Grali pięknie, także dla Rafała Blechacza

Czytaj dalej
Fot. Szymon Niemczewski
Maja Stankiewicz

Grali pięknie, także dla Rafała Blechacza

Maja Stankiewicz

Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży zorganizowano w Nakle już po raz trzeci. Wrażeń dużo. Na gali miał być Rafał Blechacz. Nie zawiódł.

Rafał Blechacz jest patronem konkursu, który organizuje w Nakle wiosną Niepubliczna Szkoła Muzyczna. Jest też absolwentem ILO im. Krzywoustego w Nakle. Właśnie w tej szkole, która świętuje w tym roku swoje 140-lecie, w zabytkowej auli, grają co roku młodzi wykonawcy.

Tym razem było ich 35. Przyjechali z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Gdańska, Warszawy, Poznania, Jeleniej Góry, ale też z mniejszych miejscowości: Solca Kujawskiego, Lipna, Cekcyna, Chełmży, Strzelina, Słupcy.

Nakło także miało w konkursie swoich reprezentantów. To uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej, którą prowadzi w mieście Michał Gacka. Placówka powstała w 2011 r. Jej uczniowie uświetniają występami wiele lokalnych uroczystości i spotkań.

Przesłuchania trwały kilka godzin. Jury pracowało pod przewodnictwem Joanny Marcinkowskiej. Na werdykt młodzi pianiści musieli trochę poczekać. Nim go ogłoszono zaproszono publiczność na wykład Jerzego Brukwickiego, a potem na recital Michała Szymanowskiego z Bydgoszczy, jurora konkursu.

Rafał Blechacz, jak zapowiedział, przyszedł na galowy koncert. Ufundowaną przez siebie nagrodę specjalną, za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina, otrzymał z jego rąk Dennis Orkiszewski. Nagroda specjalna ufundowana przez Jerzego Brukwickiego, dla największej osobowości konkursu, trafiła do Alicji Furmańczyk.

W grupie pierwszej (klasy I-II) jury przyznało nagrody:
Mai Jamroszczak (pierwsza),
Helenie Szroeder (druga),
Gabrielowi Nirskiemu (trzecia nagroda).

W grupie drugiej (klasy III-IV) nagrody otrzymali:
Alicja Furmańczyk (pierwsza),
Filip Pacześny (druga),
Adam Wiśniewski (trzecia nagroda).

W grupie trzeciej (klasy V-VI) jury najwyżej oceniło występ Dennisa Orkiszewskiego. Dwa kolejne miejsca jury przyznało Zofii Michałowicz oraz Zuzannie Pawłowskiej.

Ośmioro pianistów wyróżniono. Jak podkreślano na finałowej gali w Nakle - poziom konkursu z roku na rok jest wyższy.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.