Bartłomiej Romanek

Gmina Żarki wygrała w sądzie z kuratorium. W mieście będzie tylko jedna szkoła podstawowa

Gmina Żarki przez wiele lat walczyła o budowę nowoczesnego gimnazjum. Po reformie oświaty budynek będzie pełnił inną rolę Gmina Żarki przez wiele lat walczyła o budowę nowoczesnego gimnazjum. Po reformie oświaty budynek będzie pełnił inną rolę
Bartłomiej Romanek

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok oraz opinię Śląskiego Kuratora Oświaty z 1 lutego 2017. Sąd stanął po stronie Rady Miejskiej, która zaskarżyła wyrok i nie zgodziła się z faktem, iż kurator wskazywał na tworzenie dwóch szkół podstawowych w Żarkach.

Nie dwie, a jedna szkoła podstawowa będzie funkcjonować w Żarkach. Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie samorządu w sporze ze Śląskim Kuratorium Oświaty. Sprawa reformy oświaty w gminie była najgłośniejszą w województwie śląskim, a Żarki jako jedyne walczyły o swoją rację w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

W lutym 2017 roku do Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach dotarła opinia Śląskiego Kuratorium Oświaty w sprawie sieci szkół w gminie Żarki. Kurator wskazał na zmianę polegającą na zwiększeniu liczby szkół podstawowych w mieście Żarki do dwóch (gmina chciała, aby szkoła była tylko jedna), przekształcając Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach w ośmioletnią szkołę podstawową. Zmianę należało uwzględnić w uchwale Rady Miejskiej w Żarkach do 31 marca 2017 r.

W dalszej części:

 • Jakie argumenty podaje kuratorium i czy ucierpią dzieci
 • Do kogo i kiedy zwróciła się gmina
 • Co powstanie w budynku gimnazjum
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.