Historia rodziny biskupa Tadeusza Pieronka to także historia Żywiecczyzny

Czytaj dalej
Fot. FOT. Jacek Drost
Jacek Dorst

Historia rodziny biskupa Tadeusza Pieronka to także historia Żywiecczyzny

Jacek Dorst

To taka podszczypliwa publikacja o mnie - opowiadał w swoim stylu pochodzący z Radziechów na Żywiecczyźnie bp Tadeusz Pieronek podczas żywieckiej promocji książki autorstwa Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”.

Promocja książki odbyła się w żywieckim Miejskim Centrum Kultury. Wcześniej wzbudziła ona spore zainteresowanie na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, tłum pojawił się też na premierze książki w warszawskim Empiku.

- Z wszystkich projektów, które do tej pory zrobiłem, z tej książki jestem najbardziej zadowolony. Uważam, że jest dopracowana do granic perfekcji - stwierdził Szymon J. Wróbel.
Dodał, że była wielka potrzeba, żeby po ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim czy innych księżach, którzy głośno wypowiadają się na ważne tematy, poznać bp. Tadeusza Pieronka, nie tylko od strony medialnych wypowiedzi, ale również historii rodziny.

Książka „Ojciec, czyli o Pieronku” wydawnictwa MG powstała na bazie filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla o bp. Tadeuszu Pieronku, który premierę miał w ub. roku, a uzupełniona została o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, Moniką Olejnik czy prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

- To taka uszczypliwa publikacja o mnie. Poddano mnie pewnemu egzaminowi, ocenie wobec siebie samego. Myślę, że gdyby redaktor zwiększył liczbę odpowiadających to obraz byłby inny, ale on szukał takich, którzy mnie lubią. Stronniczy jest - żartował bp Tadeusz Pieronek pytany o to, czym dla niego jest ta publikacja.

Szymon J. Wróbel wyjaśnił, że książka poprzez pryzmat Władysława Pieronka (był m.in. znanym działaczem społecznym), ojca bp. Tadeusza Pieronka, bardzo wiele mówi o historii całej Żywiecczyzny.

- Mój dom był bardzo ciepły, bardzo serdeczny, ale trwało to niedługo, bo nastąpiła wojna, która rozdzieliła całą rodzinę. Większość rodziny została wywieziona na Podlasie, w okolice Parczewa, a ja z bratem zostałem wysłany do Kęt, do naszego wujka - wspominał bp Tadeusz Pieronek rodzinną rozłąkę, bo jego rodzina jak około 22 tysiące innych żywieckich rodzin została wysiedlona w 1940 r. w ramach Aktion Saybusch.

Książkę „Ojciec, czyli o Pieronku” można nabyć w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Jacek Dorst

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.