Gliwice: Jerzy Markowski i Zjednoczona Lewica w kopalni Sośnica [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko / Dziennik Zachodni
Bartosz Pudełko

Gliwice: Jerzy Markowski i Zjednoczona Lewica w kopalni Sośnica [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko

Jerzy Markowski w Gliwicach. Były wiceminister gospodarki odwiedził kopalnię Sośnica wraz z kandydatami Zjednoczonej Lewicy i związkowcami. Przekonują oni, że kopalń nie trzeba likwidować i mają pomysł na polskie górnictwo.

- Odwiedziłem dzisiaj kopalnię Sośnica, w której pracowałem przez 9 lat. Wcześniej byłem w kopalni Makoszowy. Oba te zakłady doktrynalnie skazane są na likwidację, ale jednocześnie obie mają zasoby węgla, a ich kadra ma pomysł na funkcjonowanie. Nie ma żadnych przesłanek techniczno-ekonomicznych, które przemawiałaby za likwidacją. Trzeba tylko pozwolić kadrze zrealizować swoje pomysły. Dać im oddech na co najmniej 2 lata i mamy gwarancję stabilności i miejsc pracy - przekonuje Jerzy Markowski.

Jerzy Markowski w Gliwicach: nie ma przesłanek za likwidacją kopalń

Były wiceminister gospodarki w rządzie SLD odwiedził gliwicką kopalnię we wtorek wraz z kandydatami Zjednoczonej Lewicy i związkowcami. Choć sam nie kandyduje w wyborach parlamentarnych, deklaruje chęć współpracy na rzecz polskiego górnictwa.

- Polskie górnictwo staje przed dylematem strategicznym. Przez najbliższe 40-50 lat Polska skazana jest na węgiel. Dylemat polega na tym czy będzie to węgiel wydobywany tutaj czy sprowadzany. To dylemat zarówno z zakresu bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i polityki socjalnej, szczególnie na Śląsku. Jestem do dyspozycji każdej siły politycznej, która będzie chciała poważnie rozmawiać o funkcjonowaniu górnictwa w Polsce. Polskie górnictwo jest do uratowania. Ma przed sobą perspektywy. Ale potrzeba woli politycznej - twierdzi Markowski.

Kandydaci Zjednoczonej Lewicy deklarują, że taką wolę mają. Zapowiedzieli, że w kolejnej kadencji sejmu powołają zespół parlamentarny do spraw górnictwa.

- Zespół miałby przede wszystkim opracować plan ratunkowy dla górnictwa, ale poruszyłby też inne kwestie. M.in. zniesienie przymusu odrabiania przez górników wojska czy dni honorowego krwiodawstwa, rozwiązanie problemów absolwentów szkół górniczych, których gwarancje zatrudnienia nie są respektowane czy wdów górniczych, którym odmawia się rent po mężach - wylicza Patryk Kosela, "jedynka" w okręgu rybnickim.

W jaki sposób lewica chce pomóc całej branży?

- Rząd ma ku temu szereg narzędzi. Przede wszystkim podatki i parapodatki z VAT-em na czele. Na polskie górnictwo nałożony jest największy VAT na świecie. To jest rzecz nienormalna. Powinno się odciążyć branżę ograniczeniem różnego rodzaju podatków. Dać oddech w trudniejszych okresach - mówi Tomasz Kalita, lider listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 29.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Bartosz Pudełko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.