GMINA ŁOMŻA

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

GMINA ŁOMŻA

Materiał informacyjny

Powrót do serwisu "30 lat podlaskiego samorządu"

URZĄD GMINY ŁOMŻA
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1a
18-400 Łomża
tel.: 86 216 52 63
e-mail: [email protected]
www.gminalomza.pl

Zakola rzeki Narew
Herb Gminy Łomża
Zakola rzeki Narew
Piotr Kłys - Wójt

Dziś mamy czas dynamicznego rozwoju, który jest wspierany środkami krajowymi i zagranicznymi. Przyczyniają się do tego wielkie inwestycje transgraniczne Polska--Litwa: most energetyczny 400kV, budowana droga ekspresowa Via Baltica oraz gazociąg dużego ciśnienia, z którego także będziemy mogli skorzystać. Wszyscy oczekujemy budowy nowej linii kolejowej, która zapewni mieszkańcom możliwość korzystania z tego środka transportu, a przedsiębiorcom ułatwi transport towarów. Nasza gmina Łomża jest jedną z najszybciej rozwijających się gmin w regionie i – co jest wyjątkiem – stale notuje przyrost mieszkańców, którzy w przepięknych okolicznościach przyrody, mogą realizować swoje plany życiowe. Gmina Łomża na przestrzeni minionych 30 lat dokonała dużego skoku cywilizacyjnego, w kontekście rozwoju gospodarczego i społecznego gminy. Wyremontowanych jest 80 km dróg lokalnych, a gmina jest zwodociągowana niemal w 100% i skanalizowana w 25%.

Gmina wiejska Łomża z siedzibą w Łomży położona jest w powiecie łomżyńskim, w zachodniej części województwa podlaskiego. Zajmuje powierzchnię 208 km2 i tworzy ją 40 sołectw, w których mieszka ponad 11 tysięcy mieszkańców. Ponad 70% powierzchni gminy to użytki rolne, a ponad 15% użytki leśne.

Zakola rzeki Narew
ul. Armii Krajowej w Starych Kupiskach

Potencjał gospodarczy gminy to głównie rolnictwo z dobrze rozwiniętą hodowlą bydła mlecznego. Mimo braku wielkiego przemysłu, gmina jest otwarta na przedsiębiorców i inwestycje. Świadczy o tym zlokalizowana na terenie gminy stacja 400 kV zajmująca około 9 ha powierzchni w obrębie wsi Stare Modzele. Do stacji dochodzą: dwutorowa linia 400 kV z Ełku, jednotorowa linia 400 kV z Narwi oraz dwutorowa linia 400 kV z Ostrołęki. W ostatnich latach powstało wiele małych i średniej wielkości zakładów, głównie w sektorze prywatnym. Przedsiębiorstwa zajmują się przeważnie handlem, przetwórstwem i budownictwem.

Do mocnych atutów gminy Łomża należy korzystne położenie geograficzne i rozbudowana sieć drogowa. Gmina leży na głównym szlaku transportowym prowadzącym z Polski centralnej do państw nadbałtyckich. Przez gminę Łomża przebiegać będzie międzynarodowa droga ekspresowa S61 Via Baltica, a na terenie gminy Łomża zaplanowano trzy węzły umożliwiające wjazd i zjazd z tej drogi. Gminę przecinają także drogi krajowe nr 61 i nr 63 oraz drogi wojewódzkie nr 645, nr 677 i nr 679. Możliwości rozwoju gospodarczego zapewnia bliska odległość do kluczowych ośrodków gospodarczych w skali lokalnej – miasta Łomża, regionalnej – Białegostoku (80 km) i krajowej – Warszawy (120 km).

Dzięki realizowanym inwestycjom poprawia się jakość życia mieszkańców. Stale przybywa wyremontowanych dróg, jak chociażby oddana do użytku pod koniec 2019 r. ul. Armii Krajowej w Starych Kupiskach, której koszt opiewał na kwotę ok. 6 mln złotych. Droga ta jest największym i zarazem najdroższym zadaniem, jakie przyszło gminie realizować. Z roku na rok przybywa tak- że nowych obiektów sportowych typu boiska wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne czy place zabaw. Obecnie gmina Łomża jest w trakcie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jarnutach.

Zakola rzeki Narew
Sala gimnastyczna w Jarnutach

Nowi mieszkańcy wybierają tereny Gminy Łomża, jako miejsce do szczęśliwego życia, dzięki licznym atutom, jakie oferuje. To przede wszystkim piękne widoki Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, ale także możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i nieskażonym środowiskiem, cisza i spokój z dala od zgiełku miasta. Lasy zajmują około 14,5%, a użytki rolne 71,5% terenu gminy. Na terenie gminy bezwzględnie dominuje niska zabudowa jednorodzinna, co idealnie współgra z rolniczym otoczeniem. Krajobraz uzupełniają delikatne wzniesienia oraz majestatyczne drzewa – piękne pomniki przyrody szumiące samotnie lub w małych grupach nad łąkami, ścieżkami polnymi i strumykami.

Zakola rzeki Narew
Nowoczesna stacja uzdatniania wody w Podgórzu

Unikalne zasoby środowiska przyrodniczego, wysoki poziom bioróżnorodności i bogactwo zabytków dziedzictwa kulturowego sprawia, że gmina Łomża jest atrakcyjna pod względem turystycznym. Są tu np. rezerwaty przyrody „Rycerski Kierz” oraz „Wielki Dział”. Największą atrakcją gminy jest potężne grodzisko z około IX-X wieku z osadą i fragmentami kościoła pw. św. Wawrzyńca przy przeprawie przez Narew. Gmina Łomża chce uczynić to miejsce najbardziej rozpoznawalnym miejscem nad Narwią i zorganizować na jego terenie spotkania z historią. W planach są m.in. turnieje rycerskie, koncert muzyki dawnej czy warsztaty rzemieślnicze.

Turystów zachwycić może także malowniczy widok na rzekę Narew z punktu widokowego w Siemieniu Nadrzecznym. Na amatorów zimowego szaleństwa w uroczym zakątku wsi Rybno czeka Stacja Narciarska o łącznej długości 1800 m tras zjazdowych, gdzie specyficzny mikroklimat powoduje, że śnieg utrzymuje się aż do późnej wiosny. Dla osób ceniących aktywny wypoczynek na łonie natury na terenie gminy w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstały ścieżki rowerowe wraz z miejscami obsługi rowerzystów.

Zakola rzeki Narew
Szkoła Podstawowa w Kupiskach

Gmina Łomża może poszczycić się Centrum Kultury w postaci Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, która uznawana jest za jedną z najlepszych tego typu placówek w kraju. Od kilku lat Biblioteka Publiczna Gminy Łomża zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce w Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek, organizowanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. W województwie podlaskim nie ma sobie równych. Placówka, wyposażona w nowoczesny sprzęt i najnowsze pozycje książkowe, jest miejscem spotkań i integracji mieszkańców. Biblioteka wraz z filiami rozlokowanymi w kilku innych miejscowościach podejmuje szereg przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, a także patriotycznym. Przed budynkiem biblioteki stoi Pomnik Pamięci Sybiraków oraz Aleja Pamięci Ofiar Sybiru, gdzie na wysokich słupach znajdują się imiona i nazwiska osób wywiezionych na Sybir z terenu gminy. Nowoczesne Centrum Kultury odpowiadające standardom XXI w. powstaje obecnie w Starych Kupiskach.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom. ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.