Himalaista Krzysztof Wielicki o byciu Ślązakiem [WIDEO]

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Himalaista Krzysztof Wielicki o byciu Ślązakiem [WIDEO]

Katarzyna Pachelska

Słynny himalaista Krzysztof Wielicki jest Ślązakiem z wyboru. I tego wyboru nie żałuje.

Krzysztof Wielicki, jako jeden ze słynnych Ślązaków, został sportretowany przez Marka Grelę. Nie są to zwykłe portrety, ale karykatury, i to czasami złośliwe. Wernisaż karykatur uświetnił uroczystość 25-lecia Hospicjum Cordis w Katowicach. Karykatury, podpisane przez osoby sportretowane, będą wystawione na sprzedaż, a dochód z licytacji zasili konto Hospicjum Cordis.

Krzysztof Wielicki to legendarny polski himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu, zdobywca Korony Himalajów. W piątek 18 września 2015 r. w Kinoteatrze Rialto w Katowicach o godz. 20.00 odbędzie się uroczysta premiera amerykańskiego filmu "Everest", z udziałem Krzysztofa Wielickiego. Co ciekawe, Wielicki był przyjacielem i partnerem wspinaczkowym Roba Halla, bohatera filmu "Everest".

Wielicki urodził się w 1950 roku w miejscowości Szklarka Przygodzicka, gmina Ostrzeszów (woj. wielkopolskie). W młodości przybył na Górny Śląsk i tu już pozostał (z przerwami na górskie wyprawy). Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy szczyty: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Jest specjalistą od samotnego zdobywania szczytów. Tak "zaliczył" Lhotse, Broad Peak (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby), Dhaulagiri (w 16 godzin), Gaszerbrum II, Nanga Parbat i Sziszapangmę.

W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu).

Krzysztof Wielicki prowadzi firmę, która zajmuje się produkcją odzieży górskiej.

Katarzyna Pachelska

Jestem redaktorką Dziennika Zachodniego, wiceszefową Newsroomu DZ, prowadzę też m.in. serwis Strona Kobiet na dziennikzachodni.pl. Zostałam wybrana Dziennikarką Roku 2019 "Dziennika Zachodniego". Interesuję się sprawami kobiet i dzieci, ale również sporo piszę o kulturze, rozrywce, literaturze, lubię też współczesną architekturę. Innym obszarem moich zainteresowań jest handel, ostatnio dość często piszę o zakazie handlu w niedziele.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.