Gminy dopłacają do nowych kotłów, ale idzie to za wolno. Będziemy się dusić smogiem nawet kilkadziesiąt lat?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Tomasz Kapica

Gminy dopłacają do nowych kotłów, ale idzie to za wolno. Będziemy się dusić smogiem nawet kilkadziesiąt lat?

Tomasz Kapica

Polski Alarm Smogowy ostrzega, że wymiana kopciuchów na ekologiczne piece idzie zbyt wolno. W takim tempie na efekt ekologiczny poczekamy od kilkunastu do kilkudziesięciu lat.

Szacuje się, że na terenie Opola jest jeszcze około 5800 budynków mieszkalnych z ogrzewaniem węglowym. Rocznie mieszkańcy składają ponad 400 wniosków na dofinansowanie wymiany starego pieca na ekologiczny. Nie wszystkie są jednak realizowane. Niektórzy lokatorzy nie mogą zdążyć z załatwieniem pozwoleń i innych formalności lub nie znajdują wykonawcy.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Według mnie powodem tego spowolnienia jest nadmierna ostrożność fundatorów dopłat, ponieważ obawiają się, że potencjalny beneficjent chce ich oszukać biorąc dopłatę, a nie wymieniając pieca i dlatego tak bardzo przed wydaniem pieniędzy wszystko kontrolują i sprawdzają. Polacy, to bardzo zaradny i pomysłowy naród i gdzie da się coś "ukręcić" dla siebie, to z pewnością to wykorzystają.

Ostatnio czytałem taki fajny dowcip będący kwintesencją polskiej "zaradności" :

Komisja Europejska postanowiła wybudować bramę w trzecie tysiąclecie, jako symbol coraz ściślejszych więzi łączących państwa członkowskie. Wyłoniono podkomisję do przeprowadzenia przetargu, która ów przetarg ogłosiła. Do wykonania bramy zgłosiło się trzech oferentów : Turek, Niemiec i Polak.

Pierwszy ofertę przedstawił Turek : brama solidna, projekt kompletny - wszystko w porządku - koszt : 6000 euro.

Drugi był Niemiec : projekt w zasadzie nie odbiegał od projektu Turka, podobne wykonanie, cena : 10'000 Euro. Komisja pyta czemu aż 10'000 ! Niemiec na to : solidny niemiecki projekt, solidne niemieckie materiały, solidne niemieckie wykonanie, a to kosztuje. OK.

Ostatni był Polak, który przedstawił projekt bardzo podobny, wręcz identyczny jak projekt Turka i Niemca, ale cena wynosiła aż 56'000 Euro. Tu komisja o mało nie pospadała z krzeseł, ale pytają, czemu tak astronomicznie wysoka kwota, na co Polak :

- 25'000 Euro dla mnie, 25'000 dla Szanownej Komisji za trud włożony w przeprowadzenie przetargu i pozytywne jego rozstrzygnięcie, a 6'000 dla Turka, no bo przecież ktoś tą bramę musi zaprojektować i postawić ...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.