Czesław Wachnik

Gminy dostaną miliony

walec drogowy Fot. Jakub Pikulik Przypomnijmy, że każda gmina lub powiat mogły się starać o dofinansowanie remontu drogi lub dróg do maksymalnej wysokości 3 mln zł.
Czesław Wachnik

W urzędzie marszałkowskim gminy i powiaty podpisały umowy na dofinansowanie remontów dróg.

- To dla nas bardzo dobry dzień - powiedział nam burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus. - Dzisiaj podpisaliśmy umowy na dofinansowanie budowy dróg lokalnych. Udało nam się pozyskać pieniądze na remont trzech dróg. Tu przypomnę, że wcześniej staraliśmy się o pieniądze z programu rozwoju infrastruktury drogowej czyli tzw. schetynówki, ale się nie udało. Tym bardziej się cieszę - podkreślił nasz rozmówca. Dodał też, że dzięki przebudowie i modernizacji ulicy Zielonogórskiej w Czerwieńsku i dwóch w Płotach zwiększy się bezpieczeństwo dzieci i dorosłych. Zarówno podążających do szkoły, domu kultury czy na zakupy. - Mieszkańcy domagali się ich remontu od lat i być może już w tym roku większość prac zostanie zakończona - zapewnił burmistrz.
W środę w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy na dofinansowanie remontu i modernizacji 120 odcinków ulic i dróg znajdujących się w małych miasteczkach i wsiach. Łącznie do gmin i powiatów trafi ponad 74 mln zł. Są to pieniądze z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślił, że mimo początkowych obaw, że PROW nie będzie finansował remontu dróg wiejskich, stało się inaczej. - Dzięki temu poprawi się życie na wsi, drogi staną się bezpieczniejsze i wygodniejsze - powiedział wicemarszałek. Na nasze pytanie czy samorządy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, wicemarszałek odpowiedział, że zapewne pewna suma pozostanie po przeprowadzeniu wszystkich przetargów. Z doświadczenia wynika bowiem, że wstępne kosztorysy są zawsze wyższe od ostatecznej sumy, która wynika z przetargów.

- Będziemy się starali o dodatkowe pieniądze. Jednak to czy dostaniemy zależy od m.in. ministerstwa rolnictwa. A także od tego jak szybko wykorzystamy te pieniądze, na które dziś zostały podpisane umowy - dodał wicemarszałek.

Przypomnijmy, że każda gmina lub powiat mogły się starać o dofinansowanie remontu drogi lub dróg do maksymalnej wysokości 3 mln zł.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.