Grypa atakuje: Co tydzień chorować może nawet 250 tys. Polaków

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Monika Chruścińska-Dragan

Grypa atakuje: Co tydzień chorować może nawet 250 tys. Polaków

Monika Chruścińska-Dragan

Na przełomie stycznia i lutego lekarze i epidemiolodzy spodziewają się największej fali zachorowań na grypę. Już teraz w samym woj. śląskim notują ponad 12 tys. zachorowań tygodniowo.

Kto się jeszcze nie zaszczepił - najwyższa pora to zrobić. W zeszłym tygodniu do szpitali w całej Polsce trafiło pół tysiąca chorych na grypę. A będzie jeszcze gorzej, bo chorować może nawet 250 tys. Polaków tygodniowo - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Od 16 do 22 stycznia w woj. śląskim odnotowano 12 tys. 701 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę (z tego 5 tys. 751 u dzieci do lat 14). Tydzień wcześniej - 12 tys. 132 ludzi. To jeden z najwyższych wskaźników od 10 lat. Dla porównania, od 16 do 22 stycznia 2008 roku na grypę chorowało tylko 1220 osób. Rok temu padł rekord dekady z liczbą 21 511 zachorowań.

- Teraz też liczba zachorowań wzrasta - potwierdza Renata Cieślik-Tarkota, kierownik oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Nie odnotowano natomiast żadnego zgonu z powodu choroby. W zeszłym sezonie statystyki rosły już od grudnia. - W tym roku grypa przyszła trochę później i tak naprawdę nie wiemy, co będzie dalej - przyznaje Cieślik-Tarkota. - Najwięcej zachorowań notujemy zwykle na przełomie stycznia i lutego - mówi.

A w tym roku wirus grypy powoduje wyjątkowo ciężkie zakażenia.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.