Justyna Przybytek

Gliwicki dron na testach w Katowicach. Bada dym z kominów

Dron lata w Katowicach nad domami i sprawdza, co zawiera dym z kominów Fot. Mat. pras. UM Katowice Dron lata w Katowicach nad domami i sprawdza, co zawiera dym z kominów
Justyna Przybytek

W Katowicach kilka tygodni potrwają testy drona do walki ze smogiem. Maszyna bada skład dymu z kominów. Na zakup podobnego urządzenia nalegają radni w Częstochowie.

W Katowicach testowany jest dron gliwickiej firmy Flytronic, która jest pionierem bezzałogowych systemów latających na rynku krajowym. Jej system obserwacyjny FlyEye został wdrożony w Polskich Siłach Zbrojnych. Teraz doświadczenia w pracy z wojskowymi mają pomóc stworzyć narzędzie wspierające samorządy w walce z niską emisją.

Testy w Katowicacach, prowadzone również z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu.

- Na razie zbyt wcześnie na deklaracje, czy miasto kupi takie urządzenie. Na decyzję przyjdzie czas za kilka tygodni, po zakończeniu testów - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Z dronem pracują katowiccy strażnicy miejscy, którzy regularnie sprawdzają, czym katowiczanie palą w piecach. Do tej pory do mieszkań i domów mundurowi często pukali w ciemno. Dron może natomiast potwierdzić ich przypuszczenia, bo umożliwia zdalny pomiar zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo pozwala na analizę zawartości dymu wydobywającego się z kominów pod kątem zawartości etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych.

W dalszej części:

 • Ile próbek przekazano do dalszych badań
 • Kto jeszcze chce kupić droga do walki ze smogiem
 • Producent drona tłumaczy, jak to działa
Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.