Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Czytaj dalej

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Wyjątkowe zabytki, wyjątkowe miejsca, bogata historia – trudno na Górnym Śląsku znaleźć gminę, w której można dokonać tak wielu podróżniczych odkryć. Unikalne w skali Europy meandry Odry z wieżą widokową i zamek Rothschildów w Chałupkach, liczący sobie ponad sto lat most jubileuszowy cesarza Franciszka Józefa I na drodze do Bohumina, pamiątki związane z pierwszym kolejowym połączeniem monarchii Habsburgów i Hohenzollernów, krzyżanowicki pałac z arboretum, gdzie chętnie zaglądali Ludwig van Beethoven i Franciszek Liszt, kościół w Tworkowie – prawdziwa perła śląskiego baroku kryjąca tajemnicze pochówki miejscowych możnowładców oraz kolekcję trumien w niczym nie ustępującą wawelskiej, bieńkowicka, najstarsza czynna kuźnia w Polsce z muzeum kowalstwa, wciąż działający zabytkowy młyn. Lista lokalnych atrakcji jest wyjątkowo długa. Trzeba tu przyjechać, by poznać bogate dziedzictwo górnej Odry – historyczne, przyrodnicze i kulturowe. Tu w pradziejach wiódł Szlak Bursztynowy. Tu rodziła się wielokulturowość polsko-czeskiego i śląsko-morawskiego pogranicza. Tu nadal rozwija się międzynarodowa współpraca, a miejscowy samorząd tworzy doskonałe warunki do zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Ahoj Polsko – Dzień dobry Polsko. Gmina Krzyżanowice w powiecie raciborskim na szlaku Bursztynowej Autostrady A1(PL)/D1 (CZ) zaprasza.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Słowo wójta

Gmina Krzyżanowice jest bogata nie tylko dziedzictwem historii i przyrody, ale przede wszystkim aktywnością i gościnnością mieszkańców. Nasze koła gospodyń wiejskich pielęgnują szerokie spektrum śląskich tradycji, od stroju przez zwyczaje, obrzędy, taniec, śpiew a także kulinaria. Te ostatnie zajmują szczególne miejsce, co widać po dorocznych pokazach dań i słodkości, organizowanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Uczestniczymy w prezentacjach kulinarnych w regionie, a także za granicą, m.in. w Niemczech oraz na Węgrzech. Zawsze doceniania jest pomysłowość oraz smak naszych potraw.  Zachęcamy zatem do zapoznania się ze smakami pogranicza prosto z gminy Krzyżanowice. Wraz z wiosną zapraszamy w progi naszej gminy na aktywne zwiedzanie szlaku górnej Odry - na wodniackie podróże meandrami, na piesze i rowerowe wędrówki do naszych pałaców i kościołów, na odkrywanie uroków śląskiej wsi i przyrodniczych zakątków, na doroczne uroczystości, poczynając od słynnej wielkanocnej procesji konnej w Bieńkowicach.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Słowo o KGW

Działalność kół gospodyń wiejskich w gminie Krzyżanowice mają sześćdziesięcioletnią tradycję. Panie aktywnie pielęgnują lokalne tradycje we wszystkich sołectwach od Bieńkowic przez Tworków, Krzyżanowice, Nową Wioskę, Owsiszcze, Roszków, Zabełków, Rudyszwałd aż po Chałupki.

W tym czasie członkinie kół zajmowały się aktywizacją życia społecznego poprzez organizację kursów i szkoleń dla gospodyń, dystrybucją drobnego inwentarza, wypożyczaniem sprzętu, a także promocją nowoczesnego stylu prowadzenia gospodarstwa domowego. Obecnie panie zrzeszone w kołach współuczestniczą w organizacji festynów, spotkań wigilijnych, jubileuszy, dożynek i innych wydarzeń realizowanych na rzecz sołectwa i jego mieszkańców.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Od blisko 20 lat Koła pielęgnują lokalne tradycje i zwyczaje biorąc aktywny udział w różnego rodzaju konkursach i spotkaniach folklorystycznych, takich jak „Szkubanie piyrza”, „Kiszynie kapusty”, oraz kulinarnych, poświęconych konkretnym produktom np. jabłkom czy ziemniakom. Stawiają się na kiermaszach świątecznych, gdzie prezentują wykonane przez siebie wypieki i potrawy.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Nasze koła reprezentują również gminę podczas festiwali w regionie, kraju i poza jego granicami, np. podczas dożynek wojewódzkich i krajowych, czy Festiwalu Kapusty na Węgrzech. W kalendarz wspólnych działań kulturalnych wpisało się spotkanie organizowane razem z Centrum Kultury w Tworkowie z okazji tłustego czwartku pn. „Pączki, kreple, puchełki, berlinki, Pfankuchen…”. Jest to spotkanie przedstawicielek wszystkich kół, które wspólnie świętują ostatki biorąc udział w konkursach, zabawach i grach tanecznych, uprzednio wybierając temat przewodni np. wróżki, czasy PRL-u, westerny. Głównym punktem programu są jednak pączki w różnych wersjach, przygotowane i upieczone własnoręcznie przez panie, według tradycyjnych przepisów, pochodzących od poprzednich pokoleń.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

PRZEPISY:

Pączki - KGW Zabełków

1 kg mąki
200 g cukru
200 g masła
300 – 400 ml mleka (wg. wyczucia)
10 dkg drożdży
6 jajek
Szczypta soli.

Mleko podgrzać. Zrobić rozczyn z drożdży, części mleka oraz łyżki cukru.
Masło należy rozpuścić i lekko podrumienić.
Cukier i jajka zmiksować.
Mąkę, sól, rozczyn, mleko, cukier z jajkami połączyć. Dodać masło i wyrobić. Ciasto musi odrywać się od dłoni. Zostawić do wyrośnięcia. Z ciasta zrobić kulki, które następnie należy spłaszczyć. Na środek każdego placka nałożyć powidła lub inny dodatek. Zwinąć. Pozostawić do wyrośnięcia.
Smażyć na smalcu lub oleju we frytkownicy w temperatura ok. 180OC. Do frytkownicy można włożyć ziemniak, ponieważ chwyta spaleniznę.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Pączki – KGW Tworków

Ciasto:
1 kg mąki
7 żółtek
1 całe jajko
10 dkg cukru
10 dkg masła
Szczypta soli
Kieliszek wódki
10 dkg drożdży
½ litra ciepłego mleka

Dodatkowo:
marmolada
1 kg smalcu

Do miski przesiewamy mąkę, robiąc wgłębienie do którego wlewamy drożdże rozpuszczone w ½ szklanki ciepłego (nie gorącego) mleka. Do tego dodajemy łyżeczkę cukru i robimy rozczyn, który przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce aż do wyrośnięcia.
W następnej kolejności dodajemy pozostałe składniki oprócz masła, które rozpuszczamy i dodajemy na końcu, wyrabiamy gładkie ciasto. Formułujemy jedną wielką kulkę (tak długo aż będzie odchodzić od ręki), przykrywamy ścierką i odstawiamy aż do wyrośnięcia. Po ok. 30 minutach ciasto dzielimy na równe części i formujemy z nich kuleczki, które układamy na blacie posypanym uprzednio mąką. Lekko je spłaszczamy i przykrywamy na blacie.
Pozostawiając na ok. 15 minut.
Pączki smażymy na głębokim i gorącym smalcu, tak by nabrały złotego koloru z obu stron. Po upieczeniu odsączamy paczki ręcznikiem papierowym, a następnie szprycą wciskamy marmoladę do środka. Tak przygotowane pączki po ostygnięciu smarujemy lukrem cukrowym lub posypujemy cukrem pudrem.

Gmina Krzyżanowice – odkryj, poznaj, zapamiętaj, powracaj

Pączki - KGW Owsiszcze

1 kg mąki
6 dag masła
6 dag margaryny
15 dag cukru
10 dag drożdży
6 żółtek
1-2 całe jajka
0,5 l mleka
dwa kieliszki wódki lub kieliszek spirytusu
szczypta soli

Nadzienie:
- powidła lub
-0,5 kg twarożku sernikowego wymieszać z 0,5 l ubitej śmietany kremowej (30%) z dwiema torebkami cukru waniliowego i dwiema łyżkami cukru pudru.
Do pieczenia potrzebne są:1,5 kg smalcu, 0,5 l oleju

Mleko podgrzać do temp. 30 °C. Do połowy letniego mleka dodać cukru, drożdży i jedną łyżkę mąki. Dobrze wymieszać aż do rozpuszczenia drożdży, przykryć ścierką i zostawić do wyrośnięcia. Do miski wsypać mąkę ze szczyptą soli, dodać wyrośnięte drożdże i wymieszać. Dodać ubite jajko z żółtkami i rozpuszczone wystudzone masło z margaryną.. Wyrabiać ciasto. Gotowe ciasto pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Następnie wykładamy na oprószony mąką blat lub stolnicę, rozwałkować na grubość 1 cm. Szklanką wykrawać krążki, które pozostawiamy na oprószonych mąką tacach lub blachach przykryte ścierką do ponownego wyrośnięcia. Wyrośnięte krążki smażymy na rozgrzanym smalcu z olejem. Ciepłe pączki nadziewamy powidłami, a dopiero wystudzone masą serowo- śmietanową. Po górze można oprószyć cukrem pudrem lub posmarować lukrem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.