Barbara Kubica

Gospodynie w internecie uczą gotować po śląsku [WIDEO]

Gospodynie w internecie uczą gotować po śląsku [WIDEO]
Barbara Kubica

Tak to pierwej było, że kedy chop zmachany z gruby do dom wracoł, to trza było gibko coś na obiod narychtować. No to się warzyło karbinadle - w takiej formie, przystępnie, zabawnie i po naszymu, uczyć będą gotować mieszkańców regionu panie z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Czerwionka-Leszczyny. Gospodynie dostaną swój własny program kulinarny. Zobaczyć będzie go można w serwisie You Tube, gdzie KGW.tv będzie miało swój własny kanał.

Rosół z domowym makaronem, rolada, kluski, modro kapusta i kompot od kilku pokoleń goszczą na śląskich stołach. Okazuje się jednak, że nie każda młoda gospodyni wie, jak takie rarytasy przygotować. A kupione w sklepie, gotowe rolady, już tak dobrze nie smakują.
- Chcemy pokazać, jak przygotować te potrawy, by smakowały wyśmienicie. Może się wydawać, że wszyscy je znamy i serwujemy, ale niestety, śląskie tradycje kulinarne zanikają. Często gościmy w szkołach i przedszkolach, pytamy dzieci, co gotują ich mamy, słyszymy, że pizzę, makaron, pomidorową. Zaprezentujemy więc, jak ugotować tradycyjny obiad, a ponieważ dobrze znamy się na gotowaniu, zdradzimy też kilka sekretów, by potrawy smakowały wyjątkowo - podkreślają panie: Marta Domin, Ernestyna Kubecka i Teresa Brzonkalik z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku, które wezmą udział w nagraniu pierwszego odcinka programu. Póki co, gotowa jest jego zapowiedź, która wypadła znakomicie.

- W poszczególnych odcinkach nie zabraknie humoru, nasze gospodynie znakomicie się czują przed kamerą, są naturalne, nikogo nie udają i nie naśladują, potrafią z pasją opowiadać, no i co najważniejsze - doskonale znają się na śląskiej kuchni. Mamy nadzieję, że program się spodoba - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka urzędu miasta i gminy w Czerwionce-Leszczynach.
Program kulinarny zrealizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, które dostało na ten cel pieniądze w ramach Programu "Działaj Lokalnie IX". Na stworzenie kilku odcinków, które kręcone będą do grudnia tego roku, wystarczy grant w wysokości 5100 złotych.
I tak, po nagraniu pierwszego odcinka, w asyście pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy, mieszkanki regionu będą mogły się nauczyć, jak należy przygotować tradycyjny śląski, niedzielny obiad: kluski, rolady i modrą kapustę. W kolejnych będą przepisy na żurek, szpajzy, karbinadle.
- My zdecydowałyśmy się właśnie na przygotowanie karbinadli, czyli klopsów mielonych. Przy okazji podawania przepisów i pokazywania przed kamerą co należy robić, by obiad wyszedł smaczny, opowiemy także o lokalnej tradycji, o tym przy jakich okazjach takie danie przygotowywano i jak to dawniej wyglądało - mówi Krystyna Gawlik, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku.
Gospodynie z gminy, niczym Robert Makłowicz, który swoje dania przygotowuje zawsze w plenerze, też przy okazji gotowania, promować będą urokliwe miejsca w gminie. Dania powstawać będą m.in. na wzniesieniu Ramża oraz na terenie pojezierza palowickiego.

Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.