Historia pisana zbrodnią

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Kreżelewska

Historia pisana zbrodnią

Joanna Kreżelewska

W archiwalnych aktach możemy odnaleźć dawne plany miast, spisy ludności, dokumenty pracodawców. Możemy też znaleźć akta sądowe, a w nich - obok ludzkich dramatów, obok kary za popełnione zło, historię regionu.

Archiwalne zdjęcia, na których zobaczyć budynek administracji PKS w Koszalinie tuż po eksplozji w 1971 roku; wnętrze restauracji Fala w Sarbinowie w 1967 roku, w roku, kiedy w nadmorskim kurorcie doszło do głośnego morderstwa; wnętrze Słupskiej Fabryki Maszyn Rolniczych w roku 1973, kiedy to napadnięta została tu ajentka - to wszystko zobaczycie na fotografiach z akt sądowych.

Czy popularna była praca wędrownych sprzedawców portretów, którzy w 1961 roku przyjechali do Ustronia Morskiego? Kto odpowiadał za serię pożarów w Czaplinku w 1975 roku? Jakie tajemnice skrywało wysypisko śmieci w Słupsku? Dlaczego w 1946 roku w podbiałogardzkim Żyletkowie zarządzono ekshumację zwłok z maleńkiego cmentarza? Jakie tajemnice skrywał szef tartaku w Bielsku Pomorskim? Co w Kołobrzegu, w 1953 roku, na miejscu zbrodni zostawił fryzjer z jednostki wojskowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w czwartej części Zbrodni Pomorza. Wejdź i poznaj dziesięć nowych historii!

To oznacza, że na naszej stronie Zbrodnie Pomorza znajdziecie łącznie czterdzieści historii zbrodni, które sądzone były w powojennym Koszalinie, wzbogaconych o skany archiwalnych akt, zdjęcia. To jednak nie wszystko. Czeka na Was też dziesięć materiałów dodatkowych, w tym wywiad z naczelnikiem Ośrodka Pracy Więźniów, wycinki z kroniki sądowej „Głosu” sprzed lat, film ze Słupskiej Fabryki Maszyn Rolniczych, gdzie doszło do zabójstwa, filmy z Aresztu Śledczego w Koszalinie i Zakładu Karnego przy ul. Strefowej w Koszalinie.

Zapraszam do lektury.

Jak opłacić dostęp do historii?
W prawym górnym rogu strony kliknij „zaloguj się”, następnie w okienku rejestracji wpisz adres e-mail, podaj hasło i kliknij zarejestruj się. Następnie wejdź na swoją skrzynkę e-mail (podaną przy rejestracji) i kliknij w link, który otrzymasz od serwisu Zbrodnie Pomorza. Teraz logowanie: kliknij w ikonę „zaloguj” w prawym górnym rogu strony. Wpisz dane, podane przy rejestracji. Po zalogowaniu kliknij w ikonę po lewej stronie - „Oferta”. Wybierz interesującą część serii i kliknij Kup dostęp. Do wyboru mamy płatność SMS-em lub przelewem.

Ceny, opłaty
Za dostęp do pierwszych dziesięciu historii zapłacić trzeba 3,69 zł. Za dostęp do drugiej i każdej kolejnej - 6,15 zł. Można również kupić pakiet wszystkich historii - jego cena to 18,45 zł. Przypominamy, w komplecie otrzymasz czterdzieści historii oraz dziesięć materiałów dodatkowych - galerii i filmów.
Kliknij i wykup dostęp!

Autorka
Joanna Krężelewska, rocznik 1983. Urodzona w dniu, kiedy Polska zremisowała z ZSRR 1:1 w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Od kilku lat relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Na łamach dziennika wraca też do spraw, które na wokandy trafiały kilkadziesiąt lat temu. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, wycieczki rowerowe, las i mokry nos swojego psa Stefana.

Joanna Kreżelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.