Global Office Park powstanie w Katowicach. Pierwsze prace już ruszyły

Czytaj dalej
Fot. mat.prasowe
Patryk Osadnik

Global Office Park powstanie w Katowicach. Pierwsze prace już ruszyły

Patryk Osadnik

Deweloper Cavatina Holding otrzymał oficjalne pozwolenie na budowę trzech wieżowców w centrum Katowic. Na działce przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Dąbrówki już ruszyły pierwsze prace. Global Office Park będzie złożony z dwóch wież biurowych i jednej mieszkalnej. Najwyższe z nich będą miały po 25 kondygnacji. W części wspólnej znajdzie się miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne.

Cavatina Holding właśnie otrzymał ostateczne pozwolenie na budowę Global Office Parku - wielofunkcyjnego kompleksu wieżowców, który ma stanąć w centrum Katowic przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Dąbrówki. Jeszcze niedawno w tym miejscu znajdował się dziki parking. Teraz teren jest już przygotowywany pod realizację nowej inwestycji.

- Rozwiązanie przestrzenne zespołu zabudowy w Global Office Parku, czyli układ budynków jako trzech wież na wspólnym podium, został podyktowany przez uwarunkowania prawa miejscowego. Naszym celem było stworzenie zabudowy o mieszanej funkcji i bardzo wysokiej intensywności, która dla dobrego funkcjonowania jej przyszłych użytkowników, została uzupełniona o maksymalną możliwą powierzchnię wspólnych terenów zielonych na dachach niższej części kompleksu - mówi Jan Juraszczyk, architekt z Cavatina Holding.

Projekt kompleksu zakłada budowę dwóch wież biurowo-usługowych oraz jednej wieży mieszkalnej. Wszystkie zostaną osadzone na pięciokondygnacyjnym podium, w którym ulokowane zostaną lokale gastronomiczne i usługowe.

Wieże biurowe będą miały w sumie wysokość dwudziestu pięciu pięter. Ich łączna powierzchnia przeznaczona do wykonywania pracy to 60 tys. metrów kwadratowych. W wieży mieszkaniowej znajdzie się 670 mieszkań.

- Założeniem projektowym było, aby wysokościowe wieże biurowe, mimo ich bliźniaczej bryły, sprawiały wrażenie obiektów o różnym kształcie i proporcji - aby przełamać monotonię i powtarzalność zwłaszcza przy tak wielkiej skali. Stąd też decyzja o rezygnacji z prostopadłościennych kształtów na rzecz trapezowego rzutu oraz miękkich narożników nawiązujących do katowickiej moderny. Dla uzupełnienia tej idei, budynki „ubrano” w fasadę o falującym układzie - błyszczącą łuskę wyłaniającą się z gładkich szklanych tafli - dodaje Jan Juraszczyk.

Użytkownicy Global Office Park otrzymają do dyspozycji 2300 metrów kwadratowych przestrzeni zielonych, które będą wykorzystywane jako strefy relaksu. Projektanci przewidzieli również dwa tysiące miejsc parkingowych dla samochodów oraz miejsca postojowe dla rowerów z dodatkową infrastrukturą przeznaczoną na szatnie i prysznice dla rowerzystów.

- Cavatina świadomie wypełnia swoją miastotwórczą rolę - tworząc nowe kompleksy, podejmując się rewitalizacji, na nowo definiuje znaczenie wielofunkcyjności miejskich projektów i dba o ich naturalne wpasowanie w istniejącą już tkankę miejską. Zależy nam na tym, aby nasze budynki korespondowały ze swoim najbliższym otoczeniem, a przede wszystkim służyły lokalnej społeczności - podkreśla Daniel Draga, członek zarządu Cavatina Holding SA.

- Katowice potrzebują takich inwestycji jak Global Office Park, żeby konkurować z innymi ważnymi miastami w Polsce oraz w Europie - mówią zgodnie prof. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, prezes katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich i dr Tomasz Bradecki, oboje z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. - Miasto metropolitalne, które ma ambicje, nie może wyglądać jak wioska. Zależy nam na tym, żeby Katowice były naprawdę ważnym punktem w Polsce i Europie, a to osiąga się m.in. poprzez wznoszenie pięknej i imponującej architektury - mówi prof. Ujma-Wąsowicz.

Eksperci z Politechniki Śląskiej kilkukrotnie podkreślili, że w Urzędzie Miasta Katowice wydano decyzję o warunkach zabudowy tego kwartału, tym samym uznając, że takie budynki mogą powstać i dobrze funkcjonować. - Pozwolenie jest najlepszym dowodem na to, że ktoś uznał tę inwestycję za najlepszy kierunek rozwoju - uważa dr Bradecki.

Patryk Osadnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.