Gmina Świebodzin. Podwórka, ulice i drogi do remontu

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Gmina Świebodzin. Podwórka, ulice i drogi do remontu

Alicja Kucharska

Gmina Świebodzin na tegoroczne inwestycje przeznaczy ponad 29 milionów złotych. Wiele zmian dotyczy infrastruktury drogowej.

Wśród ważniejszych, tegorocznych wydatków inwestycyjnych znalazło się wiele zadań polegających na modernizacji czy też przebudowie dróg. Dwie zostaną wykonane przy współpracy z powiatem. - Chodzi o drogę powiatową Wilkowo-Borów-Ołobok, gdzie remontowany będzie odcinek w miejscowości Borów oraz dalszy etap przebudowy ulicy Sulechowskiej - wyjaśnia Izabela Zabłocka, skarbnik gminy.

Ciekawą inwestycją jest również droga mająca połączyć Chociule i Niedźwiady. Gmina będzie odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji oraz dostarczenie materiałów, natomiast wykonawstwo weźmie na siebie inwestor prywatny.

Wyczekiwaną inwestycją jest budowa drogi gminnej wraz z oświetleniem i odwodnieniem na ul. Cegielnianej. Szacunkowo zadanie pochłonie ponad 3 mln złotych. Nowe drogi z kanalizacją deszczową powstaną na terenach w rejonie ulic Sobieskiego, Podmiejskiej, Spokojnej, Koziej oraz Słowiańskiej i Sadowej.

Kosztownymi przedsięwzięciami, w zakresie infrastruktury drogowej, są również modernizacja drogi w Jordanowie (ponad 1,1 mln), modernizacja drogi prowadzącej do świetlicy wiejskiej w Ługowie (1,2 mln). Podobnie w Kupienienie, gdzie droga gminna zostanie przebudowana i wykonanie zostanie odwodnienie wraz z kanalizacją deszczową odprowadzaną do stawu wiejskiego. Zadowolenia nie kryje sołtys Eugeniusz Jaśkiewicz. - Ta droga jest w koszmarnym stanie. Po remoncie będziemy bliżej Europy - żartuje sołtys. - Inwestycja z pewnością ucieszy mieszkańców, gdyż od 70 lat nie był na tej drodze przeprowadzany remont - dodaje.

Mieszkańcy Grodzisza od lat czekają na ścieżkę pieszo-rowerową. Co roku inwestycja jest przekładana, jednak i w tym roku na inwestycję mającą być zrealizowaną wspólnie z powiatem, zabezpieczono niemal 870 tysięcy. - Wierzymy, że do budowy w końcu dojdzie. Były problemy z projektantem, ale z naszych informacji wynika, że już wszystko jest uzgodnione. Liczymy więc, że w tym roku rozpocznie się budowa ścieżki wraz z oświetleniem - mówi Magdalena Krystianz, sołtys Grodziszcza.

I w tym roku nie zabraknie inwestycji kanalizacyjnych. Za 100 tysięcy powstanie kanalizacja deszczowa przyjmująca wody opadowe z ulic Wałowej, Okrężnej, Garbarskiej. Zmodernizowany zostanie rów R-15, co związek ma z inwestycją zaplanowaną przy kwartale ulic Pl. Wolności, Krótka, Ogrodowa. Swój wygląd zmieni podwórko przy ulicy Wiejskiej w centrum miasta, a także - jeśli tym razem się powiedzie - teren przy wspomianym kwartale ulic. - Mamy nadzieję, że do tego dojdzie. Już wszyscy wyczekują i mówią „w końcu”. Zależałoby mi, by remont uwzględniał też podwórko przy budynku 12 na ul. Łużyckiej - mówi Małgorzata Lewandowska.

Należy też pamiętać, że blisko pół miliona złotych zostanie przeznaczone na zadania, które w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego wybrali mieszkańcy. Będą to przykładowo: doposażenie placu zabaw i boiska na ul. Słonecznej, budowa wiaty w Lubinicku, park linowy w okolicy ulicy Słonecznej.

Największym projektem, którego realizacja zależna jest od pozyskania środków zewnętrznych jest rozbudowa Świebodzińskiego Domu Kultury, w ramach projektu realizowanego wspólnie z LCO, pod nazwą „Nowa przestrzeń dla kultury w Świebodzinie”.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.