Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tomasz Szymczyk

Grzegorz Kwitek: Od 1 stycznia będzie Zarząd Transportu Metropolitalnego. A karta ŚKUP zostanie do 2021 roku

Wiemy, jakie błędy zostały popełnione i co należy usprawnić - zaznacza Grzegorz Kwitek, który w GZM odpowiada za transport Fot. Arek Gola Wiemy, jakie błędy zostały popełnione i co należy usprawnić - zaznacza Grzegorz Kwitek, który w GZM odpowiada za transport
Tomasz Szymczyk

Od 1 stycznia koniec z KZK GOP. Pieczę nad komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przejmie nowy Zarząd Transportu Metropolitalnego. O tym, co to oznacza dla pasażera, rozmawiamy z Grzegorzem Kwitkiem, członkiem zarządu GZM.

Od 1 stycznia komunikacją zarządzać będzie ZTM. Czy pasażer, który wsiądzie dotego samego tramwaju dziś i 4 stycznia, zauważy różnicę?
Z punktu widzenia pasażera nic - z dnia na dzień - się nie zmieni. Następuje ciągłość świadczenia usług. Wszystkie umowy zawarte z przewoźnikami nadal będą obowiązywały. Na początku będą jednak zmiany wynikające ze zmiany nazwy, czyli np. nowe wzory biletów, które stopniowo będą pojawiać się w dystrybucji. Dotychczasowe również zachowają swoją ważność. Z początkiem roku nie dojdzie jeszcze do istotnych zmian rozkładów jazdy.

KZK GOP często był przez pasażerów krytykowany. Jaka jest szansa, że ZTM nie będzie powielał błędów poprzednika?
Wiemy, jakie błędy zostały popełnione i co należy usprawnić. Nowy zarząd to też nowy sposób myślenia o komunikacji miejskiej w metropolii. Z dnia na dzień nie zwiększymy finansowania na nią, ale w ramach tego, co jest i mamy, będziemy wprowadzać m.in. nowy sposób konstruowania rozkładów jazdy. Chcemy też, aby powstała wspólna taryfa z kolejami. Naszym celem jest to, by transport szynowy był kręgosłupem komunikacji w metropolii, a autobusy, trolejbusy i tramwaje - jej uzupełnieniem. Dzisiaj te środki komunikacji to różne światy. My staramy się je integrować.

Dziś autobusy i tramwaje często dublują się na tej samej trasie albo o tej samej godzinie, odbierając sobie wzajemnie pasażerów. Tym też zajmie się ZTM?
Musimy wskazać hierarchię: najpierw pociągi, a potem cały system oparty na połączeniach tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych, a w przyszłości także rowerowych. Docelowe zmiany będą istotne dla pasażera, bo mając jeden bilet będzie mógł wybrać i swobodnie korzystać z różnych środków transportu.

Ile czasu dajecie sobie, żeby ten system funkcjonował wreszcie na poziomie satysfakcjonującym?

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.