Marlena Polok-Kin

Gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy Daszyńskiego: remont i rozbudowa. Potrzebne są pieniądze, będzie kwesta

Gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy Daszyńskiego: remont i rozbudowa. Potrzebne są pieniądze, będzie kwesta Fot. mat. UM Gliwice
Marlena Polok-Kin

Gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego, które od roku rozbudowuje się, nadal zbiera pieniądze na ten cel. Tradycyjna listopadowa kwesta już w ten weekend.

Do gliwickiego domu ulgi w cierpieniu trafiają pacjenci z całego regionu. Obiekt przy ul. Daszyńskiego, w którym działa od wielu lat, wysłużony i za ciasny, jest od roku w trakcie rozbudowy. Zakończył się pierwszy jej etap, nowy budynek dobudowany do pierwotnej siedziby jest w stanie surowym zamkniętym. Nadal potrzeba wiele środków, by inwestycję zakończyć.

Rozbudowa i modernizacja Hospicjum Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się w 2018 r. To wyłącznie dzięki zbiórkom publicznym, sponsorom i wsparciu samorządów, w szczególności gliwickie-go udało się zakończyć pierwszy etap. Jak podkreśla Krzysztof Gryc, prezes prowadzącego placówkę Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach, zmodernizowane hospicjum będzie spełniać wymogi stawiane nowoczesnym oddziałom opieki paliatywnej.

- Przede wszystkim - po rozbudowie będzie więcej miejsc dla pacjentów, a oni sami będą przebywać w bardziej komfortowych warunkach. Łóżek dla chorych będzie 30, nie jak dotychczas 24. Pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe - mówi.

- Łatwiej będzie także opiekującemu się nimi personelowi i wolontariuszom. Na powierzchni ok. 1800 mkw. znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, zaplecza socjalne. Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i w całości będzie na jednym poziomie - mówi.

Powstaną też sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność, a także sala dydaktyczna dla studentów. Cały obiekt będzie klimatyzowany. Koszt inwestycji to ok. 10 mln zł. Jak przypomina Krzysztof Gryc, to właśnie na dalsze prace oraz na bieżącą działalność hospicjum będą zbierane środki podczas tradycyjnej kwesty listopadowej.

Będzie trwała od 1 do 3 listopada. Pojawią się setki wolontariuszy, którzy od godz. 9.00 do 17.00 będą kwestować na cmentarzach. W ubiegłym roku dzięki hojności mieszkańców i zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać około 223 tys. zł. Jeśli nie będą mieli Państwo okazji wrzucić datku do puszki podczas kwesty, a chcą wesprzeć to ważne dzieło, podajemy nr konta bankowego Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” 59 1050 1298 1000 0024 2628 2386.

Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.