Gmina Wielowieś

Czytaj dalej

Gmina Wielowieś

Gmina Wielowieś zlokalizowana jest w województwie śląskim w jego północno- zachodniej części i wchodzi w skład powiatu Gliwickiego. Gmina Wielowieś składa się z 12 sołectw. Wielowieś pojawia się oficjalnie na kartach historii ponad 700 lat temu jako Magna Villa. Jednak ślady sięgają jeszcze głębiej. Archeolodzy znaleźli na terenie gminy ślady osadnictwa pradziejowego z ponad 5 tysięcy lat wstecz. Są także znaleziska z okresu kultury łużyckiej, tędy przechodził prawdopodobnie słynny szlak bursztynowy lub jego odnoga. Wydobyto tu bowiem liczne przedmioty Imperium Rzymskiego. Bogato malują się dzieje Gminy, choć zawieruchy historii jakby zawsze omijały jej tereny, czyniąc okolicę spokojnym miejscem. Przez długie wieki pokojowo współistniały różne religie: katolicyzm, judaizm, protestantyzm. Okoliczne pola, łąki rozsiane na pofałdowanym terenie, najlepiej podziwiać ze szczytów pagórków. Powierzchnia Gminy wynosi 116 km ² z czego 27% to obszary leśne. Na terenie Gminy w pobliżu Dąbrówki znajduje się rezerwat przyrody „Hubertus” z wieloma rzadkimi gatunkami roślin, płazów, gadów i ptactwa. Gmina Wielowieś to nie tylko historia i przyroda ale prężnie rozwijający się teren. Zrealizowano szereg inwestycji: wybudowano boisko „Orlik”, nowoczesny węzeł przesiadkowy, kanalizację sanitarną wraz z oczyszczalnią ścieków, remont przedszkola, termomodernizacje budynków użyteczności publicznej oraz wiele innych inwestycji. W trakcie realizacji jest również projekt odnawialnych źródeł energii polegający na instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych jak i w obiektach gminnych. Na te cele pozyskiwane są fundusze unijne.

Prężnie działają też organizacje społeczne: 5 Ochotniczych Straży Pożarnych, 4 koła Gospodyń Wiejskich, 3 kluby sportowe, 4 orkiestry dęte i Stacja Opieki Caritas Diecezji Gliwickiej, które bardzo angażują się w działalność gminy. Członkowie OSP Świbie 12.08.2017 brali udział w XIV Europejskich i XVII Krajowych Zawodów Sikawek Konnych gdzie zajęli I miejsce. Druhowie z OSP Świbie są bardzo utytułowanym zespołem. Dotychczasowe sukcesy drużyny to m.in:

I miejsce w Krajowych Zawodach Sikawek Konnych, (Głuchowo 2017, Śmigiel 2014, Cichowo 2013)

I miejsce w Grand Prix Europy (Głuchowo 2017, Śmigiel 2014, Cichowo 2013)

I miejsce (2017, 2014, 2013, 2010, 2006) i II miejsce (2012, 2011, 2009, 2008, 2007, 2005) w mistrzostwach Śląska Sikawek Konnych (Jastrzębie Zdrój)

I miejsce w Mistrzostwach Małopolski (Ząb) (2016)

Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko integrują społeczność lokalną ale także aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Gminy

Gmina Wielowieś prężnie działa także w dziedzinie sportu i kultury. Najlepszym tego przykładem są organizowane turnieje i zawody promujące aktywny tryb życia oraz uroczystości kulturalne dedykowane mieszkańcom gminy: Dożynki Gminne, Dni Wielowsi, konkurs Gwary Śląskiej, koncert Kolęd i Pastorałek i wiele innych imprez organizowanych w sołectwach.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej gminy i zapoznania się z jej walorami.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielowsi reaktywowane zostało w 2008 roku, przewodniczącą koła jest Pani Stefania Badura. Obecnie do koła należy 45 pań w różnym wieku od 34-82 lat. Babcie angażują wnuczki oraz wnuki w działalność koła, dzieci bardzo chętnie występują dla seniorów na różnych spotkaniach. Siedzibą z której korzystają jest Gminny Ośrodek Kultury w Wielowsi położony przy ulicy Głównej. Organizują szereg przeróżnych imprez, w tym: skubanie pierza, Wodzenie Niedźwiedzia, Babski Comber, Dzień Matki, Andrzejki, zabawy sołeckie. KGW jest również współorganizatorem Dnia Świętego Marcina, gdzie po zakończonych uroczystościach wszyscy uczestnicy częstowani są zgodnie z tradycją rogalikami, a dla dzieci dodatkowo przewidziane są zabawy. Panie biorą także udział w imprezach lokalnych - takich jak: dożynki, przygotowując koronę i biorąc udział w korowodzie dożynkowym, konkursach kulinarnych, gwary śląskiej, a podczas Świąt Bożego Narodzenia wykonały jasełka w gwarze śląskiej. Wielowiejskie Koło Gospodyń Wiejskich integeruje społeczeństwo nie tylko miejscowości Wielowieś ale także okolicznych wsi.

Gmina Wielowieś

Rolada z indyka:

Składniki:

- filet z indyka
- 15 pieczarek
- cebula
- 20 dag twarożku
- sól, pieprz
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżeczka przyprawy do drobiu
- 4 ząbki czosnku
- słodka papryka
- inne zioła

Wykonanie:

Filet rozciąć tak, aby powstał prostokątny płat. Lekko rozbić go tłuczkiem. Oprószyć solą, pieprzem i przyprawą do drobiu. Przygotować farsz: pieczarki usmażyć razem z cebulka na oleju. Potem dodać przyprawy: zioła, sól, pieprz, słodką paprykę. Wystudzić i dodać twarożek, wymieszać. Masę rozsmarować na mięsie, zwinąć w roladę . Roladę oprószyć pieprzem, papryką, spiąć drewnianymi szpilkami. Obłożyć roladę czosnkiem i ziołami piec na blasze w piekarniku w tem. 175°C około 1 godziny.

Gmina Wielowieś

Koło Gospodyń Wiejskich w Świbiu reaktywowane zostało około 11 lat temu. Założycielem tej organizacji była obecna Pani Sołtys Małgorzata Jendrysik. Aktualnie przewodniczącą koła jest Pani Joanna Swoboda. Do koła należy około 40 pań w różnym przedziale wiekowym. Siedzibą, w której odbywają się spotkania członkiń jest dom parafialny w Świbiu. Organizują szereg imprez: Babski Comber, Dzień Matki, zabawy sołeckie, wyjazdy integracyjne, wycieczki. Panie biorą udział również w imprezach lokalnych - dożynkach przygotowując koronę i biorąc udział w korowodzie dożynkowym. Koło Gospodyń Wiejskich w Świbiu integruje nie tylko społeczność lokalną ale także aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Gminy.

Gmina Wielowieś

Babka marchewkowa:

Składniki:

30 dkg startej marchewki
15 dkg mielonych orzechów
15 dkg mielonych migdałów
75 dkg mąki
3 małe łyżeczki proszku do pieczenia
5 żółtek i 15 dkg cukru ubić na sztywno
sok z 1 cytryny

Wykonanie:

Wymieszać z resztą składników na końcu dodać pianę z 5 białek, wlać do tortownicy, piec w temp. 180°C ok. 40 min. następnie polukrować i ozdobić.

Gmina Wielowieś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.