Halloween w szkole zakazany? Chrześcijański system wartości w ustawie oświatowej obowiązuje

Czytaj dalej
Fot. Lm Otero
KD

Halloween w szkole zakazany? Chrześcijański system wartości w ustawie oświatowej obowiązuje

KD

"Działania podejmowane w szkole powinny uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży" - odpowiada Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty, pytana o stanowisko w sprawie organizacji imprez z okazji Halloween w szkołach.

Pytanie o organizację Halloween w szkole w województwie śląskim skierowaliśmy do kuratorium, po tym na początku października list z przestrogą przed organizowaniem tego typu imprez otrzymali dyrektorzy i nauczyciele szkół w woj. kujawsko-pomorskim.

Jego nadawcą jest Marek Galik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Pisze w nim, że Halloween "to, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie „święto”, które czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży".

Czy polska szkoła to odpowiednie miejsce do świętowania Haloween?

Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty również zajęła w tej sprawie stanowisko.

Podkreśla, że "nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia".

Jednocześnie zaznacza, że "działania podejmowane w szkole powinny również uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata".

Przedszkolaki mówią o Halloween

Jak do organizowania Halloween w szkole podchodzą sami nauczyciele?

- Dla dzieci to ogromna frajda, od tygodnia opowiadają, za kogo się przebiorą - komentuje nauczycielka z jednej z katowickich podstawówek. - Nie uważam, żeby przeszkadzała w odpowiednim uszanowaniu naszej tradycji - dodaje.

Jednak w Śląskiem są szkoły, w których dyrekcja nie wyraziła zgody na organizowanie imprez halloweenowych. Tak jest w jednej z sosnowieckich podstawówek.

- Usłyszeliśmy od wychowawczyni syna, że obowiązuje całkowity zakaz przygotowywania zajęć odnoszących się do amerykańskiego święta - opowiada jeden z rodziców. Dlatego w tej szkole w piątek będzie obchodzone ... święto dyni.

Pełna treść stanowiska śląskiego kuratora oświaty w sprawie organizowania Halloween w szkołach:

Wszelkie imprezy organizowane w szkołach powinny być zgodne z programem wychowawczym uchwalonym – w porozumieniu z radą pedagogiczną – przez radę rodziców. Program wychowawczy obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów i realizowany przez nauczycieli. Działania podejmowane w szkole powinny również uwzględniać ustawowe zapisy, w tym preambułę ustawy o systemie oświaty: Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

ZOBACZ CO NAPISAŁ KUJAWSKO-POMORSKI KURATOR OŚWIATY

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy, zbliża się 1 listopada, który w naszej polskiej tradycji jest czasem zadumy i wspomnień o tych, których już wśród nas nie ma. Niektóre szkoły, w ramach przygotowań do tego dnia, ale również w poczuciu obowiązku, porządkują cmentarze, szczególnie miejsca pochówków żołnierzy poległych w walkach o wolność ojczyzny. Uczniom, nauczycielom i dyrektorom tych szkół należą się wyrazy głębokiego szacunku. W całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami, mniej więcej w tym samym okresie, w innych placówkach obchodzony jest Halloween. To, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie „święto” czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży. O ile mówienie o nim, czy wręcz uczenie, szczególnie na lekcjach języka angielskiego, jest rzeczą naturalną, wynikającą z potrzeby poznawania zwyczajów panujących w kraju, którego języka się uczy, o tyle urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością intelektualną (a takie sytuacje w szkołach naszego województwa występują) jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice.

Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa o wzięcie pod uwagę powyższej opinii podczas podejmowania decyzji w tej sprawie. Proszę również Rodziców, by pomogli szkole dokonać właściwego wyboru.

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
Marek Gralik

[sndh]

*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
*POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
*Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
*Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
*Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

KD

Komentarze

26
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Aha

No chyba was posrało, bolą was pizdy że dzieci chodzą po słodycze ? Szkoda 10 zł ? No weźcie sie ostro jebnijcie. Nie polecam

IdaW

Hehe, Moja córka chodzi do katolickiej szkoły, w Danii. Cały piatek świętowano w jej szkole Helloween.

norestforthewicked

Zastanawiam się czy śmiać się czy płakać. Jednak po głębszej analizie stwierdzam, że im więcej takich sytuacji będzie miało miejsce, tym bardziej absurdalne będą się one większości wydawać. Dzieciaki i młodzież i tak nie widzą nic dziwnego a tym bardziej złego w tej Halloweenowej zabawie, wiec w czym problem? Kilka lat minie i społeczeństwo zrobi się bardziej otwarte i mniej katolickie, tendencje już zresztą widać :)

I.K.

...powinno się organizować obchody "dziadów" dla dzieci! Wróćmy do korzeni.

spokojny

uważam, że święto halo-wino jest dla alkoholików a nie dla uczniów

fghjkl

witajcie w katolandzie, plemiennym nacjonalizmie, komunistycznych mitach, wszystko w Polsce

kosopiec

Im wyżej w hierarchii oświatowej tym głupiej. Zakazać andrzejkowych wróżb, topienia marzanny, świętojańskich ognisk (bo od Kupały), Walentynek, itp, itd. Zakazy obłożyć karami, najlepiej klęczeniem na grochu.
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny wybaw nas Panie od płycizny umysłowej oświatowców i ich duchownych pomocników

wszystkiego co da się zainportować

na polski grunt. Nie ma znaczenia czy to dynia zamiast głowy, przyzwolenie na pedalstwo,
skrobanki czy homopropagandę w szkołach i przedszkolach.
Lewactwo w swojej głupocie uważa też, że ich idiotyczne pomysłu to recepta na szczęśliwe życie
wszystkich niewolników, których tresują na swój obraz i podobieństwo.
Niech dzieci przebierają się, nie mam nic przeciwko.

Teddy

Albo chrześcijaństwo, albo szaleństwo - nie ma

mario

A za chwilę wprowadzą do podstawówek teologię, naukę o katastrofie w Smoleńsku i inne tego typu ważne i "mówiące" prawdę przedmioty. Dobra q zmiana...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.