Gliwice: czas na projekt przebudowy ulicy Zwycięstwa

Czytaj dalej
Fot. MAKI
MAKI

Gliwice: czas na projekt przebudowy ulicy Zwycięstwa

MAKI

Spółka Polska Inżynieria z Warszawy wykona projekt przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa w Gliwicach. Ma na to rok.

Spółka Polska Inżynieria z Warszawy wykona projekt przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa w Gliwicach. Ma na to rok.

Gliwice są krok dalej na drodze do realizacji planów przebudowy najważniejszej ulicy w mieście. Warszawska firma jest zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Trzeciego, który zakończył się rozstrzygnięciem. Na wykonanie projektu przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa w Gliwicach przeznaczono 362,8 tys. zł. Polska Inżynieria ma czas, zgodnie z umową, 12 miesięcy na wykonanie prac.

Potem przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu na wykonawcę prac budowlanych. Trudno zatem na tym etapie wyrokować, kiedy prace takie rozpoczną się, ale może być mowa o połowie 2021 roku - zważywszy na sytuację na rynku i dotychczasowe doświadczenia.

Oferta warszawskiej firmy była jedyna. Jak oceniono prawnie - jej oferta nie podlega odrzuceniu i jest zgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

- Cena oferty Inżynierii Polskiej przekracza kwotę, jaką zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia, jednak nie przekracza kwoty, na jaką oszacowano wartość zamówienia - tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. W związku z tym zamawiający zwiększył kwotę przeznaczoną na wykonanie dokumentacji projektowej.

Jak ul. Zwycięstwa będzie wyglądała? Warianty koncepcji, przypomnijmy, opracował gliwicki PROjARCH Damian Kałdonek. Główne założenie jest takie, aby ulica Zwycięstwa stała się przestrzenią bardziej przyjazną wszystkim użytkownikom ruchu, ale także - aby przywrócić jej reprezentacyjny charakter.

I, jak podkreśla przy tej okazji ponownie Jadwiga Jagiełło-Stiborska, to koncepcje, ale nie projekt. Dopiero opracowanie dokumentacji projektowej pozwala na precyzyjne określenie, jak będzie wyglądała najważniejsza ulica w tym mieście po przebudowie. Projekt, owszem, powstanie w oparciu o wariant, który był wybrany przez miasto i rekomendowany przez autora koncepcji, jednak możliwe jest także wprowadzenie na tym etapie modyfikacji. Na pewno ruch na ul. Zwycięstwa zostanie ograniczony do 30 km na godz. i ma być ona przyjazna dla rowerzystów.

Jest też mowa o pojeździe alternatywnym dla autobusu A4. Zmieni się funkcja chodników - jeden będzie przeznaczony do szybkiego przemieszczania się na osi dworzec PKP - Rynek. Drugi - do spacerów ul. Zwycięstwa, z miejscami relaksu, m.in. kawiarnianymi stolikami, ławkami, stojakami na rowery.

MAKI

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.