Grypa – chroń się przed powikłaniami

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Grypa – chroń się przed powikłaniami

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

W sezonie jesienno-zimowym częściej chorujemy. Grypa nie jest zwykłym przeziębieniem. To groźna, ostra choroba zakaźna, która może prowadzić do powikłań. Nie lekceważ jej objawów. Dowiedz się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Okres wylęgania grypy trwa do 3 dni. Najczęściej po 7 dniach objawy ustępują, choć dłużej utrzymuje się kaszel, zmęczenie. Możesz odczuwać kilkudniowe osłabienie. Czasem grypa przebiega łagodnie, ale może pozostawić poważne, niebezpieczne skutki. Dlatego lepiej jej unikać i zapobiegać zachorowaniu.

Grypa jest ostrą, zakaźną infekcją wirusową układu oddechowego. Możesz się nią zarazić od osoby chorej:

Objawy grypy

Objawy grypy są zwykle silniejsze niż przeziębienia. Grypa pojawia się nagle, gwałtownie i towarzyszą jej:

UWAGA! Jeśli masz choroby przewlekłe jak: astma, obturacyjna choroba płuc czy choroby układu krążenia – ich objawy mogą się zaostrzyć, gdy zachorujesz na grypę.

Jak się uchronić przed grypą?

Dbaj o siebie, aby wzmocnić odporność i uniknąć zachorowania:

W okresie wzmożonych zachorowań na grypę i inne infekcje:

Grypa – chroń się przed powikłaniami

Zaszczep się przeciw grypie

Szczepienie przeciwko grypie sezonowej jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu. Możesz się zarazić, ale przejdziesz lżej infekcję i możesz uniknąć powikłań. Szczepienia przeciw grypie powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy.

W sezonie 2023/2024 szczepionki przeciw grypie są dostępne:

W ramach refundacji szczepionki są dostępne bezpłatnie dla dzieci powyżej 6 miesięcy do 18 roku życia, dorosłych powyżej 65 roku życia oraz kobiet w ciąży. Z kolei osobom w wieku 18-65 lat przysługuje 50% refundacja szczepionki.

NFZ finansuje proces kwalifikacji do szczepienia i samo podanie szczepionki.

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może wykonać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Z kolei badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej może wykonać jedynie lekarz.

W każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia potrzebna jest recepta. Aby skorzystać z refundacji na szczepionkę potrzebna jest recepta od lekarza. W sytuacji kiedy receptę wystawia farmaceuta, pacjent płaci za pełny koszt preparatu.

Wykonanie szczepienia będzie odnotowane w elektronicznej Karcie Szczepień.

Zaszczep się przed sezonem chorobowym. Umów się w:

Jak leczyć grypę?

Jeśli podejrzewasz grypę, zgłoś się do lekarza i przestrzegaj zaleceń lekarskich. Grypę leczy się przede wszystkim objawowo, dlatego:

Ważne: Grypy nie leczy się antybiotykami. Są one stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Powikłania po grypie

Zamiast przechodzić grypę, lepiej jej unikać. Choroba nie jest przyjemnym doświadczeniem i osłabia organizm. Zapobieganie zachorowaniu na grypę chroni też przed powikłaniami, które mogą towarzyszyć grypie.

Niektóre możliwe powikłania to: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zaostrzenie astmy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, zwiększone ryzyko zawału serca czy zapalenie mózgu i opon mózgowych.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.