Rasiński, nauczyciel matematyki, który opiekuje się grupą uczniów.

Gimnazjaliści skonstruowali urządzenie sami. Doradzał im Mateusz Sidorowicz z Wodzisławia Śl., który kilka miesięcy temu sam też skonstruował drukarkę 3D. Teraz dostarczał potrzebne części, a także służył swoją wiedzą.

- Resztę robili uczniowie. Dostali zdjęcie, jak drukarka ma wyglądać i pracowali nad tym - dodaje Rasiński.

Dla samych uczniów była to frajda. - Nie nudziliśmy się. Były to bardzo ciekawe zajęcia. Mogłem się wiele nauczyć. Lubię taką tematykę. W domu sam naprawiam komputer i wymieniam w nim części - zdradza Jakub Warcholak, uczeń pierwszej klasy. Teraz gimnazjaliści uczą się obsługiwać urządzenie. Programy napisane są głównie po angielsku i dzięki temu szlifują swój język. Drukują m.in. podstawki na telefon i inne gadżety. Gimnazjaliści szybko się uczą. Wiedzą już jak przygotować urządzenie do drukowania i drukować. Na razie korzystają z gotowych projektów gadżetów, ale wkrótce pewnie to się zmieni i sami będą projektować.

W szkole nie wykluczają, że urządzenie w przyszłości będzie służyć do ambitniejszych celów. Bo drukować można wszystko, co tylko się wymyśli. Może to być kubek lub śmigło do drona.

Nieprzypadkowo wspominamy o dronach. Na nich w Gimnazjum nr 2 również pracują uczniowie. Aktualnie uczą się sterować. Kiedy to nie będzie im sprawiać problemów, szkoła zakupi specjalną kamerę. Wtedy z urządzenia będą mogły korzystać chociażby osoby z kółka fotograficznego lub geograficznego. Dzięki temu dronowi szkoła będzie mogła pokazać także trudno dostępne miejsca swoim niepełnosprawnym uczniom.

Oprócz prac na drukarce 3D i dronach, w szkole jest także grupa uczniów, która konstruuje roboty. Składają z klocków lego, a później je programują. Dzięki temu każdy z nich sam wykonuje określone zadania.

- Stawiamy na innowacyjność i nowe technologie. Wkrótce w naszej szkole powstanie klasa, która będzie uczyć się na tabletach - zapowiada Joanna Dylich, wicedyrektorka Gimnazjum nr 2.


Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.