Złodzieje włamali się do kościoła św. Anny w Oleśnie w nocy z 19 na 20 sierpnia 1994 roku. Złapano ich, ale zdążyli już wyjść z więzienia. Ze skradzionego ołtarza odnaleziono tylko dwie odcięte figury.
Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” w Chrzanowie przez dziesiątki lat była chlubą regionu. Słynęła nie tylko z budowy najnowocześniejszych lokomotyw, ale również przedmiotów codziennego użytku. Jej park maszynowy był imponujący.
Ryszard Kaczmarek, Alojzy Lysko i Zygmunt Woźniczka mówią o powstaniach śląskich. Jak na wydarzenia sprzed 100 lat spoglądają historycy i regionalista?
Głównym filarem Policji Województwa Śląskiego w II RP byli weterani Powstań Śląskich z lat 1919-1920-1921
Kiedy czytałam proroctwa królowej Saby zrozumiałam, dlaczego to była taka popularna lektura. Dlaczego ludzie tak bardzo w nie wierzyli. I że sądzili, że te przepowiednie na ich oczach się spełniają – mówi Ewa Kassala, pisarka, autorka powieści...
Słynęły z nieprawdopodobnej, szalonej odwagi, nierzadko płacąc za nią najwyższą cenę. W szeregach Armii Krajowej mimo zrozumiałych oporów dorosłych walczyły także dzieci. Niekoniecznie z bronią w ręku
Podczas pacyfikacji powstania Niemcy nie przestrzegali żadnych cywilizowanych reguł. Masakry popełnione przez nich w powstańczych szpitalach do dziś przerażają okrucieństwem.
Najmroczniejsze były czasy wojny, kiedy służba ocierała się o kolaborację. W PRL powstał podział policja - społeczeństwo. Przez 100 lat polska policja bardzo się zmieniała.
Na Śląsku nie ma bardziej spektakularnego pałacu, jakim z pewnością jest okazała rezydencja w Mosznej. Jej wygląd jest efektem marzeń i spełnionych celów rodziny von Tiele-Winckler. Posiadany majątek stawiał ich na wysokich miejscach wśród...
Rok temu 28 lipca usłyszeliśmy smutną wiadomość: zmarła Kora, wokalistka słynnego Maanamu. Choć od dawna walczyła z poważną chorobą, wydawało się, że ją pokona i znów pojawi się na scenie, by zaśpiewać „Boskie Buenos”.
Po lądowaniu na Księżycu zostały nie tylko zdjęcia i dokumenty, ale i sporo anegdot. Z okazji 50 rocznicy misji Apollo 11 przypominamy 11 najciekawszych z nich.
26 lipca 811. Siły cesarstwa ponoszą druzgocącą klęskę w bitwie z Bułgarami pod Pliską. Ta porażka to tylko "wypadek przy pracy". Przez całe stulecia bizantyjskie armie dominowały na polach bitew.
Przed armią biednej i liczącej niewiele ponad milion mieszkańców Szwecji w XVII w. drżało pół Europy. Jej ciosy gięły karki Habsburgów i królów Polski. Skąd brała się jej siła?
Zimny, fanatyczny i bezlitosny. Taki obraz Bernarda Gui został utrwalony w kulturze popularnej dzięki powieści Umberto Eco. Jak on się ma do prawdy historycznej o tej postaci?
Robił karierę pod czujnym okiem Wojciecha Jaruzelskiego. Od 1968 do 1990 roku przez cały czas był szefem jego gabinetu - niezależnie od tego, jaką funkcję - szefa MON, premiera, I sekretarza czy prezydenta - Jaruzelski akurat pełnił. Oto generał...
Poznaję te wydarzenia z kroniki ręcznie spisanej przez Józefa Tumielewicza, syna Salomei. Udostępnił mi ją Czesław, jej wnuk. Tak, to ten znakomity malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którego wystawę „Tęczowy brzeg” możemy właśnie...
Ostatni z zasiadających na Wawelu Piastów jest jedynym władcą w dziejach Polski, któremu potomni nadali przydomek „Wielki”. Jednak to nie Kazimierz, spośród dzieci Łokietka, zrobił najświetniejszą karierę. Starsza siostra polskiego króla,...
Ósmego, dziewiątego i dziesiątego czerwca 1979 roku dobiegała końca pierwsza pielgrzymka polskiego papieża do ojczyzny. Za mniej niż 500 dni w gdańskiej stoczni podpisano porozumienia sierpniowe. Wybuchła „Solidarność”.
Pożar Notre Dame z kwietnia tego roku przypomniał jedną z kontrowersji sprzed 150 lat: sposób, w jaki ta katedra została w XIX wieku odrestaurowana. Prace przy niej wykonywano pod nadzorem architekta Eugène’a Viollet-le-Duca. Jego podejście do...
W czasie wojny prawda jest tak cenna, że zawsze powinna towarzyszyć jej ochrona w postaci kłamstwa - mawiał Churchill. Dlatego tak ważną rolę w czasie wojny odegrał Dušan Duško Popov
Końcówki PRL nie mógłby wymyślić żaden dzisiejszy autor gier komputerowych. Za dużo absurdów, bredni i paranoi. W ostatniej dekadzie PRL prawie wszystko trzeba było zdobywać. Te czasy szybko wyrzuciliśmy z pamięci. Ale dziś przypominamy, jak nam...
O zbiórce pamiątek w Europejskim Centrum Solidarności mówi Monika Krzencessa-Ropiak, kierownik działu Archiwum i Organizacji Wystaw.
Syndrom KZ, zwany zespołem stresu pourazowego, ujawnia się nie tylko u ludzi, którzy przeżyli Auschwitz, ale też u ich dzieci i wnuków - mówi prof. Krzysztof Rutkowski z UJ.
O rany boskie - miał rzekomo wykrzyknąć Edward Gierek na wieść o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dla komunistycznej władzy był to nie lada problem. Jeszcze większym była pierwsza pielgrzymka papieża do Ojczyzny.
- Rysunek to takie zaglądanie do kuchni artysty. Pokazuje sposób myślenia o dziele. Widać po nim jego możliwości, wrażliwość, swobodę wyrażania lub jej brak - mówi dr Agnieszka Jankowska-Marzec z Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka wystawy...
Piosenkę o Karolince, która poszła do Gogolina, znają wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, że ma ona konkretnych bohaterów, i to z naszej, opolskiej ziemi.
Trójmiasto pełne jest takich miejsc. Ważnych domów, słynnych kamienic, kultowych barów, kawiarni, osławionych balkonów, na których raz, kiedyś, ktoś ważny, znany stał, choćby przez pięć minut. Dziś prezentujemy ledwie kilka takich adresów. Oto...
Rozmowa z prof. Ryszardem Kaczmarkiem, historykiem, autorem wydanej ostatnio książki „Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”.
1989. Harcerstwo powstało na początku XX stulecia Wiosną 1989 r. rozpoczęły działalność dwie jawne, choć nieoficjalne organizacje, które przywracały harcerstwu wartości patriotyczne, religijne i moralne.
„W Wilnie nie było kapeli na stacji, nie było triumfalnej bramy, lecz było wschodzące słońce, a w słońcu najpiękniejsze miasto polskie. W Wilnie była przede wszystkim Matka Boska Ostrobramska ”.
"O legendarnym wokaliście „Dżemu", o pieczęci, jaką odcisnął na swoich fanach, opowiadają 25 lat po śmierci muzyka jego syn Sebastian oraz Marcin Sitko, autor książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Obaj byli niedawno gośćmi spotkania w Muzeum...
To prawdziwy fenomen. Bo przecież realnie sławnego śląskiego rodu nie ma tu od wojny. Na szczęście znaleźli się ludzie, dla których ród jest prawdziwą pasją. I oni zabiegają, by wkrótce w mauzoleum pochować szczątki Joanny Schaffgotsch i jej...
18 kwietnia 1025. Odbywa się koronacja Bolesława Chrobrego. Ubiegał się o nią 25 lat. Królewskim tytułem cieszy się zaledwie dwa miesiące. Ale zostawia monarsze dziedzictwo swoim następcom.
„Doktora Żywago” znają wszyscy - albo w postaci książki, albo słynnego filmu. Obraz Davida Leana był adaptacją książki nagrodzonej Noblem. Noblem, po którym w ZSRR rozpoczęła się nagonka na pisarza.
Pod koniec kwietnia, dziewięć lat temu, światowe agencje informacyjne podały wiadomość, w którą trudno było uwierzyć. Z treści depeszy wynikało, że na górze Ararat odkryto drewnianą konstrukcję, która może być pozostałością Arki Noego!
Komunikat nie ma autora i nie był konsultowany z pionem śledczym, który badał wydarzenia z 1946 roku.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.