Gry strategiczne w lesie? Dlaczego nie! Tam czeka coraz więcej atrakcji

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Monika Krężel

Gry strategiczne w lesie? Dlaczego nie! Tam czeka coraz więcej atrakcji

Monika Krężel

Przed nami jeszcze kilka tygodni wakacji. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na fajne spędzenie weekendu, polecamy wycieczkę do lasu. Lasy położone w naszym regionie oferują turystom coraz ciekawsze atrakcje.

Warto wiedzieć, że niektóre inwestycje na terenach leśnych mają wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich.

Kilka tygodni temu podpisano umowę między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach a WFOŚiGW. Dotyczyła przygotowania specjalnej, multimedialnej sali w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Powstanie Sala Strategicznych Gier Leśnych (SGL), które będą mogły być wykorzystywane m.in. podczas konferencji, szkoleń, warsztatów dla nauczycieli, dzieci i młodzieży. - Mamy już dwa scenariusze gier strategicznych - mówi Anna Tarkowska, specjalista ds. edukacji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. - Jest już ogłoszona procedura przetargowa na wybór wykonawcy, liczymy, że do końca roku sala będzie wyposażona w pierwsze urządzenia. A w kolejnych etapach w sali pojawią się dodatkowe, multimedialne atrakcje. Stawiamy na nowoczesne inwestycje, bo takie cieszą się największym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci. Chcemy, żeby sala służyła całym rodzinom, żeby była otwarta w dni wolne czy popołudnia - opowiada.

Pracownicy RDLP w Katowicach podkreślają, że sam las jest najlepszym narzędziem edukacji. - Uwidoczniła to pandemia. Przecież parki i lasy przez długie tygodnie były jedynymi miejscami, gdzie można było wyjść na spacer - mówi Anna Tarkowska. - Szukamy możliwości, by las był jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów, chcemy go przygotować na to, by odbiorca mógł sam skorzystać z wielu urządzeń. Stąd nasze pomysły na gry terenowe, geocaching, ścieżki edukacyjne i wiele innych, z których mogą korzystać odbiorcy w różnym wieku – dodaje.

Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach podkreśla, że bardzo ceni dotychczasową współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Prezes Tomasz Bednarek doskonale rozumie specyfikę działalności Lasów Państwowych. Dlatego współpracujemy na polu nie tylko ochrony p.poż, ale Fundusz wspiera nasze działania związane z ochroną gatunkową czy edukacją. Tylko w ostatnim czasie pozyskaliśmy dotację związaną z programem ochrony głuszca w Nadleśnictwie Wisła. Fundusz dofinansuje także dostosowanie sali w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej przy RDLP w Katowicach do prowadzenia interaktywnych, multimedialnych zajęć edukacyjnych, konferencji, szkoleń, seminariów, prezentacji online - wylicza dyrektor Sieber.

Warto też przypomnieć, że lasy, którymi opiekują się m.in. leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach będą bardziej bezpieczne. Dzięki współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Krakowa, Katowic, Opola i Wrocławia Lasy Państwowe otrzymały blisko pół miliona złotych na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych.
Dotacje pozyskane z WFOŚIGW w Katowicach na przestrzeni lat 2009-2012 i 2016-2021 na to zadanie, to łącznie niemal 3,7 mln zł. W połowie lipca tego roku dyrektor Damian Sieber i prezes Tomasz Bednarek podpisali umowę na dofinansowanie w kwocie 300 tys. zł.

Rocznie na ochronę przeciwpożarową RDLP w Katowicach wydaje 10 mln zł. Połowa tej kwoty, to środki przeznaczone na utrzymanie floty powietrznej i lotów patrolowo-gaśniczych.

- To nowa jakość w kontaktach między naszymi instytucjami. Jak się okazuje wymiana pism i maili nie może zastąpić osobistych kontaktów i rozmów. Cieszymy się, że w projekcie po raz pierwszy wzięły udział aż cztery Fundusze, dlatego kwota dotacji jest tak wysoka - powiedział Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.