Gminy liczą dzieci, pieniądze i czas do 1 kwietnia [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Jolanta Zielazna

Gminy liczą dzieci, pieniądze i czas do 1 kwietnia [wideo]

Jolanta Zielazna

Gminy przygotowują się do wypłacania rodzinom 500 zł na dziecko. Wiedzą, że w pierwszych dniach kwietnia przeżyją oblężenie tych, którzy będą składać wnioski, bo liczą na szybką wypłatę pieniędzy.

W gminach już dziś odbierają dużo telefonów z bardzo konkretnymi pytaniami, dotyczącymi dodatku wychowawczego.
- Czasami z takimi pytaniami, na które dziś jeszcze nie potrafimy odpowiedzieć - nie ukrywa Katarzyna Pasturczak z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubrańcu. A szacuje, że do 500 zł może być uprawnionych 1200-1300 dzieci.

- Ludzie odzwyczaili się już od stania w kolejkach i na początku zapewne wszyscy nasi pracownicy po części zajmą się 500 zł na dziecko - uważa Anna Bykowska, kierownik GOPS w Chełmży (gmina). - Na pewno postaramy się, żeby klienci nie odczuli niedogodności - zapewnia.

Jednak ośrodków pomocy społecznej nikt nie zwolni przecież z innych zadań, które wykonują: wypłacania świadczeń społecznych, rodzinnych, opiekuńczych, teraz także 1000 zł "kosiniakowego". W chełmżyńskiej gminie spodziewają się przynajmniej tysiąca wniosków. Jeszcze nie wiadomo, czy pieniędzy z rządowej puli wystarczy, czy nie, czy będzie jeden punkt czy więcej. Gmina czeka też na obiecane przez ministerstwo rodziny i pracy bezpłatne szkolenia.

20 nowych etatów w Toruniu

W Toruniu sprawdzili, że jest ok. 30 tys. dzieci do 18 roku życia, według wstępnych szacunków, z programu skorzysta około 18 tys. Miasto policzyło, że dodatkowo będzie potrzebowało ok. 20 nowych etatów.

2 proc. sumy wypłaconych świadczeń na pokrycie kosztów uruchomienia programu wydaje się być w Toruniu wystarczające. - Rozważamy możliwość składania wniosków w więcej niż jednym punkcie - informuje Sylwia Derengowska z biura prasowego toruńskiego ratusza.- Zrobimy wszystko, żeby nie było kolejek, wnioski będzie można też składać drogą elektroniczną.

Najwięcej wniosków spodziewają się urzędnicy w Bydgoszczy- 28 tys. Połowa z nich (czyli 14 tys.) to prawdopodobnie będą wnioski na pierwsze dziecko, więc urzędnicy muszą sprawdzić, czy spełnione jest kryterium dochodowe.
- Z posiadanych danych wynika, że w Bydgoszczy zameldowanych jest blisko 77 tys. dzieci, na które osoby uprawnione mogą złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze - informuje Regina Politowicz, dyrektor ratuszowego Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej. Nie wiadomo, czy wszyscy wnioski złożą i czy wszyscy faktycznie w Bydgoszczy mieszkają.

Ilu nowych pracowników będzie potrzebnych - jeszcze nie wiadomo. Ratusz rozważa możliwości utworzenia w mieście więcej punktów przyjmowania wniosków.


Wideo: Senat przyjął ustawę "Rodzina 500+". Tylko jeden głos był przeciwny

Źródło: Senat/x-news

Może być 1000 rodzin

Pracownicy GOPS w Nowej Wsi Wielkiej oszacowali, że po 500 zł na dziecko może się zgłosić około 500 osób. - Uważam, że będzie jeszcze drugie tyle - sądzi Grażyna Wojtera Moskal, dyrektor GOPS. - Życie to zweryfikuje.
Władze gminy wstępnie rozważały utworzenie dodatkowego punktu przyjmowania wniosków, będzie przygotowywane nowe pomieszczenie.

W Osielsku kierownik GOPS Urszula Majewska wie, że jest ponad tysiąc rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Ile z nich będzie uprawnionych do pomocy na razie nie wiadomo, bo nie ma odpowiedzi, ile z tych dzieci nie ukończyło 18 lat? W każdym razie zatrudnić trzeba będzie prawdopodobnie 2 osoby.

W gminie Lubraniec świadczenia rodzinne wpłacane są na 762 dzieci. To nie znaczy, że wszystkie dostana także po 500 zł. Bo "rodzinne" dostają także te, które ukończyły 18 lat, o ile się uczą. Natomiast 500 zł już im nie przysługuje.
Gmina już wcześniej zatrudniła jedną osobę, która na razie pomaga w świadczeniach rodzinnych. Jeśli będzie trzeba, wszyscy po trosze zajmą się przyjmowaniem wniosków.

Podobnie, jak gdzie indziej, tak i w lipnowskim MOPS krok po kroku przygotowują się do 500+. Dyr. Marzena Blachowska szacuje, że po pieniądze z programu Rodzina 500+ może się zgłosić około 2 tys. osób. Wstępnie urzędnicy sprawdzili, że dzieci e wieku 0-18 lat jest 2500, świadczenia rodzinne płacone są na 1400 osób. Na początku kwietnia w ośrodku spodziewają się tłumów. Dyrektor mówi, że prawdopodobnie czynne będą 2 punkty przyjmowania wniosków. - Ustawa jest podobna do tej o świadczeniach rodzinnych, ale nowy pracownik, tzw. "z ulicy" sobie z nią nie poradzi - ocenia Blachowska. - Prawdopodobnie 500 zł będzie zajmował się ktoś doświadczony, a na jego miejsce będziemy szkolić nowego.

W Tucholi z powodu programu 500+ zatrudnione zostaną prawdopodobnie 2 osoby.
Bartoszowi Wierzyńskiemu, kierownikowi działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych w MOPS trudno oszacować, ile dzieci może być objęte pomocą. - Ponieważ nasza gmina to 1 proc. populacji całego województwa może to być 2000-2100 dzieci - odnosi się do rządowych szacunków, że w Kujawsko-pomorskiem pomoc ma dostać 211 tys. dzieci.

Czekają na darmowe szkolenia

Wszyscy czekają na informacje, kiedy rozpoczną się obiecane przez resort pracy bezpłatne szkolenia dla samorządowców z programu Rodzina 500+ . Z pytanych przez nas gmin na razie tylko w Osieku władze zdecydowały się skorzystać z komercyjnej oferty firm szkoleniowych.

Takie propozycje trafiają do gmin. Ale one raczej nie mogą sobie pozwolić. - To 360-400 zł od osoby plus koszty dojazdu - wyliczają w gminach. Poza tym jest ryzyko, że co innego powie firma szkoleniowa, co innego resort. - Kiedyś tak było - wspomina Katarzyna Pasturczak z Lubrańca. - Inaczej mówił pan z firmy szkoleniowej, inaczej z ministerstwa. Pracujemy na podstawie ustawy i ministerstwo nas rozlicza.

W Osielsku słyszeli, że szkolenia mają odbyć się w urzędzie wojewódzkim jeszcze w lutym i później w marcu, w Tucholi - że niebawem będą szkolić w Poznaniu.
Spytaliśmy więc w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Biuro Promocji i Mediów odpowiedziało, że 19 bm. rozpoczną się szkolenia we wszystkich województwach, poprowadzą je pracownicy ministerstwa. Samorządy dostaną też podręcznik instruktażowy, zostanie też przygotowany specjalny informator, w którym znajdą się informacje przydatne zarówno dla lokalnej administracji, jak i mieszkańców zainteresowanych programem.

Wniosek będzie można składać drogą elektroniczną. To oznacza, że trzeba posiadać bezpieczny podpis lub profil zaufany na platformie e-PUAP.

Gminy spodziewają się tłumów chętnych do złożenia wniosków w pierwszych dniach obowiązywania ustawy, czyli od 1 kwietnia (przypada w piątek). Kierownicy ośrodków pomocy przypominają, że w początkowym okresie ustawa daje im 3 miesiące na rozpatrzenie.

- Nikt nie będzie specjalnie przeciągał - zapewniają - ale trzeba to brać pod uwagę. Tym bardziej, że spora grupa osób to będą zupełnie nowi klienci.


500 zł na dziecko
Create bar charts

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.