Grabówka: 5 milionów na przedszkole. A gminy nadal ani widu

Czytaj dalej
Fot. UM Supraśl
Julita Januszkiewicz

Grabówka: 5 milionów na przedszkole. A gminy nadal ani widu

Julita Januszkiewicz

Już w tym roku ma ruszyć budowa przedszkola we wsi Grabówka. Tej obietnicy dotrzymał burmistrz Supraśla. - To żadna łaska. Ono byłoby już dawno, gdybyśmy mieli swoją gminę - uważa Tadeusz Karpowicz.

To długo oczekiwana inwestycja. Zaproponowałem ją cztery lata temu w ramach wyrównywania szans - zapewnia Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

- Pan burmistrz zawsze lubi przypisywać sobie czyjeś sukcesy. To myśmy zabiegali, walczyli o to przedszkole - przypomina Tadeusz Karpowicz, sołtys wsi Grabówka.

Prawie 5 mln zł dofinansowania otrzyma gmina Supraśl na budowę przedszkola w Grabówce. - To święto naszej gminy. Bardzo się cieszę, że zarząd województwa podlaskiego przyznał nam te pieniądze- mówi Radosław Dobrowolski.

Wiadomo, że budowa będzie kosztowała 9 mln zł. Prace ruszą już w tym roku. - Przekazujemy do urzędu marszałkowskiego niezbędne dokumenty do podpisania umowy. W ciągu tygodnia powinien być ogłoszony przetarg - poinformował Marek Skrypko, kierownik referatu ds. projektów UE oraz uzdrowiska w supraskim urzędzie. I zapewnia, że przedszkole ma być gotowe na 1 września 2018 roku.

Nowoczesny parterowy budynek o pow. 1800 mkw. stanie przy ulicy Leszczynowej w Grabówce. Docelowo może tu uczęszczać 175 najmłodszych. Znajdzie się tu siedem sal dydaktycznych plus stołówka, kuchnia i chłodnia. Ale także magazyny, kotłownia, pralnia. Tuż obok zostanie urządzony plac zabaw. W przedszkolu mają się odbywać zajęcia: taneczne, szachowe, logopedyczne, korekcyjne, umuzykalniające, z przedsiębiorczości, akademia piłkarska, język obcy i robotyka. Zaplanowano też wyjazdy dzieci na basen, do kina, teatru i na lodowisko.

Przedszkole we wsi Grabówka to jedna ze sztandarowych obietnic Radosława Dobrowolskiego. W wywiadzie, który ukazał się 6 maja 2016 roku w „Porannym” zapewniał o planowanych inwestycjach na podmiejskich terenach.

- Pan Karpowicz tak mnie „zmobilizował”, że moją ambicją jest to, by większość inwestycji, które zaplanowałem, doprowadzić do końca - przekonywał wtedy Dobrowolski.

Chodziło mu też o to by, zniechęcić grupę mieszkańców do odłączenia się od gminy Supraśl.

- Gdybyśmy mieli swoją gminę, to nie tylko byłoby już przedszkole, ale też inne inwestycje - uważa Tadeusz Karpowicz, inicjator odłączenia się kilku wsi. Gmina Grabówka miała powstać 1 stycznia 2016 roku. Tak zdecydował rząd PO-PSL. Ale rząd PiS nie zgodził się na to.

1 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stało się to niezgodnie z konstytucją.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.