Goczałkowice pozostają „zdrojem”. Czystość powietrza i natężenie hałasu w normie

Czytaj dalej
Katarzyna Granda

Goczałkowice pozostają „zdrojem”. Czystość powietrza i natężenie hałasu w normie

Katarzyna Granda

Z ulgą mogą odetchnąć nie tylko władze gminy, ale także miłośnicy goczałkowickiej borowiny i solanki. Pod koniec lipca do urzędu wpłynęło pismo z Ministerstwa Zdrowia , w którym podsekretarz stanu Piotr Warczyński potwierdza, że gmina spełnia wymogi dotyczące zarówno czystości powietrza jak i natężenia hałasu, niezbędne, by móc zachować status miejscowości uzdrowiskowej.

Gmina niezmiennie może prowadzić lecznictwo uzdrowiskowe chorób ortopedyczno-urazowych, chorób układu nerwowego, chorób reumatologicznych oraz osteoporozy.

Przypomnijmy, że status ten był zagrożony. Gmina trafiła na czarną listę Ministra Zdrowia. Aby pozostać „zdrojem” do końca 2016 roku Goczał-kowice miały sobie poradzić z problemem przekroczenia stężeń zanieczyszczeń w powietrzu - dokładnie benzo(a)-pirenu i pyłu zawieszonego - oraz poziomu hałasu.

W ciągu ostatnich lat gmina walczyła więc o poprawę jakości powietrza i warunków lecznictwa uzdrowiskowego.

- Wszystkie budynki uzdrowiskowe i komunalne mają ekologiczne systemy grzewcze, wszystkie gospodarstwa ogrzewane są gazem, olejem opałowym, albo energią elektryczną - mówi Gabriela Placha, wójt gminy. Ograniczono również emisje hałasu generowanego przez ruch pojazdów na DK1.

GDDKiA postawiła na tym odcinku ekrany dźwiękochłonne. W przyszłości mają też zostać wybudowane takie ekrany wzdłuż linii kolejowej.

W piśmie nadesłanym z ministerstwa do gminy stwierdzono, że Instytut Metereologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie (Państwowy Instytut Badawczy), czyli jednostka uprawniona przez ministra do wydania świadectw potwierdzających właściwości lecznicze klimatu, na podstawie prowadzonych badań stwierdziła, że gmina takowe posiada - czystość powietrza jest w granicach dopuszczalnej normy, podobnie jak poziom hałasu w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.

- Status został nam przedłużony o dwa lata, czyli do czasu, kiedy wszystkie gminy uzdrowiskowe będą sporządzały operat uzdrowiskowy - wyjaśnia Gabriela Placha.

Taki dokument gminy uzdrowiskowe sporządzają raz na dziesięć lat. Jest to obszerne opracowanie, które stanowi udokumentowanie i potwierdzenie spełnienia wszystkich uwarunkowań określonych w ustawie uzdrowiskowej, koniecznych do nadania lub utrzymania statusu uzdrowiska.

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Katarzyna Granda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.