Gliwice: "złote tarasy" za dworcem PKP. Centrum przesiadkowe powstanie do 2020 r.

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacje: An Archi Group
Marlena Polok-Kin

Gliwice: "złote tarasy" za dworcem PKP. Centrum przesiadkowe powstanie do 2020 r.

Marlena Polok-Kin

Wiadomo już, jak będzie wyglądać centrum przesiadkowego w Gliwicach. Inwestycja przy dworcu kolejowym ma być gotowa w 2020 roku.

Przeszklona kopuła rozpięta na drewnianej konstrukcji będzie się wznosiła nad centrum przesiadkowym, które powstać ma w Gliwicach do 2020 roku. Miasto zdecydowało, która z trzech zaprezentowanych kilka miesięcy temu koncepcji architektonicznych znajdzie odzwierciedlenie w projekcie i będzie ostatecznie zrealizowana. Kiedy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, obszar na północ od dworca PKP w Gliwicach zmieni się całkowicie.

Jak mówi Anna Włodarczak, zastępca naczelnika Biura Rozwoju Miasta, zadecydowała funkcjonalność wybranego projektu, możliwości realizacyjne oraz koszty utrzymania. Mieszkańcy, zachęceni do oceny projektów i nadesłania opinii praktycznie pozostawili wybór urzędnikom, bo opinię wyraziło jedynie 50 osób.

Dodajmy, że nie jest to wcale koncepcja najtańsza spośród zaproponowanych rzez pracownię An Archi Group, ale „środkowa”. Przetarg na dokumentację projektową będzie dopiero ogłoszony, ale szacunkowo koszt jej realizacji określa się na 170-180 milionów złotych

Pod kopułą, która zostanie rozpięta nad centrum przesiadkowym, znajdzie się zintegrowany system stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych (dziś mają przystanki w kilku miejscach w mieście), z parkingami dla samochodów i miejscami dla rowerów, zapleczem gastronomicznym i kioskami.

Zmienią się także inne miejsca w centrum, na co mieszkańcy Gliwic czekali od dawna: plac Piastów (autobusy komunikacji miejskiej stąd znikną) oraz plac przed dworcem kolejowym, od ul. Zwycięstwa.

Przypomnijmy. Firma An Archi Group przygotowała trzy koncepcje. Centrum przesiadkowe, na terenach dotąd niedostępnych i mało znanych mieszkańcom, należących do kolei i przez miasto odkupionych, powstanie według projektu pierwszego. Nie będzie zatem zielonej ścieżki, nawiązującej do MCK i Strefy Kultury w Katowicach, ani też zadaszenia przypominającego załamujące się fale. Miasto zdecydowało się na projekt przeszklonej kopuły - już teraz zyskujących miano „gliwickich złotych tarasów”.

Zadaszenie centrum przesiadkowego w wybranym wariancie zaprojektowano jako jednolitą formę przykrywającą dworzec wraz z budynkiem obsługi pasażerów, gwarantującą pasażerom ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja, która będzie podtrzymywała kopułę na planie elipsy, wykonana jest z dźwigarów z drewna klejonego w układzie rusztów kratowych.

Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja będzie podparta tylko w czterech miejscach, a to oznaczać ma funkcjonalność dworców i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Całość będzie przykryta taflami szkła uzupełnionymi segmentami z blachy. Jego całkowita powierzchnia to 17 tys. 386 mkw. Jak zapewniają urzędnicy, elementy małej architektury będą współgrać z architekturą centrum przesiadkowego, scalając tereny po północnej i południowej stronie dworca PKP. Całość objętego projektem terenu to prawie 7 hektarów.

Kiedy koncepcja zmieni się w konkretny projekt? Jak mówi Anna Włodarczak, urzędnicy szykują dokumenty przetargowe, ale ponieważ zmienia się ustawa o zamówieniach publicznych, a chcą aplikować o unijne środki (w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych), należy się spodziewać, że poczekają do ogłoszenia jej nowelizacji. Prace projektowe potrwają około rok. Na rozpoczęcie prac budowlanych trzeba poczekać minimum 2 lata.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726

*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.