Greta Thunberg: Chrońmy klimat, nim będzie za późno. 15-letnia Szwedka na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Bartosz Wojsa

Greta Thunberg: Chrońmy klimat, nim będzie za późno. 15-letnia Szwedka na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach

Bartosz Wojsa

Na szczycie klimatycznym w Katowicach, oprócz polityków z blisko 200 krajów z całego świata, pojawili się także aktywiści i ekolodzy. Wśród nich jest 15-letnia Greta Thunberg, mieszkanka Szwecji, której zaangażowanie w ochronę klimatu zauważyły nawet władze Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wczoraj na COP24 udało nam się spotkać i porozmawiać z Gretą o tym, jak ważna jest ochrona klimatu.

We wrześniu tego roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczęła protest przed parlamentem w Szwecji, którym chciała wyrazić swój sprzeciw wobec obojętności i braku konkretnych działań władzy w kierunku walki z negatywnymi zmianami klimatycznymi.
Wkrótce do protestu Grety dołączyli także inni ludzie, w tym dzieci, a spontaniczna akcja przerodziła się w ponadmiesięczny protest. Greta przestała w piątki chodzić do szkoły, bardzo mocno angażując się w to, co rozpoczęła.

O młodej aktywistce usłyszał cały świat za pośrednictwem mediów, które rozpisywały się o jej zaangażowaniu w walkę o ochronę klimatu. Usłyszały o niej także władze Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Zdałam sobie sprawę, że nikt nie robi nic w kierunku tego, by walczyć o ochronę klimatu, że nic właściwie w tej kwestii ważnego się nie dzieje. Pomyślałam więc: w takim razie to ja muszę coś zrobić. To była moja powinność, zrobić w tej sprawie wszystko, co jestem w stanie - mówi w rozmowie z DZ Greta Thunberg.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.