Gliwice mają miejskie rowery

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
J. Przybytek, M. Polok-Kin

Gliwice mają miejskie rowery

J. Przybytek, M. Polok-Kin

W 2017 roku w Katowicach trzeci sezon z rzędu będą działały wypożyczalnie miejskich rowerów. W tym roku ruszy też Gliwicki Rower Miejski. Rower miejski być może wkrótce pojawi się w Sosnowcu.

Przed kilku laty przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zapowiadali budowę w regionie metropolitalnego roweru miejskiego, systemu wypożyczalni rowerowych dla kilkunastu miast aglomeracji. Ostatecznie plany szybko powędrowały do szuflady, dlatego miasta na własną rękę fundują sobie miejskie rowery.

W Katowicach w tym roku wypożyczalnie będą działały trzeci rok z rzędu pod szyldem Nextbike. Ta sama firma uruchomi w tym roku Gliwicki Rower Miejski i być może wkrótce pojawi się w Sosnowcu, gdzie wygrała przetarg na budowę systemu podobnych wypożyczalni. Fakt, że rowery Nextbike będą w kilku śląskich miastach, to udogodnienie dla mieszkańców, bowiem systemy mimo różnych nazw – w Katowicach to „City by Bike”, w Gliwicach „Gliwicki Rower Miejski”– są kompatybilne, tzn. rejestrując się w Katowicach, możemy korzystać także z rowerów gliwickich.

W Gliwicach będzie 10 stacji i 100 rowerów. Mają tu zostać dostarczone przed końcem marca. Umowę w tej sprawie z operatorem – Nextbike Polska – gliwicki urząd podpisał w poniedziałek.

Firma będzie obsługiwała wypożyczalnie przez trzy lata, czyli do końca listopada 2019 r.

– Dokładna lokalizacja stacji jest jeszcze konsultowana. Zaletą systemu będzie to, że w sezonie rower będzie można wypożyczyć 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu – tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Gliwice to już 17. polskie miasto, w którym system samoobsługowych wypożyczalni rowerów uruchamia Nextbike. I drugie śląskie, po Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE:
Miejskie rowery w Katowicach hitem maja. 5 dni i 1000 wypożyczeń ZDJĘCIA

– Chcemy udowodnić, że ten region ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej rowerowych części Polski – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. Dla porównania: w Katowicach w tym roku będzie aż 20 wypożyczalni i 200 rowerów. Połowa pojawi się w tych samych lokalizacjach co przed rokiem, czyli przy rynku, w strefie kultury obok gmachu NOSPR, na Dolinie Trzech Stawów, w Parku Kościuszki, na ulicy Mariackiej, przy Bibliotece Śląskiej, na placu Sejmu Śląskiego, a trzy będą na Tysiącleciu. Są też całkiem nowe lokalizacje, wszystkie zostały wskazane we wnioskach złożonych w ramach Budżetu Obywatelskiego. I tak nowe stacje będą m.in. w Ligocie, Piotrowicach oraz w Bogucicach. Jak z popularnością? W całym ubiegłym roku w Katowicach odnotowano aż 38 tys. wypożyczeń rowerów, czyli pięć razy więcej niż w 2015 roku. W systemie zarejestrowanych jest już 9200 użytkowników z Katowic. Najaktywniejszy mieszkaniec w poprzednim sezonie wypożyczał rower 170 razy.
Gliwicki system będzie działał podobnie jak katowicki. Aby wypożyczyć rower, trz
eba będzie zarejestrować się w systemie „Gliwicki Rower Miejski”. Przy wypożyczeniu roweru konieczne będzie wpisanie swojego loginu (to numer telefonu) na terminalu przy stacji, a system sam obciąży nasze konto opłatą za wypożyczenie. W Katowicach konieczna przy rejestracji opłata to 10 zł, ale jest w całości do wykorzystania na przejazdy. Do 15 min. jazda rowerem jest za darmo, za pierwsza godzina 1 zł, wypożyczenie roweru do dwóch godzin 2 zł, do trzech – 3 zł.

J. Przybytek, M. Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.