Gmina Czyże. Debata publiczna w sprawie kopalni torfu. Inwestycję na pograniczu z gminą Narew chce postawić firma Wokas z Łosic

Czytaj dalej
Fot. Michał Korniluk
Tomasz Maleta

Gmina Czyże. Debata publiczna w sprawie kopalni torfu. Inwestycję na pograniczu z gminą Narew chce postawić firma Wokas z Łosic

Tomasz Maleta

Jedni widzą w kopalni torfu szansę na pracę i wpływy do gminnej kasy. Inni boją się, że wydobycie doprowadzi do jeszcze większej suszy, nieodwracalnie zmieni krajobraz i nie pozwoli na prowadzenie w okolicy działalności rolniczej. Od kilku miesięcy inwestycja dzieli mieszkańców gmin Czyże i Narew. W czwartek 18 czerwca odbędzie się debata na ten temat.

Kopalnie torfu na pograniczu Narwi i Czyż chce wybudować firma Wokas z Łosic. Planuje eksploatować złoże o powierzchni 170 ha przez 30 lat. Torf zamierza wydobywać z głębokości od półtora do 2,5 m. Od kilku lat podobną kopalnię firma ma już w gminie Michałowo.

- Nie zamierzamy prowadzić działalności od razu na całym obszarze - zapowiadał na początku roku Karol Kodraciuk, przedstawiciel inwestora. - Na początku ograniczymy się do 3-4 ha rocznie.

Kopalnia ulokowana ma być na 70 ha między wsiami Gorodczyna, Gradoczno, Lachy (gm. Narew) i 100 ha w pobliżu Klejnik (gm. Czyże).

Zwolennicy inwestycji podkreślają, ze jest to szansa na rozwój gminy i miejsca pracy. Przeciwnicy kopalni dowodzą, że zwiększy ona suszę na tym terenie, utrudni życie miejscowej ludności, zagrozi działającym gospodarstwom rolnym, zniechęci turystów, zniszczy krajobraz, dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

- Nie ma w zasadzie żadnych powodów, żeby taka kopalnia powstała - tłumaczą ekolodzy z Obozu dla Puszczy.

Podkreślają, że negatywne opinie do projektu zmiany studium i prognozy wydał dwa razy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. Na przełomie lutego i marca br. urząd gminy Czyże otrzymał w tej sprawie dwa pisma z argumentami przeciwko powstaniu kopalni: pismo Rady Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i pismo Społecznego Komitetu Ochrony Łąk Torfowych, zawiązanego przez lokalnych mieszkańców.

W gminie Czyże radni już przegłosowali uchwałę o rozpoczęciu zmian w studium uwarunkowań rozwoju gminy. Rada Gminy Narew odrzuciła podobny wniosek wójta i zaproponowała najpierw konsultacje społeczne w tej sprawie.

18 czerwca, w czwartek o godzinie 14. w urzędzie gminy Czyże (Czyże 106) planowana jest dyskusja publiczna na ten temat inwestycji!

Czytaj też: Ludzie nie chcą fotowoltaiki

Tomasz Maleta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.