Bierut: nudny człowiek, który stał się zbrodniarzem

Czytaj dalej
Maria Mazurek

Bierut: nudny człowiek, który stał się zbrodniarzem

Maria Mazurek

- To historia o tym, jak banalne jest zło: zwykły chłopak z podlubelskiej wsi, typ urzędnika, w systemie totalitarnym staje się katem - mówi Piotr Lipiński, autor książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.

Bolesław Bierut to najbardziej nudny zbrodniarz w polskiej historii?

Tak bym określił. Bo że był zbrodniarzem - to na pewno. Uważam, że największym w XX-wiecznej historii Polski, a może i w historii Polski w ogóle. Na jego sumieniu są tysiące ludzi skazanych na karę śmierci za to, że walczyli z komunizmem. Że nudny - to również. Wprawdzie jeszcze nudniejszy był chyba Gomułka, ale on jednak szybko został odsunięty od komunistycznej władzy w stalinowskim wydaniu. Wręcz stał się jej ofiarą.

I ofiarą Bieruta.

Przedziwne, że na jego tle Gomułka jawi się wręcz jako pozytywna postać. Wiele osób po przeczytaniu mojej książki o Bierucie pyta: dlaczego przedstawiasz Gomułkę w tak dobrym świetle? Nie przedstawiam - po prostu wypaść pozytywnie na tle Bieruta nie jest trudno. I ten komunizm według Gomułki, jeśli w ogóle możemy to wartościować, jest zdecydowanie lepszy niż jego bierutowsko-stalinowskie wydanie.

Bierut zarzucał Gomułce odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne. I Gomułka, w gruncie rzeczy, był prawicowo--nacjonalistycznie odchylony w stosunku do tego, co głosił Bierut. Dla Bieruta, naprzykład, słowa Stalina to była świętość. A Gomułka parę razy sprzeciwił się Stalinowi. Ale jego myślenie też było pokrętne. Gomułka protestował przeciwko temu, że aresztowano 16 przywódców Polski Podziemnej. Ale nie z tego tytułu, że ich uwięziono, ale dlatego, że zrobiły to władze radzieckie. A powinny, według Gomułki, polskie.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • Czy Bierut nie postrzegał Polski jako swojej ojczyzny?
  • Czy otruli Bieruta w tej Moskwie? 
Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.