Gminy chcą 1 mln zł odszkodowania od niemieckiego koncernu!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Łukasz Koleśnik

Gminy chcą 1 mln zł odszkodowania od niemieckiego koncernu!

Łukasz Koleśnik

Gminy Gubin i Brody złożyły do koncernu Vattenfall wniosek o odszkodowanie za szkody górnicze.

Po stronie niemieckiej, w najbliższym sąsiedztwie obu gmin, wydobycie węgla brunatnego trwa od dawna. Odkąd okazało się, że po polskiej stronie również są złoża, trwa u nas walka między zwolennikami a przeciwnikami inwestycji kopalnianych. Od początku budowie kompleksu sprzeciwiają się wójtowie Ryszard Kowalczuk oraz Zbigniew Barski. Jak podkreślają, są tylko głosem mieszkańców, a większość nie chce, aby na ich terenie ruszyło wydobycie.

W ostatnim czasie o budowie kopalni mówi się znacznie mniej. Ale nie o wydobyciu, pod koniec roku bowiem obie gminy wystosowały wniosek o odszkodowanie do niemieckiego koncernu Vattenfall, który posiada kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego Jänschwalde i Cottbus Nord. Domagają się rekompensat na łączną kwotę 1,17 mln zł za koszty poniesione przez obie gminy w latach 2012-2015 w związku ze szkodami górniczymi.

O jakich szkodach mowa? O zmniejszeniu się poziomu wód gruntowych, osuszeniu terenu i ogólnym pogorszeniu jakości wody. - Musieliśmy ponosić wysokie koszty, aby wybudować studnie głębinowe, naprawić ujęcia wody - wymienia wójt Ryszard Kowalczuk.

To właśnie gmina Brody walczy o największą sumę, 1,06 mln zł. Gmina Gubin domaga się zwrotu 108 tys. zł.

- Nasze rolnictwo i nasze gminy od lat ponoszą szkody i zmuszone są wydawać dodatkowe pieniądze z powodu zanieczyszczenia wody i osuszania terenu, które są powodowane przez kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego, działające po stronie niemieckiej, takie jak Jänschwalde - w podobnym tonie wypowiada się wójt Zbigniew Barski. - Dlatego, korzystając z dostępnych narzędzi prawnych, gmina Gubin domaga się od spółki Vattenfall rekompensaty finansowej związanej z poniesionymi kosztami. Będziemy także wspierać mieszkańców, którzy zdecydują się wystąpić o rekompensatę kosztów poniesionych z powodu osuszenia lub zanieczyszczenia terenu przez kopalnie odkrywkowe działające w Niemczech.

Przypomina również, że kilkanaście lat temu gmina już raz ubiegała się o odszkodowanie od zagranicznego koncernu. Ile udało się zdobyć i jakie są szanse na to, że uda się odzyskać pieniądze w tym roku?

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.