Gliwice: szpitalny blok porodowy po remoncie. Można rodzić pod słonecznikami i w kolorowej wannie

Czytaj dalej
Marlena Polok-Kin

Gliwice: szpitalny blok porodowy po remoncie. Można rodzić pod słonecznikami i w kolorowej wannie

Marlena Polok-Kin

Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach jest na trzecim miejscu w regionie pod względem liczby przyjmowanych porodów. Zmodernizowany za ponad 3 mln zł blok porodowy będzie pewnie zachętą dla kolejnych przyszłych mam.

Szpital w Gliwicach jest na trzecim miejscu w regionie pod względem liczby przyjmowanych porodów. Zmodernizowany za ponad 3 mln zł blok porodowy będzie pewnie zachętą dla kolejnych przyszłych mam.

W lipcu przyszło na świat w gliwickim Szpitalu Wielospecjalistycznym Sp. z o.o. ponad 180 dzieci, w sierpniu - ponad 190. Skończył się remont i wiele wskazuje, że ta liczba może być jeszcze większa.

Ponad 3 miliony zł kosztował remont bloku porodowego. Przyszłe mamy od 9 września będą mogły rodzić w pięciu wyremontowanych pokojach. We wtorek, 3 września, otwarto wyremontowany blok porodowy oficjalnie. Sale są teraz bardziej przytulne, w jasnych barwach pudrowego różu, a barwne elementy wyposażenia oswajają szpitalną przestrzeń.

Zaangażowany i profesjonalny personel jest w każdej placówce kluczowy, ale warunki, w jakich kobiety przeżywają najważniejsze wydarzenie w rodzinnym życiu - również bardzo ważne. Te panie, które już rodziły w gliwickiej placówce, ale także członkowie rodzin - co zauważył wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek - w szczególny sposób docenią różnicę.

- Zmieniło się bardzo dużo. Wszystko jest nowe, mamy pięć klimatyzowanych sal porodowych, każda z dostępem do łazienki, nowoczesne łóżka porodowe, dwie sale zawierają komfortowe wanny do porodów w wodzie, mamy na sali porodowej aparat USG, inkubator transportowy z respiratorem, inkubator dla noworodka, osobne stanowisko resuscytacyjno-pielęgnacyjne - wylicza dr Beata Sadownik, prezes gliwickiego szpitala. - Chcemy, żeby szpital miał przyjazną atmosferę, był jasny. Sądzimy, że udało nam się stworzyć taki klimat.

Są też dwie specjalne wanny do immersji wodnej (z masażem) podczas porodu. Także ich barwa oswaja szpitalną rzeczywistość - mają kolor fuksji. Szpital zadbał także o przytulne miejsce dla osób, które mogą wraz z przyszłą mamą uczestniczyć w porodzie.

Remont kosztował ponad 3 mln zł. Główny trzon tej kwoty stanowią fundusze pozyskane ze środków unijnych. Koszty kwalifikowane stanowią 2 mln 276 tys. zł, z tego dotacja unijna to 1 mln 854 tys. zł. Dodatkowe prace, nieobjęte pierwotnym projektem, wsparło miasto Gliwice i przekazało ok. pół miliona złotych. Pozostałe koszty pokrył szpital.

Od dziś do 6 września, w godz. od 10. do 14. można obejrzeć blok porodowy.

- Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia daty i godziny. Tel. 32 231 90 49; e-mail: [email protected] - zachęcają w szpitalu.

Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.