Dorota Witt

Góry to wielka pasja, która podpowiada nam jak mamy żyć

Barbara Flaczyńska: - Zawsze szanowałam zainteresowania najbliższych, ich pomysły na ciekawe życie Fot. Tomasz Czachorowski Barbara Flaczyńska: - Zawsze szanowałam zainteresowania najbliższych, ich pomysły na ciekawe życie
Dorota Witt

- Jak to jest być żoną i matką himalaistów? Czy zakazy powstrzymałyby Lecha i Wojciecha Flaczyń-skich przed realizacją pasji? I czy ona, matka i żona, miała pokusę, by im tego zabronić? Rozmowa z Barbarą Flaczyńską.

Kto kogo zaciągnął w góry - ojciec syna czy odwrotnie?
Mąż spędził dzieciństwo w Starachowicach. Powtarza, że codziennie patrzył przez okno na Góry Świętokrzyskie. Miał je we krwi. Na dobre zainteresował się wspinaniem, kiedy pozazdrościł pasji swojemu bratu. Najpierw się od niego uczył, potem wspinali się razem, aż w końcu Lech sam zapisał się do klubu wysokogórskiego. Żartuje dziś, że zaczynał jako starszy pan. Miał ponad 30 lat, a koledzy na kursie wspinaczkowym to byli licealiści i studenci.

Szybko okazało się jednak, że ma dużą wiedzę o górach, wspina się dobrze, szybko, często lepiej od młodzików. Po 4 latach został instruktorem. Dziś ma prawie 70 lat i wspina się na ośmiotysięczniki. Od początku w tę pasję była zaangażowana cała rodzina. Mąż zabierał dzieci w skałki, gdy miały 6-7 lat, ja jeździłam z nimi. Psa też zabieraliśmy. Nie dałam się namówić na wspinanie. Obserwowałam dzieci, czytałam książki, przygotowywałam jedzenie. Nasza córka Ania i najmłodszy syn, Maciej, potraktowali wspinanie rekreacyjnie. Wojtek był najwytrwalszy, widać było, że wspinanie bardzo go fascynuje.

Dziś podejmuje coraz odważniejsze wyzwania. Na co dzień pracuje w Norwegii, jest też przewodnikiem górskim, wspina się latem i zimą na lodospadach. Obawiam się, że po swoim ostatnim wyczynie - zdobyciu szczytu Makalu, piątej co do wysokości góry na świecie, liczącej 8463 m n.p.m., będzie planował swoje wyprawy jeszcze śmielej.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jak pani Barbara reaguje na kolejne plany męża na wyprawy górskie
 • jak mąż pani Barbary przeżył kamienną lawinę w Alpach
 • jak wygląda codziennie życie żony himalaisty

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.