Podczas wojny Jeute był szefem wywiadu narodowców, który z sukcesami działał na terenie III Rzeszy. Jego siatkę tropiło specjalne komando gestapowców
Niemcy uruchomili w okupowanej Polsce własne polskojęzyczne gazety. Pracowali w nich dziennikarscy renegaci - łącznie było ich koło stu. Byli i tacy, którzy potem odnaleźli się w prasie komunistycznej
W okresie PRL-u Polacy też lubili wyjeżdżać za granicę. Tylko zamiast spokojnie opalać się nad Balatonem, handlowali na dworcu w Budapeszcie...
Paczki pomagały odbudować kraj po wojnie, utrzymać więzi z rodziną, stworzyć namiastkę luksusu, wreszcie - odzyskać wolność. Paczki z zagranicy. Polacy otrzymywali je przez cały okres komunizmu. Przesyłkom i historiom ich adresatów Muzeum PRL...
Te fotografie to sentymentalna, a nawet bardzo sentymentalna podróż w czasie - mówi Andrzej Barecki - projektant graficzny albumu „Polska przedwojenna”.
Pociągnięcie granic nie oznaczało jeszcze wcielenia Górnego Śląska do Polski. Najważniejsze było gospodarcze połączenie Śląska z Polską - pisał Korfanty.
Mija 95. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. O tym, co to oznaczało dla Śląska i Ślązaków, rozmawiamy z Alojzym Lyską, pisarzem, publicystą i regionalistą
Dla mnie to był najpiękniejszy dzień w życiu, kiedy wojska polskie wkraczały do Katowic, kiedy na rynku stolicy nowego województwa odbywały się uroczystości przejmowania Śląska przez Polskę. Było to spełnieniem marzeń mego życia - pisał Wojciech...
21 marca 1098 r. Powstaje zakon cystersów. W XII i XIII stuleciu był największą potęgą w świecie chrześcijańskim. Gdyby nie cystersi, świat zachodni stałby dzisiaj na niższym poziomie cywilizacyjnym.
28 lutego 1981 r. zapadła decyzja o wprowadzeniu kartek na mięso. System ruszył 1 kwietnia. Kartki istniały do końca lipca 1989 r. Rozmowa z dr. Andrzejem Zawistowskim z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH.
Z dr. Karolem Nawrockim, naczelnikiem Okręgowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku
Król-Słońce potwornie cuchnął. Ludwik XVI kazał zainstalować w karecie dwa klozety. W więzieniu Temple królewska rodzina nie głodowała.
Zamachy w Polsce. Listopad był niebezpieczną porą dla panujących. W tym miesiącu zamachowcy zaatakowali m.in. Leszka Białego, Zygmunta III Wazę, Stanisława Augusta, Wielkiego Księcia Konstantego.
28 października 2013. Umiera Tadeusz Mazowiecki. W młodości przyszłość widział w komunizmie. Po 1968 r. zrozumiał, że błądził i zmienił się trwale. Rozmowa z Romanem Graczykiem, autorem biografii Mazowieckiego.
22 października 1946. Do aresztu trafia płk. Franciszek Niepokólczycki, prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był jednym z czterech szefów WiN-u, najważniejszej organizacji niepodległościowej po 1945 r
O wojewodzie Michale Grażyńskim i rządach sanacji na polskim międzywojennym Śląsku z dr. hab. Zygmuntem Woźniczką, historykiem, rozmawia Tomasz Borówka.
Październik 1916. Od dziewięciu miesięcy we Francji trwa bitwa pod Verdun. Ciężkie straty ponoszą w niej obie strony. Dziś jest ona symbolem bezsensownego przelewu krwi, ale też niemiecko-francuskiego pojednania.
Niemcy zmuszają chłopów do uprawy kartofli. Francuzi wymyślają fortel. Kwiaty ziemniaka zdobią królewską butonierkę.
Wielkie rzezie. Masakry, zbrodnie wojenne są stare niemal jak ludzkość. Nic nie wskazuje, by kiedykolwiek przyszedł na nie kres. Najwybitniejsi dowódcy i władcy byli równie wielkimi okrutnikami.
Rozmowa. Wrzesień 1920 roku trwa wojna polsko-bolszewicka. Kończy ją pokój ryski. Traktat nie odpowiada rozmiarom polskiego zwycięstwa…
31 sierpnia 1980. W Gdańsku Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski podpisują tzw. Porozumienie Gdańskie. Komuniści w naturze mieli nieliczenie się ze społeczeństwem. Ważne było dla nich tylko zdanie Kremla.
Obyczaje. Krasula odwiedza plastyków. Konni drużbowie wjeżdżają do kawiarni.
31 sierpnia 1247 roku umiera Konrad Mazowiecki. To on sprowadził Krzyżaków. Ale to nie był jego pomysł... Rozmawiamy z prof. Henrykiem Samsonowiczem, mediewistą.
Byłem i jestem Polakiem - mówił o sobie Józef Rotblat - jeden z twórców amerykańskiej bomby atomowej i zarazem laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 r.
Tak wielkiej manifestacji, jak w dniu pogrzebu Wojciecha Korfantego, Katowice nie widziały nigdy wcześniej. Kondukt ruszył spod jego domu 20 sierpnia 1939 r.
15 sierpnia 1920. Trwa Bitwa Warszawska. Bolszewicy próbują zdobyć Warszawę. Oddziały ochotnicze bronią stolicy. Nad Wieprzem szykuje się polskie kontruderzenie. Piłsudski stosuje zaskakujący ruch.
28 maja 1941 roku do obozu Auschwitz został przywieziony Maksymilian Maria Kolbe
Sukces ma wielu ojców. Tę maksymę odnieść można i do III powstania śląskiego. Jego zwycięstwo przypisywali sobie tak Korfanty, jak i Grażyński.
Początki zielonogórskiego winiarstwa giną w pomroce dziejów. My przeniesiemy się w czasy współczesne. Czyli do roku 1807.
"W wojsku nie myśli się o pisaniu, człowiek interesuje się raczej kobietami" - piszą do Antona Przybyły z Janowa koledzy, którzy zaraz trafią w okopy I wojny światowej. Anton zawsze myśli o pisaniu. Jego pocztówki czytała Grażyna Kuźnik
Tomasz Kiełkowski, fotografik na co dzień zajmujący się naszymi serwisami internetowymi, przez trzy lata fotografował katowicką modernę. Zobaczcie, co go tak zachwyca, a potem wybierzcie się do Katowic i też się zachwyćcie. Tych zdjęć nie...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.