Karolina Rokitnicka

Gospodynie aktywne od 80 lat [zdjęcia]

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu. Fot. Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Karolina Rokitnicka

Koło Gospodyń Wiejskich we Wrockach świętuje w tym roku 80-lecie działalności. Jego historia jest bogata - nagrania telewizyjne, radiowe, prezent do Watykanu.

Koło powstało w 1936 roku, z inicjatywy grupy mieszkańców wsi. Brakuje dokumentów z początku funkcjonowania organizacji, ale wiadomo, że w latach 40. prężnie działała. W latach powojennych zaczęła rozwijać swą działalność.

Historia udokumentowana od 1945 roku

- Swoją działalność rozpoczęły kobiety we Wrockach zaraz po wojnie w bardzo trudnych warunkach. Przewodniczącą była Olkiewicz M. Koło liczyło zaledwie dwadzieścia parę członkiń. Pierwszą pracą społeczną było uporządkowanie szkoły po niemieckich żołnierzach, aby dzieci jak najszybciej rozpoczęły naukę - czytamy w kronice koła z lat 1945-83, którą opracowała Gertruda Kawczyńska.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Wielkim wydarzeniem było otwarcie remizy we Wrockach w 1977 roku.

Zanim we wsi pojawił sie nauczyciel, to właśnie panie z KGW organizowały dla dzieci lekcje. Później przygotowywały przyjemności - świąteczne spotkania i prezenty. Zajęły się też urządzaniem nowego cmentarza sadząc drzewka. Walczyły o doprowadzenie do wsi prądu i odbiór radia. Porządkowały budynek prezydium, w którym zostało później zlokalizowane przedszkole. Urządzały zabawy, brały udział w rożnych uroczystościach. Wśród przewodniczących wymienia się: Błaszkiewicz, Grajewską, Szumską, Górską, Jasieniecką.

Koło prowadziło szeroką działalność kulturalną. Organizowano wyjazdy do teatrów i na wycieczki krajoznawcze. Przy kole 8 marca 1966 roku powstał zespół artystyczny „Róża wiatrów” oraz „Białe stokrotki”.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Zespół „Róża Wiatrów” wystąpił w Brodnicy, na przeglądzie w 1975 roku.

Blisko kultury

- Łatwo to nie było, bo wieś nie dysponowała żadnym lokalem, gdzie można by schodzić się n a próby, więc spotykano się po domach. Zbierano różne stare piosenki, wiersze, monologi, zmieniano, przerabiano, dostosowywano do uroczystości. No i spodobało się, zaczęto zespół zapraszać i zbierało się sukcesy - wspominają panie z KGW.

Zespół występował na dożynkach, różnych uroczystościach, przeglądach. Zajął m.in. pierwsze miejsca w Bydgoszczy i Nieżywięciu oraz drugie w Brodnicy i Górznie. Zdobywał nagrody pieniężne - 5 lub 10 tys. zł i złoty kamerton. Występował w telewizji, miał nagrania radiowe.

Przyjemności, nauka i praca

W działalności koła były też warsztaty racjonalnego żywienia, spotkania prozdrowotne, kursy garmażeryjno-cukiernicze i dziewiarskie. Gospodynie rozprowadzały też drób z wylęgarni. Pomagały przy powstaniu remizy OSP. Koło otrzymało mały lokal po ośrodku nowoczesnej gospodyni. Dbało o jego wyposażenie, w naczynia, piecyk, magiel elektryczny… Panie działające w kole mają liczne talenty - literackie, rękodzielnicze, kulinarne. Efekty ich prac prezentowane były podczas licznych imprez i wystaw. Stanisława Wilamowska swoje frywolitki, czyli nietuzinkowe koronki, prezentowała m.in. na zamku królewskim w Warszawie i przesłała jako prezent do Watykanu.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka O frywolitkach Stanisławy Wilamowskiej pisała prasa.

Prezent dla papieża

- Wśród naszych koronczarek zajmujących się frywolitkami, prawdziwą mistrzynią jest Stanisława Wilamowska ze wsi Wrocki woj. toruńskie, założycielka koła w tej wsi, jego wieloletnia przewodnicząca, dziś członkini. Frywolitki pani Stanisławy zdobią już wiele domów na całym świecie. Trafiły także do Watykanu jako dar dla papieża Jana Pawła II - pisała prasa o lokalnej artystce.

Przewodniczącą koła obecnie jest Bożena Romanowska. - Dziękuję za współpracę, pomoc, spotkania na imprezach, wyjazdy i zabawy. Bez naszych członkiń koło nie mogłoby działać - mówiła podczas jubileuszowej uroczystości przewodnicząca.

Zespół artystyczny działający przy KGW podczas występu na Dniu Kobiet w 1974 roku w GS w Golubiu-Dobrzyniu.
Kopia z kroniki KGW/Karolina Rokitnicka Obecnie do Koła Gospodyń Wiejskich we Wrockach należy 21 pań. Przewodniczącą jest Bożena Romanowska.


Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.