Harcerze z Michałkowic oddawali życie za swoje miasto [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Paweł Szałankiewicz

Harcerze z Michałkowic oddawali życie za swoje miasto [ZDJĘCIA]

Paweł Szałankiewicz

Tak zdarzały się kryzysy. Nie zawsze wszystko się dobrze układało. Gdy jednak spojrzymy na całą historię siemianowickich harcerzy, widać, że są skazani na sukces.

Siemianowickie harcerstwo ma bogate tradycje, a jego historia sięga roku 1920, kiedy 4 kwietnia powstała w mieście męska drużyna harcerzy. Jej drużynowym został Rajmund Skorupa. Natomiast 1 lipca 1923 r. powołano I Męską Drużynę Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego w Bytkowie - drużynowym mianowano 18-letniego Pawła Wróbla.
- Cztery lata później - w 1927 roku - pięciu druhów z Michałkowic należących do tejże drużyny postanowiło założyć nową jednostkę w Michałkowicach. Jan Anders, Wilhelm Harazin, Paweł Płaczek, Ernest Kot, Jerzy Anders byli założycielami michałkowickiej drużyny, która przyjęła imię Adama Mickiewicza - opowiada Katarzyna Majchrowska z hufca ZHP w Siemianowicach dodając, że drużyna liczyła wtedy 50 członków podzielonych na cztery zastępy.

II wojna światowa - czas trudnej służby

Kolejne lata to dalszy rozwój harcerstwa w Michałkowicach. W 1928 powstała w Michałkowicach Gromada Wilcząt (zuchów), której wodzem był druh Józef Skrzek. I Męska Drużyna Harcerzy w Michałkowicach, podobnie jak inne siemianowickie drużyny, bardzo prężnie działała w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Stała się ośrodkiem polskości na Śląsku. - Działalność harcerzy to szeroki wachlarz imprez kulturalnych, sportowych, zdobywanie sprawności i umiejętności na zbiórkach, ćwiczenia w terenie, udział w kursach, obozy na terenie kraju oraz na Białorusi, biwaki, wycieczki i wiele innych form - mówi Majchrowska.

Wiele zmieniło się wraz z nadejściem II wojny światowej. Michałkowiccy harcerze podjęli wtedy bardzo trudną służbę działając w konspiracji. W tym czasie wielu ważnych ludzi dla siemianowickiego harcerstwa oddało swe życie w walce o wolność. Byli to przede wszystkim harcmistrzowie Paweł Wójcik i Józef Skrzek, którzy zostali publicznie powieszeni na drzewie w Bytkowie, Ryszard Kot, który zginął w obronie kopalni "Michał", Jerzy Jaśkowski i Konrad Hulin - ścięci 27 lipca 1943 r. w więzieniu w Stuttgarcie, Stanisław Troncik i Józef Kamzela - zastrzeleni 20 kwietnia 1944 przez policję w Kochłowicach, Paweł Świeży, który zginął w 1945 w Oświęcimiu oraz Paweł Wróbel, który w tym samym roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Za odnowienie działalności harcerzy odpowiada harcmistrz Stanisław Dykta, którego postanowiono niedawno upamiętnić nadając parkowi Górnik jego imię. Do harcerstwa wstąpił w 1934 roku, służbę zakończył w 1994 roku. Po wojnie, już 1 lipca Dykta odnowił działalność michałkowickiej drużyny, tworząc na II Męską Drużynę Harcerską im. hm. Józefa Skrzeka. Znów odbywały się zbiórki, wyjazdy na biwaki i obozy, codzienna służba wśród mieszkańców miasta i potrzebującej pomocy ludności na terenach gdzie biwakowali i obozowali harcerze. W 1961 roku powstaje II szczep, którego komendantem zostaje Dykta, w skład którego oprócz II MDH im. Józefa Skrzeka weszły dwie drużyny żeńskie: im. E. Plater i M. Curie-Skłodowskiej. 15 lat później zostaje otwarty Dom Harcerza, który powstał z inicjatywy ówczesnego ministra górnictwa - Jana mitręgi, który również był harcerzem w Michałkowicach.

- W 1994 roku stery II - go Szczepu przejmuje druhna phm. Edyta Gurzęda. Pełni funkcję komendantki do 2001 r. Wraz z rezygnacją druhny Edyty michałowicki szczep zostaje rozwiązany, ale drużyny przez kilka kolejnych lat działają samodzielnie - opowiada Majchrowska.

Okres od 2001 roku do 2010 uznawany jest przez harcerzy za moment długiego kryzysu, przez to, że drużyny działały osobno. Przełom nastąpił dzięki instruktorom III szczepu "Fantasmagorie", którzy przy Szkole Podstawowej nr 13 założyli II Męską Drużynę Harcerską. W 2011 roku powstaje kolejna drużyna, od początku koedukacyjna. Obejmuje działaniem Szkołę Podstawową nr 4. Jej drużynowym zostaje pwd. Sebastian Jarosz. Harcerska "Wyrocznia" Wchodzi ona również w skład III szczepu, którego komendantką jest hm. Agnieszka Syma. W 2010 r. zostaje założona 13 Drużyna Starszoharcerska "Element", która w 2014 drużyna zmienia nazwę na "Horyzont" oraz poziom działania na wędrowniczy. - Jednocześnie hufiec podejmuje próby wskrzeszenia działalności gromad zuchowych na terenie Michałkowic . Obecnie w Przedszkolu nr 6 druhna Angelika Franki prowadzi zbiórki Próbnej Gromady Zuchowej "Leśne Elfy" - kończy Majchrowska.

Najmłodsi mieszkańcy mogą wstąpić do jednej z pięciu gromad zuchowych: 12 Gromady Zuchowej "Wesoła Gromadka Kubusia Puchatka", 11 Gromady Zuchowej "Dreptusie Manitou" (obydwie działają przy Szkole Podstawowej nr 3), 4 GZ "Przyjaciele Włóczykija" działającej przy I Szczepie im. Obrońców Kopalni Michał, 10 GZ "Poszukiwacze skarbów" działającej przy SP nr 11 oraz wspomnianych "Leśnych Elfów. Osoby będące w wieku 10-17 lat mogą dołączyć do jednej z kilku drużyn harcerskich, starszooharcerskich oraz wielopoziomowych, natomiast osoby starsze niż 17 lat mogą dołączyć do drużyny wędrowniczej. Wszelkich informacji na ten temat można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu (3)2 220 86 10, 600-708-074 bądź pisząc na mejla [email protected]. Można je również uzyskać w komendzie hufca przy ul. Wróblewskiego 10 w Bytkowie.

Paweł Szałankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.