Hipoksja: Centrum Formy w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej będzie największym na świecie ośrodkiem badania techniki hipoksji na świecie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Hipoksja: Centrum Formy w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej będzie największym na świecie ośrodkiem badania techniki hipoksji na świecie

Piotr Sobierajski

Hipoksja jest legalna. Wspomaga trening sportowców. W uproszczeniu technika hipoksji to trening w warunkach o obniżonej zawartości tlenu. Zatem bez konieczności wyjeżdżania w góry będziemy mogli trenować tu w warunkach zbliżonych nawet do wysokości 5500 m. n.p.m. W Dąbrowie Górniczej startuje wspólny projekt Centrum Formy z Instytutem Sportu i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Hipoksja będzie badana w Dąbrowie Górniczej. Testy techniki hipoksji już wkrótce.

- Naszym głównym założeniem jest nieustanny rozwój poprzez innowacje. Dlatego właśnie możemy pochwalić się wspólnym projektem z Instytutem Sportu i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Gospodarki. Łączna wartość tego projektu to ponad 15 mln zł - mówi Marcin Majchrowicz, szef kilku spółek, m.in. zarządzających Centrum Formy i hotelem Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej.

- Centrum Formy będzie największym ośrodkiem badania techniki hipoksji na świecie. W naszym klubie zarówno jakość powietrza, ilość tlenu i dwutlenku węgla, jak również jego czystość, będzie monitorowana przy użyciu nowoczesnej technologii. Będziemy mogli mówić, że jesteśmy pierwszym klubem w Polsce wolnym od smogu. Hipoksyjna strefa Centrum Formy będzie miała powierzchnię 800 metrów kwadratowych - dodaje.

Na świecie hipoksja nazywana jest ostatnią legalną formą dopingu. Misją projektu badawczego w Dąbrowie Górniczej będzie opracowanie i opatentowanie programów treningowych dla poszczególnych grup docelowych. W obecnych czasach podniesienie wydolności stanowi klucz w większości dyscyplin sportowych. Efektywność treningu w hipoksji wzrasta o ponad 30 procent.

W dalszej części:

 • Co z nowym centrum ma wspólnego cukrzyca lub otyłość
 • Kiedy będzie otwarcie i kto na nie przyjedzie
 • Co dzieje się z organizmem podczas treningu hipoksyjnego
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.