Gmina Skąpe. W inwestycjach rekord

Czytaj dalej
Fot. Renata Zdanowicz
Alicja Kucharska

Gmina Skąpe. W inwestycjach rekord

Alicja Kucharska

Aż 17 milionów złotych samorząd przeznaczy w tym roku na inwestycje na terenie gminy Skąpe. A mieszkańcy chwalą plany

- W tym roku 17 mln zł przeznaczymy na inwestycje. Taka kwota nie pojawiła się dotąd w historii gminy. Średnio na zadania inwestycyjne przeznaczaliśmy 30 proc. budżetu, co dawało kwotę 6-7 mln - zaczyna Zbigniew Woch, wójt gminy.

Tak ogromne pieniądze nie są przypadkowe. - W 2017 roku skumulowało się kilka zadań, do których przygotowywaliśmy się dokumentacyjnie i finansowo. Pojawiają się też pierwsze konkursy w ramach perspektywy 2014-2020, w których chcemy ubiegać się o pieniądze na inwestycje - zaznacza wójt.

Jako priorytetowe zadanie inwestycyjne tego roku wymienia budowę kanalizacji w Pałcku, dzięki której ścieki dopłyną do oczyszczalni w Skąpem. - O dofinansowanie wystąpimy do Regionalnego Programu Operacyjnego. Termin złożenia wniosków upływa 31 stycznia - wyjaśnia Marta Kincel-Olejnik z UG Skąpe. Inwestycja jest warta aż 7,8 mln zł!

Kolejnym zadaniem, którego wykonanie przypada na ten rok, to budowa kanalizacji w Niekarzynie z połączniem do Pałcka. Koszt zadania to 3,8 mln zł. O wsparcie finansowe gmina będzie ubiegać się w ramach PROW. Wniosek zostanie złożony 27 stycznia. Te dwie inwestycje uzależnione są od pozytywnej oceny dokumentacji i przyznaniu pieniędzy unijnych. - Wierzymy, że uda się nam je skutecznie pozyskać - podsumowuje wójt.

Na tym jednak nie koniec. Samorząd planuje także wdrożyć system wywozu ścieków, na którym skorzystają mieszkańcy nieskanalizowanych miejscowości. Chodzi o Podłą Górę, Zawisze, Węgrzynice, Błonie, Darnawę. - Chcemy wynająć firmę, która świadczyłaby usługi wywozu nieczystości z tych miejscowości. Mieszkaniec będzie płacił tyle, ile płacą mieszkańcy wsi posiadających kanalizację. Różnicę pokryje gmina - wyjaśnia wójt, który szacunkowo wylicza, że skoro stawka za ścieki wynosi 8,10 zł, a wywóz szamba jest droższy, bo wynosi około 12-13 zł, to sprawiedliwie będzie, gdy różnicę weźmie na siebie gmina. - Miejscowości te nie kwalifikują się w konkursach, w których można uzyskać dofinansowanie na budowę kanalizacji. Koncepcja przydomowych oczyszczalni ścieków również upadła, dlatego do końca stycznia chcemy opracować system, następnie wyłonić wykonawcę i wiosną wdrożyć nowe rozwiązanie. Wszyscy w gminie płacąc podatki składają się na inwestycje, a więc mieszkańcy mniejszych miejscowości zapłacili za kanalizację osób z większych miejscowości. Uważamy, że rozwiązanie związane z dopłatą jest rozsądne - podkreśla wójt. System spowoduje, że każdy mieszkaniec - niezależnie czy miejscowości skanalizowanej czy też nie - za wywóz ścieków zapłaci tę samą kwotę.

- Kanalizacja to podstawa - zaczyna Stanisław Rosiński z Darnawy, który słyszał jednak, że we wsi jej wykonanie nie będzie możliwie. - Dlatego cieszę się, że zostanie wprowadzony system, który pozwoli zrekompensować brak kanalizacji - dodaje. Pytany, jakich inwestycji w Darnawie i na terenie gminy chcieliby mieszkańcy, odpowiada, że wszystko jest wykonywane sukcesywnie. Pojawiają się nowe chodniki, są modernizowane drogi, boiska i świetlice. - Myślę, że przyjęty plan jest bardzo dobry - zaznacza pan Stanisław.

Kanalizacja to podstawa - uważa Stanisław Rosiński z Darnawy

Podobnego zdania jest Robert Sołtys z Ciborza. - Niewiele brakuje. W Ciborzu jest nowe boisko, odremontowany klub. Rekreacyjnie wieś jest zabezpieczona. W planach są remonty chodników. Sukcesywnie wszystko jest wykonywane, więc nie ma uwag - zaznacza.

Samorząd konsekwentnie będzie realizował także budowy nowych punktów oświetleniowych oraz chodników.

Czołową inwestycją jest przebudowa ulicy Chrobrego w Ołoboku, co może pochłonąć 1,3 mln. I w tym przypadku gmina chce ubiegać się o dofinansowanie.

Pewna jest również termomodernizacja szkół w Radoszynie oraz Międzyle-siu, na którą gmina otrzymała ponad milionowe dofinansowanie.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.