Gmina Marklowice

Czytaj dalej

Gmina Marklowice

Gmina Marklowice

Marklowice są jedną z najstarszych miejscowości ziemi rybnicko – wodzisławskiej. Obecnie liczą około 5 400 mieszkańców. Powierzchnia gminy to 14 km2. W gminie zarejestrowanych jest około 250 podmiotów gospodarczych. Nadrzędnym celem władz samorządowych jest obsługa ludności, zapewniająca jej wysoką jakość życia teraz i w przyszłości. W przeciągu swojego krótkiego istnienia (od 1 stycznia 1995 r.) gmina Marklowice uzyskiwała wysokie lokaty w rankingach organizowanych przez „Rzeczpospolitą” oraz przez Centrum Badań Regionalnych w Warszawie - "Złota Setka Samorządów". W 2005 gmina zajęła 3 miejsce w kraju, a pierwsze w województwie śląskim. Kryterium tego konkursu to wielkość nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Gmina Marklowice

W gminie młodzież uczy się w dwóch zmodernizowanych i świetnie wyposażonych szkołach podstawowych oraz w nowoczesnym, ekologicznym przedszkolu ogrzewanym pompami ciepła. Każda ze szkół oraz przedszkole posiadają własne sale gimnastyczne. Baza sportowa gminy to dwa boiska piłkarskie oraz 3 boiska wielofunkcyjne użytkowane przez szkoły, a poza zajęciami lekcyjnymi przez mieszkańców. Przy Szkole Podstawowej Nr 1 w sali widowiskowo-sportowej odbywają się koncerty i występy zespołów i grup artystycznych.

Największą atrakcją jest park "Słoneczna Wyspa" położony w centrum gminy. Jest to miejsce wypoczynku dla całych rodzin szczególnie od wiosny do wczesnej jesieni. W zimie można pojeździć tam na łyżwach na krytym lodowisku o sztucznej nawierzchni o wymiarach 10 na 20 m. W przygotowaniu jest atrakcyjny teren rekreacji wodnej z dala od zgiełku ulicznego i hałasu.

Gmina Marklowice

W gminie działa wiele stowarzyszeń, które organizują mieszkańcom czas wolny i umożliwiają kultywowanie ich pasji i zainteresowań. Do głównych organizacji należą: Towarzystwo Miłośników Marklowic, Koło Gospodyń Wiejskich, Marklowickie Stowarzyszenie Kobiet, Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Mieszany "Spójnia". Sport w gminie organizują: Klub Sportowy "Polonia" Marklowice, Uczniowski Międzyszkolny Klub Sportowy, Uczniowski Klub Sportowy "WON-HYO" oraz klub szachowy "Hetman" Marklowice.

Gmina finansuje też liczne programy zdrowotne dla swoich mieszkańców. W najbliższych latach jest to jeden z priorytetów.

Cyklicznymi imprezami w gminie Marklowice są: koncert z okazji Dnia Kobiet, Dzień dziecka, Dni Marklowic oraz Dożynki Gminne. W okresie letnich wakacji gmina organizuje kolonie i półkolonie dla dzieci. Ponadto organizowanych jest wiele innych imprez przy współpracy szkół. Imprezy te organizowane są również razem z partnerską gminą Stonawa z Republiki Czeskiej.

Dbając o stały rozwój gospodarczy gmina przygotowała szeroką ofertę terenów pod lokalizację inwestycji przemysłowych i usługowych oraz pod zabudowę mieszkaniową. W tym celu w 1999 r. opracowany został projekt Strefy Aktywności Gospodarczej – SAG. Projektowana Strefa położona jest w środkowo – wschodniej części gminy, przy drodze wojewódzkiej nr 932, prowadzącej ruch tranzytowy z Katowic i innych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego do granicy państwa w Chałupkach.

Gmina Marklowice na swoim terenie wspiera aktywnie wymianę źródeł ogrzewania na systemy przyjazne środowisku. Zmodernizowaliśmy ogrzewanie wszystkich obiektów komunalnych. Modernizacja ta polegała na podłączeniu tych obiektów do ciepłowni EC „Marcel”, która posiada większą sprawność energetyczną od kotłów dotychczas użytkowanych w naszych budynkach komunalnych. Kluczowym problemem na terenie Gminy jest bowiem niska emisja spalin pochodzących z kotłowni budynków jednorodzinnych opalanych niskokalorycznymi paliwami stałymi. Modernizacja oświetlenia ulicznego na żarówki LED dała 30% oszczędności w tej dziedzinie.

W gminie panuje korzystna atmosfera dla biznesu, a jej mieszkańcy wykazują dużą aktywność zawodową, którą określa najniższy poziom bezrobocia na tle innych gmin powiatu wodzisławskiego.

Dla realizacji budownictwa mieszkaniowego przeznaczono około 20 ha uzbrojonych gruntów położonych w urokliwym terenie, w pobliżu lasów, z dala od uciążliwego przemysłu, poza terenami górniczymi.

Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich utworzono 16 X 1960 r. a pierwszą przewodniczącą została Joanna Fojcik. W latach 60-tych i 70-tych panie brały udział w czynach społecznych przy budowie Ośrodka Zdrowia, przy remoncie przedszkola i biblioteki. Przekazywały dary dla Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Centrum Matki Polki w Łodzi. Członkinie angażowały się we wszystkie prace porządkowe na rzecz środowiska.

Organizowane w pierwszych latach działalności kursy przygotowania do życia w rodzinie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młode gospodynie zapoznawały się z tajnikami gotowania i pieczenia, kończyły kursy kroju i szycia oraz haftu i szydełkowania. Brały też udział w konkursach tj.: higiena obór, bydła i czystości mleka. Wprowadziły pierwsze namioty foliowe i uprawiały nowalijki. Zajmowały się rozprowadzaniem drobiu. Z lata 80-te obfitowały wieloma szkoleniami mającymi na celu podniesienie fachowej wiedzy, która była podstawa wzrostu produkcji rolnej. Rozprowadzały sadzonki drzew owocowych, krzewów ozdobnych i truskawek. Każdego roku brały udział w dożynkach powiatowych i gminnych, ubrane w stroje ludowe.

Gmina Marklowice

Zaczęto też organizować wieczornice i zabawy oraz wycieczki do Wisły, Szczyrku, Ochab, do Tarnowskich Gór i Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy. W następnych latach były w Zakopanem, Krynicy Górskiej, Kotlinie Kłodzkiej, Licheniu, Poznaniu, Warszawie, Bieszczadach, na Podlasiu i we Wrocławiu. Członkinie Koła licznie brały udział we wczasach w Łebie i Świnoujściu. Zwiedzały ogrody w Pszczynie, Goczałkowicach, Jaworznie i Pisarzowicach, gdzie zaopatrywały się w sadzonki kwiatów pokojowych i ogrodowych oraz krzewy ozdobne. Każdego roku odbywały się spotkania z okazji Dnia Kobiet i Dnia Matki połączone z pogadankami: lekarskimi, rolniczymi, były też pokazy kosmetyczne.

W 1988 r. przewodniczącą została Róża Kowalska, która kontynuowała dotychczasowe zadania statutowe i rozszerzyła działalność poprzez organizację kuchni, wielu kursów z zakresu gotowania, pieczenia i wystaw kulinarnych. Powstał też Zespół Śpiewaczy pod kierownictwem Anny Chojnackiej. Zespół ten uświetnia wszystkie ważniejsze uroczystości. Obecnie dyrygentem jest Janusz Jona. Panie nadal bawią gości na dożynkach, dniach Marklowic. Śpiewają górnikom i jubilatom. Wyjeżdżają do sąsiednich Kół i na przeglądy folklorystyczne do Mikołowa, Lichenia, Brennej i Wisły.

Gmina Marklowice

W 1997 r. przewodniczącą Koła została Helena Cichy - obecnie honorowa przewodnicząca. Zmienił się także zarząd. Wzorowo realizowano zadania statutowe, rozszerzając plan działania o zdrową żywność i estetykę stołu oraz organizację przyjęć okolicznościowych. Wprowadzono zadania z zakresu upiększania domu i ogrodu, ochronę zdrowia i wypoczynek. Odbyło się wiele pokazów i degustacji oraz pokazów kulinarnych. Wprowadzono wiele korzystnych zmian w kuchni oraz nowości w żywieniu.

Gmina Marklowice

W roku 2010 przewodniczącą została Halina Piszczan, wraz z częściową zmianą zarządu. Panie angażują się charytatywnie przekazując środki pieniężne dla hospicjum, powodzian, dla stowarzyszenia dzieci rodzin patologicznych oraz dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Organizują również spotkania integracyjne z młodzieżą gimnazjalną, gdzie przekazują tradycje i obrzędy młodszym pokoleniom np. w skubaniu pierza, jak też w kiszeniu kapusty i inne. Panie są obecne również na kiermaszach wielkanocnych, gdzie wystawiają wypieki, pisanki i palmy. Biorą udział w konkursach i w wystawach kulinarnych. KGW czynnie uczestniczy w życiu parafii oraz gminy Marklowice. Dzielą się doświadczeniami, prezentują swój dorobek oraz kultywują tradycje.

Od 2014 roku Paniom przewodniczy Lidia Sikora, która parę lat później ze względów zdrowotnych ustępuje z tego stanowiska. W maju 2017 roku, wybrano nowy zarząd. Od tej chwili przewodniczy Halina Marek.

Gmina Marklowice

Obecnie Koło liczy 70 członkiń. Od ponad 50 lat obecne są w nim:
Stefania Dąbkowska, Bronisława Matuszczyk, Róża Mrozik, Dorota Kuśka, Irena Pochcioł, Helga Knura, Elżbieta Antończyk.

Marklowice to malowniczo położona gmina w centrum ziemi rybnicko-wodzisławskiej. Chociaż miejscowość nasza kojarzona jest głównie z górnictwem, to jednak nie do przecenienia jest aktywność jej mieszkańców skupionych w różnych stowarzyszeniach i organizacjach. Jedną z nich jest nasze Koło Gospodyń Wiejskich, które działa prawie 60 lat. Organizacja ta jest bardzo ważnym elementem życia naszej marklowickiej społeczności. Ich pasją jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji zarówno kulinarnych jak i tych z dziedziny kultury. Panie z naszego Koła wykonują również i przypominają słuchaczom liczne pieśni naszego regionu, nawet te z przełomu XIX i XX wieku. Na uwagę zasługują ich historyczne śląskie stroje. Swoim śpiewem i wyrobami kulinarnymi okraszają nasze uroczystości na Dniach Marklowic i Dożynkach. Zatem już teraz zapraszam gości do uczestnictwa w tych imprezach gminnych, gdzie będziecie mogli skosztować wyrobów Koła Gospodyń Wiejskich w Marklowicach i posłuchać na żywo piosenek w wykonaniu naszych zacnych Pań.
Wójt Marklowic
Tadeusz Chrószcz

Gmina Marklowice

Życzymy smacznego!

Polędwica w cieście francuskim

Składniki:

• 1 polędwica wieprzowa
• 1 płat ciasta francuskiego
• 30 dag pieczarek
• 15 dag boczku wędzonego w plastrach
• 1 cebula
• 2 ząbki czosnku
• 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
• Olej do smażenia
• 1 żółtko
• Sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Z mięsa odciąć końcówki, pozostałość obsmażyć z każdej strony, doprawić solą i pieprzem.

Pieczarki, cebulę i czosnek rozdrobnić i przesmażyć, dodać pomielone końcówki mięsa i natkę pietruszki, doprawić solą i pieprzem.

Na blacie rozwinąć folię spożywczą i ułożyć cieniutkie plasterki boczku - tak, aby na siebie zachodziły. Na boczku rozsmarować farsz i położyć usmażoną polędwicę. Całość zrolować folią i włożyć do lodówki.

Po 20 minutach wyjąć z lodówki, odwinąć z folii, ułożyć na cieście francuskim i zwinąć. Posmarować rozmąconym żółtkiem i wstawić w żaroodpornym naczyniu do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 35 minut.

Gmina Marklowice

Roladki schabowe z farszem warzywnym i boczkiem

Gmina Marklowice

Składniki na 10 sztuk:

• 10 plasterków schabu
• 15 dag boczku wędzonego
• 2 średnie marchewki
• 2 średnie pietruszki (korzeń)
• ¼ selera
• ½ cebuli
• 10 dag sera żółtego (Gouda)
• Sól, pieprz
• Margaryna do smażenia

Sposób przygotowania:

Mięso rozbić, oprószyć solą i pieprzem.

Farsz: Boczek pokroić w kostkę, przesmażyć, dodać pokrojoną cebulę i zeszklić. Marchewkę, pietruszkę i seler obrać, zetrzeć na tarce na drobniejszych oczkach. Starte warzywa dodać do boczku i cebuli. Razem wszystko wymieszać i przesmażyć. Doprawić solą i pieprzem.

Do wystudzonych warzyw z boczkiem dodać starty ser i wymieszać.

Farsz rozsmarować na plastrach mięsa, zwinąć w roladki, związać.

Margarynę rozgrzać, obsmażyć roladki, podlać bulionem i dusić pod przykryciem 50-60 minut.

Rada: Doskonałym dodatkiem do potrawy będzie ryż gotowany i sos grzybowy.

Gmina Marklowice

Zapiekanka z muszli makaronowych nadziewanych mięsem mielonym

Składniki:

• 4 ząbki czosnku
• 2 szt. mozzarelli
• 260 g muszli makaronowych
• 2 szt. papryczki chilli
• 480 g mięsa mielonego
• 2 puszki pomidorów krojonych
• 2 szt. szalotki
• 2 szt. szpinaku

Sposób przygotowania:

Muszle gotować w osolonej wodzie 8 min., odcedzić, przelać zimną wodą.

Mięso doprawić solą i pieprzem i podsmażyć. Szalotki i czosnek pokroić drobno, podsmażyć, dodać pomidory. Dusić na dużym ogniu, aż sos zgęstnieje. Doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.

Połowę sosu przelać do naczynia żaroodpornego, dodać szpinak i wymieszać. Do drugiej połowy sosu dodać mięso mielone, nadziać tym muszelki, ułożyć je w naczyniu żaroodpornym i posypać je kawałkami mozzarelli oraz pokrojonym chilli. Piec w piekarniku nagrzanym do 230°C przez 10 minut. Po upieczeniu posypać szpinakiem i skropić oliwą z oliwek.

Gmina Marklowice

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.