Maria Zawała

Gorące tematy upalnego lata

Gorące tematy upalnego lata
Maria Zawała

Lato na półmetku. Mamy nadzieję, że udaje się Państwu dobrze wypoczywać. Kto przed urlopem, temu życzymy, by jak najszybciej mógł znaleźć chwilę wytchnienia. My jednak nie odpuszczamy i choć za oknem upał, zachęcamy do gorącej dyskusji o najważniejszych dla naszego regionu sprawach i do lektury Śląska Plus.

Przyszłość naszego regionu nie może być wróżeniem z fusów ani materiałem dla pisarzy science fiction. O tym, w jakim kierunku powinno rozwijać się Śląskie w ciągu 10, 30, 50 lat, musimy zdecydować dziś. Bez tego staniemy się skansenem XX wieku.
Taką tezę stawiamy w naszej redakcyjnej dyskusji "4 idea dla Śląska. Tym razem zastanawiamy sie, dlaczego Katowice nie mogą mówić z Krakowem jednym głosem.

Choć Kraków od Katowic dzieli tylko 78 kilometrów, wciąż więcej Śląsk i Małopolskę dzieli niż łączy. Dlatego od 20 lat aglomeracja „Krakowice” istnieje tylko w głowach wizjonerów. Jednak w ostatniej dekadzie zmienia się klimat w tej sprawie.
Piszemy o tym i zachęcamy do dyskusji.

A ponieważ lato na półmetku, wielu wybierze się w wakacyjną podróż. Reporterzy Dziennika Zachodniego przygotowali dla Was specjalny raport. Sprawdźcie na mapie, gdzie w regionie możecie utknąć w korkach, które są związane z trwającymi latem pracami drogowymi.

Kto w sierpniu zostanie w domu i nie ma jeszcze pomysłu na to, jak sobie ten czas umilić, może już teraz zakupić bilet na rybnicki koncert zespołu Linkin Park. To już piąty gwiazdorski koncert na stadionie w tym mieście. Tegoroczny odbędzie się już 25 sierpnia. Tym razem fani dobrego rocka zjadą jak zawsze z całego kraju i nie tylko.

Komu z rockiem nie po drodze, zawsze może ruszyć w Beskidy. Już teraz czekają atrakcje Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Co prawda impreza już nie taka jak kiedyś, ale co folklor, to folklor. I pomyśleć, że kiedyś zabrakło sukna na góralskie portki, gdy miały się roztańczyć Beskidy, a każdy chciał pokazać, co górale potrafią. Teraz brakuje tiulu do kiecek, w którym paradują żywieckie mieszczki. Maleje bowiem zapotrzebowanie na sztukę ludową.

Choć niektórzy w pielęgnowaniu tradycji odnajdują sens życia. Jak np. panie z Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Czerwionka-Leszczyny, które w serwisie You Tube będą miały swój własny kanał. Na KGW.tv będzie można uczyć się od nich gotowania tradycyjnych śląskich potraw.

A że pogoda piękna, sprzyja też spacerom. Tradycyjnie do Parku Śląskiego i zoo. Czy wiecie, że zwierzęta ze śląskiego zoo wypatrują sponsorów. Adoptując je można im pomóc, a do tego zareklamować swoją firmę, urząd czy szkołę. Niespełna dwa tygodnie temu w chorzowskim zoo urodził się osiołek poitou. Trwa konkurs na jego imię. Sponsor też jest mile widziany. Kto wie, może zostanie nim Czytelnik Sląska Plus?

Zapraszamy do lektury. Te i inne artykuły, interaktywne mapy, reportaże i filmy, jak co tydzień w Śląsku Plus.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.