Bartłomiej Romanek

Gmina Poraj przejmuje tereny nad Zalewem

Gmina Poraj przejmuje tereny nad Zalewem
Bartłomiej Romanek

Gmina Poraj od kilku lat starała się o przejęcie działek w Jastrzębiu od RFG SA, spółki Skarbu Państwa. Umowę udało się odpisać, wójt zapowiada, że ma pomysł na zagospodarowanie terenu nad zalewem.

Zalew Porajski to bez wątpienia największa wizytówka gminy Poraj, która co roku przyciąga tysiące turystów. Wkrótce może być ich jeszcze więcej, bo po kilku latach starań gmina w końcu podpisała umowę z Regionalnym Funduszem Gospodarczym S.A, spółką Skarbu Państwa i przejmie kilka hektarów nad zalewem w miejscowości Jastrząb. Obydwie strony nie zdradzają kwoty, za ją sprzedano nieruchomość o powierzchni 5,8 hektara, ale jak udało się nam ustalić opiewa ona na ok. 2 miliony zł, płatne w ratach.

Tereny nad Zalewem Porajskim w większości należały do Skarbu Państwa. Były dzierżawione oraz zarządzane przez kilka różnych podmiotów, m.in. Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. (dawniej Hutę „Częstochowa” S.A.). Nie będąc właścicielem terenów przyległych do zalewu, Urząd Gminy Poraj nie był w stanie nic na nich zdziałać – ani zainwestować, ani zbudować choćby podstawowej infrastruktury technicznej, ani nawet właściwie posprzątać. Z tych względów priorytetem dla władz samorządowych stało się nabycie terenów nad zalewem, by można było stworzyć na nich atrakcyjną bazę turystyczną.

Od siedmiu lat władze samorządowe gminy Poraj zabiegały o przejęcie terenów.

W dalszej części:

 • Jak doszło do przejęcia terenów pod mariną
 • Ile pieniędzy pozyskała gmina na projekty dla mieszkańców i turystów
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.