Gmina Skąpe: Wiatraki wracają, szykuje się bitwa

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Czesław Wachnik

Gmina Skąpe: Wiatraki wracają, szykuje się bitwa

Czesław Wachnik

Spółka z Warszawy nadal chce postawić w gminie Skąpe 10 turbin wiatrowych. Dlatego wójt przygotowuje nową decyzję środowiskową. Poprzednie zaskarżono.

Szykuje się kolejna batalia o postawienie turbin wiatrowych nieopodal wsi Darnawa, Rado-szyn i Niekarzyn. Jak nas poinformował wójt Zbigniew Woch, niebawem wyda kolejną decyzję środowiskową. Będzie ona podstawą do starania się o pozwolenie na budowę.

Przypomnijmy, że spółka Polish Energy Partners z Warszawy już od kilku lat stara się o pozwolenie na postawienie wiatraków. Ma ich być 10, każdy o mocy 3,5 MW. Wójt Woch przed laty wydał decyzje środowiskowe na dwie farmy „Niekarzyn” i „Niekarzyn 1”. Obie zostały zaskarżone przez stowarzyszenie Eko-Darnawa do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. I przez SKO uchylone. Dziś w obu przypadkach sprawy są w sądach.

- Dlatego nie chcąc czekać na ostateczne rozstrzygnięcia, postanowiłem wydać nową decyzję, która nie będzie miała poprzednich błędów i będzie zgodna z zaleceniami SKO. Muszę to zrobić, bo inwestor wystąpił o jej wydanie, gdyż zamierza wiatraki stawiać - tłumaczy wójt Woch.

Co na to stowarzyszenie Eko-Darnawa? Jej szef i jednocześnie sołtys Darnawy Mirosław Faber powiedział nam, że czeka na nową ustawę, która ma uregulować np. w jakiej odległości od zabudowań mogą być turbiny. - Wtedy będzie jasne, czy wiatraki zostaną postawione - dodał sołtys.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.