Gra miejska, pokaz sprzętu, wystawa

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Gra miejska, pokaz sprzętu, wystawa

Leszek Kalinowski

O grze terenowej, wystawie, pokazach i konkursach rozmawiamy z Danielem Bączkiewiczem, przewodniczącym Młodzieżowej Rady Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1919-1918

Co przyciąga młodych ludzi do organizacji takich imprez jak te, które odbędą się 2 maja przy pomniku Dobosza?
Pamiętajmy, że w 1945 roku do Zielonej Góry przyjechało ponad 1.500 powstańców. Część z nas miało więc ich w swojej rodzinie. Inni natomiast interesują się historią i angażują się w działania Towarzystwa.

Na przykład organizując grę miejską?
Tak, zapraszamy wszystkich chętnych 2 maja od godziny 11.30 na plac Powstańców Wielkopolskich. W grze będą mogły wziąć udział trzyosobowe drużyny. Jeśli stanowić ją będą same osoby niepełnoletnie, to będzie musiał do nich dołączyć jakiś dorosły.

Na czym ta gra będzie polegać?
Trzeba będzie przemierzyć wyznaczoną na deptaku trasę i zaliczyć siedem zadań na różnych stanowiskach. Liczy się czas ukończenia biegu. Start i meta przy pomniku Dobosza.

Możemy tak ogólnie powiedzieć, jakiego typu będą to zadania?
Trzeba będzie np. odszyfrować zagadkę, odczytać coś w odbiciu lustrzanym, zastosować język migowy. Nagrody czekają.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowujecie?
Będzie też konkurs werblistów. Zaplanowaliśmy również prezentacje artystyczne uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mogą one trwać od 8 do 11 minut. Każdy spektakl będzie oceniany.

Damian Bączkiewicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Leszek Kalinowski Damian Bączkiewicz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Wojsko też będzie?
Żołnierze z Czerwieńska zorganizują tu pokaz sprzętu oraz będą częstować zielonogórzan grochówką. Nie zabraknie też słodkości dla - zwłaszcza tych młodszych - uczestników spotkania.

A wystawa?
Dzięki dotacji z urzędu miasta zorganizowana zostanie też wystawa o Powstaniu Wielkopolskim. Te 20 dużych plansz będziemy później pokazywać w szkołach. W ramach tzw. edukacji rówieśniczej. Jest ona bardzo popularna w Holandii, warto więc ją przenieść na nasz grunt. Towarzyszyć jej będą warsztaty dla 15-20 osób. Zastanowimy się wspólnie nad sensem powstania, rolą kobiet i dzieci w nim. Pierwsze spotkanie już 5 maja. Potem przeszkolone osoby będą oprowadzać swoich kolegów i koleżanki po wystawie i opowiadać to, czego się dowiedzą podczas warsztatów.

Impreza zakończy się...
... myślimy, że około 14.00 - 15.00. Zapraszam!

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.