Barbara Kubica

Gospodynie w internecie uczą gotować po śląsku [WIDEO]

Gospodynie w internecie uczą gotować po śląsku [WIDEO]
Barbara Kubica

Tak to pierwej było, że kedy chop zmachany z gruby do dom wracoł, to trza było gibko coś na obiod narychtować. No to się warzyło karbinadle - w takiej formie, przystępnie, zabawnie i po naszymu, uczyć będą gotować mieszkańców regionu panie z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Czerwionka-Leszczyny. Gospodynie dostaną swój własny program kulinarny. Zobaczyć będzie go można w serwisie You Tube, gdzie KGW.tv będzie miało swój własny kanał.

Rosół z domowym makaronem, rolada, kluski, modro kapusta i kompot od kilku pokoleń goszczą na śląskich stołach. Okazuje się jednak, że nie każda młoda gospodyni wie, jak takie rarytasy przygotować. A kupione w sklepie, gotowe rolady, już tak dobrze nie smakują.
- Chcemy pokazać, jak przygotować te potrawy, by smakowały wyśmienicie. Może się wydawać, że wszyscy je znamy i serwujemy, ale niestety, śląskie tradycje kulinarne zanikają. Często gościmy w szkołach i przedszkolach, pytamy dzieci, co gotują ich mamy, słyszymy, że pizzę, makaron, pomidorową. Zaprezentujemy więc, jak ugotować tradycyjny obiad, a ponieważ dobrze znamy się na gotowaniu, zdradzimy też kilka sekretów, by potrawy smakowały wyjątkowo - podkreślają panie: Marta Domin, Ernestyna Kubecka i Teresa Brzonkalik z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębieńsku, które wezmą udział w nagraniu pierwszego odcinka programu. Póki co, gotowa jest jego zapowiedź, która wypadła znakomicie.

- W poszczególnych odcinkach nie zabraknie humoru, nasze gospodynie znakomicie się czują przed kamerą, są naturalne, nikogo nie udają i nie naśladują, potrafią z pasją opowiadać, no i co najważniejsze - doskonale znają się na śląskiej kuchni. Mamy nadzieję, że program się spodoba - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka urzędu miasta i gminy w Czerwionce-Leszczynach.
Program kulinarny zrealizuje Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, które dostało na ten cel pieniądze w ramach Programu "Działaj Lokalnie IX". Na stworzenie kilku odcinków, które kręcone będą do grudnia tego roku, wystarczy grant w wysokości 5100 złotych.
I tak, po nagraniu pierwszego odcinka, w asyście pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy, mieszkanki regionu będą mogły się nauczyć, jak należy przygotować tradycyjny śląski, niedzielny obiad: kluski, rolady i modrą kapustę. W kolejnych będą przepisy na żurek, szpajzy, karbinadle.
- My zdecydowałyśmy się właśnie na przygotowanie karbinadli, czyli klopsów mielonych. Przy okazji podawania przepisów i pokazywania przed kamerą co należy robić, by obiad wyszedł smaczny, opowiemy także o lokalnej tradycji, o tym przy jakich okazjach takie danie przygotowywano i jak to dawniej wyglądało - mówi Krystyna Gawlik, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku.
Gospodynie z gminy, niczym Robert Makłowicz, który swoje dania przygotowuje zawsze w plenerze, też przy okazji gotowania, promować będą urokliwe miejsca w gminie. Dania powstawać będą m.in. na wzniesieniu Ramża oraz na terenie pojezierza palowickiego.

Barbara Kubica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.