Łukasz Klimaniec

Górskie rowerowe trasy wizytówką Beskidów! Teraz powstają w Szczyrku

Górskie ścieżki rowerowe powstały już na Koziej Górze oraz Szyndzielni. Wkrótce będą dostępne na Hali Skrzyczeńskiej Fot. FOT. Jacek Drost Górskie ścieżki rowerowe powstały już na Koziej Górze oraz Szyndzielni. Wkrótce będą dostępne na Hali Skrzyczeńskiej
Łukasz Klimaniec

W ośrodku narciarskim Szczyrk Mountain Resort powstają górskie trasy rowerowe. W pierwszym etapie dla rowerzystów zostanie udostępnionych około 12 km tras.

Górskie ścieżki rowerowe cieszą się coraz większą popularnością wśród rowerzystów. Doskonałym przykładem jest kompleks Enduro Trails Bielsko-Biała, gdzie znajduje się już 13 górskich tras rowerowych przyciągających w rejon bielskich Błoni i Koziej Góry setki rowerzystów z różnych stron Polski i zagranicy.

Ten rowerowy boom nie mógł ujść uwadze Słowaków, którzy w Szczyrku zainwestowali już spore pieniądze w ośrodek narciarski. Teraz spółka Tatry Mountain Resort postanowiła wybudować w nim górskie trasy rowerowe. Będzie to pierwsza tego typu atrakcja w Szczyrku. Na wszystkie trasy zjazdowe będzie można dostać się przy pomocy nowoczesnych kolei – gondolowej i kanapowej. W ośrodku zapewniają, że te rowerowe ścieżki będą uzupełnieniem letniej oferty ośrodka.

Budowa tras właśnie się rozpoczyna. W pierwszym etapie dla rowerzystów udostępnionych zostanie około 12 km tras, w tym czerwone i niebieskie.

– Jeśli aura pozwoli, to pierwsze 8 km zostanie oddane do użytku już końcem lipca – zapowiada Jakub Jonkisz, twórca tras rowerowych Enduro Trails w Bielsku -Białej i realizator tras w Szczyrk Mountain Resort.

Kolejne kilometry tras – według planu – powinny zostać udostępnione we wrześniu.

Partnerem strategicznym projektu rozbudowy kompleksu ścieżek rowerowych Enduro Trails została Grupa Murapol. Umowa, zawarta na okres 3 lat, zakłada wsparcie rozbudowy i późniejszej promocji tras rowerowych rozciągających się między Kozią Górą i Szyndzielnią, aż po Małe Skrzyczne, a także organizację corocznych zawodów Murapol Enduro Trails.

– Od początku mocno kibicowaliśmy bielskim pasjonatom z Eco Riders i inicjatywie utworzenia singletracków, najpierw na Koziej Górze, potem Szyn-dzielni – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA. – Z dużą satysfakcją obserwowaliśmy, jak powstają kolejne trasy, a z bielskich ścieżek korzysta coraz więcej kolarzy górskich z całej Polski, a także Czech czy Słowacji. Dziś ścieżki Enduro Trails są jedną z największych sportowych atrakcji Bielska-Białej i bez wątpienia przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miasta i całego regionu – dodaje.

Poza Grupą Murapol i firmą Tatry Mountain Resort partnerami projektu są gminy Szczyrk i Bystra, na terenach których powstaną trasy rowerowe.

Jakub Jonkisz przyznaje, że gdy pięć lat temu zgłaszał projekt górskich ścieżek rowerowych do budżetu obywatelskiego Bielska-Białej i uzasadniał, że takie trasy enduro mogą stać się podstawowym produktem turystycznym regionu, wielu tylko się uśmiechało. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, wystarczy zobaczyć, co dzieje się w okolicy bielskich Błoni w dowolny słoneczny weekend.
– Położenie naszego regionu, klimat, charakter gór i istniejąca już infrastruktura turystyczna faktycznie dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o dalszy rozwój projektu Enduro Trails – mówi Jonkisz.

Wyprzedzając znów nieco rzeczywistość jest zdania, że w ciągu najbliższych lat górskie ścieżki rowerowe w Beskidach mają szansę być ośrodkiem znanym nie tylko w Polsce czy w tej części Europy, ale i na świecie. Według niego potwierdza to prosta analiza danych dotyczących rozwoju najbardziej znanych ośrodków kolarstwa górskiego na świecie.

– Mamy więcej ludzi w regionie, krótsze zimy, porównywal-ną infrastrukturę wyciągową i szybko się rozwijamy. Nawiązana współpraca z Tatry Moun-tain Resort, Szczyrkiem i firmą Murapol, to zdecydowany krok w tym kierunku – podkreśla.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.