.

Higiena jamy ustnej - profilaktyka dla serca

Higiena jamy ustnej - profilaktyka dla serca
.

Choroby jamy ustnej

Czym są choroby jamy ustnej?

Choroby jamy ustnej to stany patologiczne wywołane różnymi czynnikami chorobotwórczymi przejawiający się zmianami morfologicznymi, anatomicznymi i fizjologicznymi.
Najczęstsze choroby jamy ustnej to próchnica, zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, ropnie i choroby przyzębia, zapalenia błony śluzowej, choroby dziąseł i nowotwory.

Próchnica zębów, ropnie i choroby przyzębia

Próchnica zębów to proces prowadzący do rozpadu twardych tkanek zęba i w konsekwencji do powstania ubytku. Próchnica atakuje zarówno zęby mleczne, jak i stałe, i bardzo szybko postępuje, zwłaszcza u dzieci. W efekcie nieleczenia próchnicy dochodzi do stanów zapalnych miazgi, zgorzeli i powstawania ropni.

Choroba przyzębia to stan zapalny niszczący dziąsła i tkanki otaczające korzenie zębów. Główną przyczyną chorób przyzębia jest nagromadzenie bakterii płytki nazębnej, która drażni dziąsła, powodując ich zaczerwienienie, uwrażliwienie, opuchnięcie. oraz powstawanie ropni tkanek otaczających.

Czynniki rozwoju próchnicy

Próchnica i choroby przyzębia jako czynnik rozwoju chorób układu krążenia

Nieleczona próchnica, choroby przyzębia i inne infekcje jamy ustnej mogą powodować wiele schorzeń w tym zakażenia krwi, choroby układu krążenia, a także uszkadzać różne organy. Mogą np. spowodować zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, wsierdzia, zastawek serca, a także zawał. W wyniku zaburzeń odporności namnażające się w jamie ustnej bakterie mogą przenikać do układu krwionośnego i wywoływać zwiększoną agregację płytek krwi, a to może doprowadzić do powstawania skrzepów ze wszystkimi jej negatywnymi skutkami.

Od zębów do serca

Dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, w tym serca, jest uzębienie. Wiele badań wykazało, że bakterie zaangażowane w rozwój próchnicy w jamie ustnej mogą przenikać do krwioobiegu i powodować podwyższenie poziomu białka C-reaktywnego – markera stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych.
Naukowcy z Anglii i Nowej Zelandii twierdzą, że przed zawałem mięśnia sercowego i wylewem chroni… szorowanie zębów.

Profilaktyka

Jak myć zęby

Staranne czyszczenie zębów jest jednym z kluczowych czynników sprzyjających ich zdrowiu. Jego celem jest niedopuszczenie do tworzenia się płytki nazębnej i/lub szybkie i dokładne jej usuwanie. Do oczyszczania zębów niezbędne są następujące przybory:
szczoteczka do zębów, pasta do zębów, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej.
Prawidłowe mycie zębów jest bardzo istotnym elementem higieny

Zachęcamy do odwiedzenia:
https://akademia.nfz.gov.pl/
www.diety.nfz.gov.pl/
www.facebook.com/Profilaktyka-w-praktyce-I-Śląsk-104006588320455

.

plus.dziennikzachodni.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Dziennika Zachodniego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.