Gmina Czerwieńsk. Przyjęto siatkę szkół, która będzie obowiązywała od września 2017 r.

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

Gmina Czerwieńsk. Przyjęto siatkę szkół, która będzie obowiązywała od września 2017 r.

Czesław Wachnik

W gminie placówki z klasami I-VI zostaną rozszerzone o klasy VII i VIII. Gmina chce też przejąć Liceum Ogólnokształcące.

Po długich dyskusjach i konsultacjach z zainteresowanymi a więc rodzicami, nauczycielami, radami pedagogicznymi oraz związkami zawodowymi w gminie Czerwieńsk przyjęto siatkę szkół, która będzie obowiązywała od września 2017 roku.

- Można powiedzieć o naszych zmianach, że są ewolucyjne a nie rewolucyjne. Ale najważniejsze, że wszyscy powinni być z nich zadowoleni. Także dlatego, że dzięki temu w tym i następnym roku nie zwolnimy nikogo z nauczycieli. Natomiast co będzie po 2018 roku, trudno dzisiaj jednoznacznie powiedzieć - przekonuje burmistrz Piotr Iwanus.

Obecnie w gminie istnieje pięć placówek podstawowych, jedno gimnazjum i jedno liceum. Szkoły podstawowe istnieją w Nietkowicach, Leśniowie Wielkim, Nietkowie, Czerwieńsku i Płotach. Ta ostatnia jest prowadzona przez Stowarzyszenie Mieszkańców Płotów i Zagórza.

Co się zmieni od września 2017 roku? Otóż wszystkie podstawówki pozostaną, co więcej zamiast klas I-VI, pojawią się w nich uczniowie klasy VII a za rok klasy VIII. Zadecydowano bowiem, że wszystkie placówki będą uczyły w zakresie klas I-VIII.
Burmistrz dodaje, że we wszystkich szkołach znajdzie się miejsce dla dodatkowych klas, będzie też odpowiednia baza dydaktyczna, w tym pracownie specjalistyczne.

Problem może wystąpić jedynie w placówce w Leśniowie Wielkim. Tam bowiem od lat brakuje odpowiedniej sali gimnastycznej, jest jedynie mała salka. Już dziś istnieje problem z prowadzeniem zajęć z wychowanie fizycznego. A będzie on znacznie większy po rozszerzeniu liczby klas.

- Sala gimnastyczna powinna niebawem powstać. Mamy projekt, pozwolenie na budowę, teraz będziemy szukać pieniędzy. Powinniśmy skorzystać z dotacji ministerstwa sportu oraz programu Lemur. Wcześniej udało nam się dostać pieniądze na budowę sali gimnastycznej w Czerwieńsku, to teraz powinno się udać także w przypadku Leśniowa Wielkiego. Jestem dobrej myśli - tłumaczy burmistrz.

Tu przypomnijmy, że w Czerwieńsku powstaje duża sala gimnastyczna. Pieniądze na ten cel pozyskano z ministerstwa sportu oraz unijnego programu operacyjnego Lubuskie 2020. Co więcej, powstaje nie tylko duża, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, ale też dodatkowo trzy izby dydaktyczne.

Z budowy sali bardzo zadowolony jest dyrektor SP w Czerwieńsku Jacek Gębicki. Zapewnia on też, że nie będzie żadnych kłopotów, kiedy dojdą klasy VII i VIII.

- Już dziś nie byłoby pewnie kłopotów, ale pamiętajmy, że po zakończeniu budowy sali gimnastycznej, zyskamy dodatkowo trzy pomieszczenia plus salkę treningową. Dlatego warunki do nauczania oraz zajęć wychowania fizycznego będziemy mieli na najwyższym poziomie - tłumaczy dyrektor Gębicki. Dodaje on też, że doskonale zna warunki lokalowe w innych szkołach na terenie gminy, i tam też nie powinno być kłopotów. - Wszystkie placówki mogą poszerzyć nauczanie o klasy VII i VIII - przekonuje dyrektor.

Burmistrza Iwanusa pytamy jeszcze o dalszy los obiektów, w których obecnie znajduje się gimnazjum. Jeszcze niedawno gmina była dumna z budynku gimnazjum, w tym z dużej sali gimnastycznej.

Co się z nimi stanie? Burmistrz odpowiada, że gmina wystąpiła z wnioskiem do starosty powiatu zielonogórskiego, by to ona przejęła miejscowe Liceum Ogólnokształcące, które tym samym byłoby przeniesione do obiektów obecnego gimnazjum.

- Obecnie uczniowie liceum mają znacznie gorsze warunki do nauki, niż te w budynku gimnazjum. Tym samym liceum mogłoby przyjąć więcej uczniów niż dotychczas - przekonuje burmistrz.

Jacek Gębicki
C.Wachnik - Dzięki nowej sali gimnastycznej będziemy mieli doskonałe warunki do prowadzenia zajęć wuefu - mówi Jacek Gębicki.
Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.