Gliwice: Jerzy Markowski i Zjednoczona Lewica w kopalni Sośnica [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko / Dziennik Zachodni
Bartosz Pudełko

Gliwice: Jerzy Markowski i Zjednoczona Lewica w kopalni Sośnica [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko

Jerzy Markowski w Gliwicach. Były wiceminister gospodarki odwiedził kopalnię Sośnica wraz z kandydatami Zjednoczonej Lewicy i związkowcami. Przekonują oni, że kopalń nie trzeba likwidować i mają pomysł na polskie górnictwo.

- Odwiedziłem dzisiaj kopalnię Sośnica, w której pracowałem przez 9 lat. Wcześniej byłem w kopalni Makoszowy. Oba te zakłady doktrynalnie skazane są na likwidację, ale jednocześnie obie mają zasoby węgla, a ich kadra ma pomysł na funkcjonowanie. Nie ma żadnych przesłanek techniczno-ekonomicznych, które przemawiałaby za likwidacją. Trzeba tylko pozwolić kadrze zrealizować swoje pomysły. Dać im oddech na co najmniej 2 lata i mamy gwarancję stabilności i miejsc pracy - przekonuje Jerzy Markowski.

Jerzy Markowski w Gliwicach: nie ma przesłanek za likwidacją kopalń

Były wiceminister gospodarki w rządzie SLD odwiedził gliwicką kopalnię we wtorek wraz z kandydatami Zjednoczonej Lewicy i związkowcami. Choć sam nie kandyduje w wyborach parlamentarnych, deklaruje chęć współpracy na rzecz polskiego górnictwa.

- Polskie górnictwo staje przed dylematem strategicznym. Przez najbliższe 40-50 lat Polska skazana jest na węgiel. Dylemat polega na tym czy będzie to węgiel wydobywany tutaj czy sprowadzany. To dylemat zarówno z zakresu bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak i polityki socjalnej, szczególnie na Śląsku. Jestem do dyspozycji każdej siły politycznej, która będzie chciała poważnie rozmawiać o funkcjonowaniu górnictwa w Polsce. Polskie górnictwo jest do uratowania. Ma przed sobą perspektywy. Ale potrzeba woli politycznej - twierdzi Markowski.

Kandydaci Zjednoczonej Lewicy deklarują, że taką wolę mają. Zapowiedzieli, że w kolejnej kadencji sejmu powołają zespół parlamentarny do spraw górnictwa.

- Zespół miałby przede wszystkim opracować plan ratunkowy dla górnictwa, ale poruszyłby też inne kwestie. M.in. zniesienie przymusu odrabiania przez górników wojska czy dni honorowego krwiodawstwa, rozwiązanie problemów absolwentów szkół górniczych, których gwarancje zatrudnienia nie są respektowane czy wdów górniczych, którym odmawia się rent po mężach - wylicza Patryk Kosela, "jedynka" w okręgu rybnickim.

W jaki sposób lewica chce pomóc całej branży?

- Rząd ma ku temu szereg narzędzi. Przede wszystkim podatki i parapodatki z VAT-em na czele. Na polskie górnictwo nałożony jest największy VAT na świecie. To jest rzecz nienormalna. Powinno się odciążyć branżę ograniczeniem różnego rodzaju podatków. Dać oddech w trudniejszych okresach - mówi Tomasz Kalita, lider listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 29.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Bartosz Pudełko

Komentarze

12
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

SOSNICA

GDY PRACOWALEM W KOPALNI SOSNICA W LATACH 1975-2000 KOPALNIA BYLA DOCHODOWA NIE BYLA TAK ZMECHANIZOWANA JAK OBECNIE WEGIEL MIELI WSZYSCY NAWET SPRZATACZKI OBECNIE KOPALNIA JEST W ZAPASCI ALBO ZLE ZARZADZANA JEDNA SCIANA SIE KONCZY POWINNA BYC ZBROJONA NASTEPNA ALBO NAWET DWIE NIEIDZIE PARASOLA W D**** OTWORZYC A CZY TYLKO MUSI BYC SCIANA ZMECHANIZOWANA SHC STRUG DAWAC ZWALY POWINNE BYC PELNE KIEROWNICTWO NA BIALO A GURNIK PEZ PIENIEDZY

Jo

Lewica,nigdy!!!!!!!!!!!!

Tyta

prziszli?
to juz jym baby w doma niy warzom?

jas

co tam robi ten nie udacznik smiena wielki zwiazkowiec a jezyka nie umi otworzyc zonie prace na kopalni zalatwic kiedy tylko to umie

panewnik

Mógłbym prosić o wyjaśnienie co Pan Markowski ma na myśli mówiąc: "Dać im oddech na co najmniej 2 lata i mamy gwarancję stabilności i miejsc pracy". Na czym to dawanie oddechu ma polegać? Na niepłaceniu podatków, składek społecznych u ubezpieczeniowych? A do pensji będziemy mogli górnikom dopłacać czy też nie?

szybki i wściekły

Pan SZARAWARSKI kandydat zjednoczonej lewicy do sejmu RP.
Wam się wydaje czerwone pająki,że nie pamiętamy ?

Ala

https://www.youtube.com/watch?v=qxYjQA5ieDc

racjonalny

POzamiatane. Szykuje się wielki triumf Prawa i Sprawiedliwości, samodzielne rządy, a przy udziale Ruchu Pana Kukiza większość konstytucyjna!! #DamyRadę!! PO na śmietnik historii, a wraz nim Nowoczesną PO z Panem Petru na czele!!! Jarek!!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.