Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Marek Zaradniak

Gospel po poznańsku podbija nawet amerykańskie serca [ROZMOWA]

Założycielka Gospel Joy Agnieszka Baca Tomaszewska Fot. Archiwum Założycielka Gospel Joy Agnieszka Baca Tomaszewska
Marek Zaradniak

Śpiewanie bez nut daje nam totalną wolność w wykonywaniu utworów. Czujemy, że Duch Święty nas prowadzi - mówi Agnieszka Baca Tomaszewska - założycielka chóru Gospel Joy.

Skąd 20 lat temu wziął się chór Gospel Joy, którym kierujesz?
Na początku nie było takiego chóru jak jest dziś, a tylko jego zalążki. Zaczęło się od tego, że mój brat będąc w Stanach Zjednoczonych kupił mi używaną płytę gospel. Zaczęliśmy razem śpiewać. A poza tym jeszcze w liceum śpiewałam w chórze i tam kiedyś zaśpiewaliśmy dwa tradycyjne kawałki gospel i od tego zaczęła się moja wielka miłość do tego gatunku. Te utwory chodziły za mną przez lata. Śpiewałam je w kółko i stąd był pomysł brata, aby przywieźć mi jakiś album gospel ze Stanów Zjednoczonych.

Gdzie w Poznaniu były te początki, bo słyszałem, że w jakiejś piwnicy?
Początki samego gospel były na osiedlu Bolesława Śmiałego w moim mieszkaniu. Tam sobie śpiewaliśmy aczkolwiek prawdą jest też, bo o tym kiedyś mówiliśmy, że z bratem i moją przyjaciółką śpiewaliśmy w piwnicy, którą wynajmowaliśmy. Braliśmy klucz od gospodarza i szliśmy śpiewać do piwnicy. Podobało nam się, że jest tam znakomity pogłos, który teraz, nota bene, omijamy szerokim łukiem.

A Ty skąd naprawdę się wzięłaś. Jesteś zawodowym muzykiem po Akademii Muzycznej?
Nie. Jestem tylko i wyłącznie pasjonatem. Zawsze śpiewałam w chórach, uwielbiam harmonię i mam dość mocne poczucie rytmu, lubię ruch i byłam zawsze zafascynowana czarną muzą w klimatach i stylu Arethy Franklin czy innych wykonawców powiązanych z gospel. Gdy dostałam od brata wspomnianą płytę i zaczęłam tego słuchać, natychmiast stwierdziłam: To jest to. To jest to. To we mnie gra. I tak się zaczęło. Zaczęliśmy śpiewać w trójkę choć moja przyjaciółka i mój brat do dziś śmieją się, że ich do tego zmuszałam. Była we mnie taka siła, której wtedy jeszcze nie rozumiałam, która mówiła mi, że muszę śpiewać i szukać do współpracy innych… bo harmonii nie da się zrobić samemu. Coś nam z tego zaczęło wychodzić. Poza ogniskiem muzycznym gdzie ukończyłam grę na fortepianie jestem muzykiem „z zasiedzenia”.

A skąd pseudonim Baca?
Moje nazwisko panieńskie to Górska. Na mojego brata mówiono zawsze Góral. Stąd już była prosta droga do Bacy, tak przynajmniej uważali moi koledzy w jednej z firm, w której pracowałam. I tak się zaczęło. Zaczęto na mnie mówić Baca i stało się to wszechobecne.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.